11 населених пунктів Полтавської області, згідно з рішенням Верховної Ради України, отримали нові назви. Перейменували їх у межах законів про деімперіалізацію та декомунізацію.
В Україні позбуватися радянських назв почали ще 2016-го року і тоді були перейменовані понад тисяча населених пунктів. Після повномасштабного вторгнення змінити назви мають села, де возвеличено осіб чи події, пов’язані з втіленням російської імперської політики. Час, аби обрати нову назву для села у громад був.
Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповів регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар.
Протягом минулого року відбувалися громадські обговорення, «сходки» селян в конкретних населених пунктах. Які назви обрали громади, за ті і проголосувала Верховна Рада. Однак, частина громад відмовилася вживати будь-яких заходів з виконання Закону. Наприклад, село Червона Долина Полтавської громади. На жаль, не проводилося обговорення. Я, як представник УІНП, подав дослідження краєзнавця, професора Леоніда Булави на Верховну Раду, оскільки історична назва цього села Долинне. І так і проголосували.
Обрання історичної назви за нову – гарний приклад того, як можна об’єднати думки жителів громади, розповів Олег Пустовгар.
Це село Першотравневе Шишацької громади. Там відбулося громадське обговорення і значна частина людей, особливо старожилів, чітко сказали: "Так ми ж Петренки, ми завжди називалися Петренками". Уже на сесії Шишацької селищної ради і затвердили назву Петренки. З’ясувалося, що козацький хутір Петренки засновано ще наприкінці ХVII століття і місцеві жителі послуговувалися цією назвою навіть після перейменування села комуністами на Першотравневе.
Є приклад і того, коли село отримало назву на честь земляка, який зробив великий внесок у розвиток української науки і, зокрема, географії та територіального устрою.
У Глобинській громаді ще кілька днів тому існувала назва Новомосковське. Цілий рік у Глобинській громаді ніяк не могли прийняти рішення. Пропонували і Сонячне і що завгодно, але не вистачало голосів. Кандидат історичних наук Богдан Короленко запропонував увічнити пам'ять уродженця Глобиного, геніального картографа, одного з кращих у Європі Юрія Лози. Він один з тих, хто пропонував відновити історичну козацьку назву Горішні Плавні. І назва села Лоза дуже добре, щоб асоціювалася не з рослиною, а з цією видатною особистістю.
Але перейменування 11 населених пунктів на Полтавщині не ставить крапку у процесах деколонізації та декомунізації, розповів Олег Пустовгар.
Зараз ми працюємо ще над низкою населених пунктів, але мова не йде, щоб це робити форсованими темпами. Треба вивчати дуже багато документів у архівах, музеях. Лише після того, як стовідсотково стане відомо, що назва села є символікою російської імперської політики, відповідні документи будуть надаватися до Комітету з державного будівництва Верховної Ради України.
Докладно про перейменування усіх одинадцяти населених пунктів Полтавської області слухайте за посиланням
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok