Перейти до основного змісту

Медіатори правничої допомоги: хто це та які функції виконують на Полтавщині

Юрій Ночовний. Суспільне Полтава

З 2019-го року в Полтавській області діяв пілотний проєкт відновного правосуддя для неповнолітніх. Ті, хто вчинив правопорушення, могли взяти участь у програмі за участі медіаторів. Таку практику нині активно використовують у багатьох сферах правових відносин.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповів завідувач сектору Полтавського бюро правничої допомоги Юрій Ночовний.

Медіатор правничої допомоги — це людина, яка в позасудовий спосіб намагається врегулювати спір між винуватцем і потерпілою стороною. Для того аби особа або взагалі уникла кримінальної відповідальності, або вирок був пом’якшений.

Ми розуміємо, що неповнолітня особа не має стійкої психіки, стійкого світогляду, піддалася одномоментно впливу старших людей. Якщо ця дитина нестиме відповідальність за рамками Кримінального кодексу, то досить часто трапляється, що вона втрачена для суспільства.

Неповнолітній, якого підозрюють у злочині має визнати не свою вину, а те, що він скоїв неправомірне. Саме тоді далі може працювати медіатор. Якщо потерпіла сторона та підозрюваний погоджуються вирішити це в досудовий спосіб, то підписують договір. Згодом його подають судді як доказ того, що сторони врегулювали спір.

Ініціатором процесу медіації виступає слідчий, який встановлює, що дитина усвідомлює вчинене. Умовою є те, що потерпіла сторона теж не заперечує, що може бути застосована Програма відновного правосуддя. Повідомляють медіатора, який є сертифікованою особою. Медіатор вступає у справу і визначає, на яких точках сторони можуть примиритися. Якщо сторони не досягли згоди, то Програма припиняється, повідомляють Центр правничої допомоги, медіатор складає звіт, що йому не вдалося примирити сторони. І потім уже суд вирішує.

Ці дії стосуються не тяжких злочинів, а також тих, які вчинені вперше.

Повністю інтерв’ю щодо роботи медіаторів з підозрюваними у злочинах неповнолітніми можна послухати за посиланням

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok