"Всі в крові, всі в пилюці": історія військового, що пережив ракетний удар по інституту зв'язку у Полтаві

Ексклюзивно

20-річний військовослужбовець Богдан був у Полтаві, коли російські війська завдали ракетного удару. 3 вересня 2024-го року він перебував на навчанні в інституті зв’язку.

Про це він розповів в інтерв’ю Суспільному. У цьому навчальному центрі військовий підвищував кваліфікацію, навчався на зв’язківця. 3 вересня після 9:00 перебували у навчальних класах, згадує Богдан.

"Пролунала тривога, ми почали збирати у класі свої речі і покидати навчальний заклад, переходити у бомбосховище, але не встигли. Ракета долетіла за півтори хвилини до університету", — каже військовий.

Під час ракетного удару військовий, разом з колегами, якраз спускався у бомбосховище. Робили це постійно, коли оголошували повітряну тривогу.

Аварійно-рятувальні роботи на місці ракетного обстрілу інституту зв'язку 3 вересня у Полтаві. Фото: ДСНС України
"Ми йшли якраз по тим сходам, куди стався приліт. Ми просто встигли трішки відійти подалі від нього. Ми коли йшли в бомбосховище, почули свист, повернули голову, побачили, як на нас летить ракета. Все, що ми встигли, - це трішки відбігти і лягти на землю. Удача. Мені побратим сказав просто іти швидше трішки, давай на всякий випадок трішки швидше підемо, і це нам допомогло", — згадує Богдан.

У перші хвилини після обстрілу військові спустились в укриття. Через кілька хвилин вийшли на подвір’я, почали надавати допомогу пораненим та розбирати завали.

Розбір завалів на місці ракетного обстрілу інституту зв'язку 3 вересня у Полтаві. Фото: ДСНС України
"Все розвалене, всюди пилюка, всюди поранені. Тяжко було визначити, кому першому надавати медичну допомогу. Людей дуже багато, всі в крові, всі в пилюці, ти не розумієш, у кого який стан. От, було тяжко зрозуміти, ми хватались то за одного, то за другого і не могли зрозуміти хто важчий, хто легший. Шукали поранених, мертвих, на жаль, було дуже багато, знаходили. Людей просто понакривало цеглою, металом, уламками".

Під час ракетного удару по інституту зв’язку Богдан отримав уламкові поранення. Та за допомогою до медиків не звертався.

3 вересня у навчальний корпус інституту зв’язку у Полтаві влучило дві ракети. Суспільне Полтава
"З нашої групи дуже багато людей отримало поранення. Зазвичай це уламкові від скла, від дерева, від цегли, а також є опіки, дуже багато опіків. Звичайно, загиблі є. Я отримав пару уламків в руку, але я не зважав на свої поранення і хотів допомогти іншим людям. Поїхав у лікарню, тому що думав, що у мене контузія, зайшов у поліклініку, побачив скільки там моїх хлопців, розвернувся і пішов. Їм потрібніше, тому що в них набагато серйозніші поранення, а в мене так, лише подряпини", — додав воїн.

Жодних заходів, пов’язаних, зокрема, із шикуваннями, збором людей, інструктажами, у закладі не проводили, говорить військовослужбовець.

В інституті зв’язку 3 вересня не відбувалось жодних шикувань. Суспільне Полтава
"В той день ми, як зазвичай, просто сиділи в своїх кабінетах, навчалися. Зборів на плацу взагалі не було, так як це заборонено, тому що літають розвідувальні БпЛА, і це дуже небезпечно. За пару днів до того була повітряна тривога, літали шахеди недалеко від університету, але розвідувальних дронів не було, тому що нам відразу б повідомили".

Нині військовий має повернутися у свій підрозділ та продовжити службу.

Що відомо про обстріл Інституту зв’язку у Полтаві 3 вересня 2024-го

Зранку 3 вересня жителі Полтави чули два звуки вибухів. Вони пролунали близько 09:10. Перед цим у Telegram-каналі Повітряних сил повідомляли про ракету у напрямку Полтави. За кілька хвилин до вибухів у регіоні оголосили про повітряну тривогу ― о 09:08.

Армія РФ влучила у будівлю Інституту зв’язку у Полтаві. Станом на 14:20 повідомили про понад 40 загиблих та більше 180 поранених. Інформацію поширив у своєму Telegram-каналі президент України Володимир Зеленський.

Як повідомив у Telegram-каналі міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, з-під завалів дістали 11 людей. У сусідніх будинках вибило вікна та пошкодило фасади.

Проміжок між оголошенням тривоги і влучанням був коротким, тому вибухи застали людей у момент евакуації у бомбосховища, повідомили у Міноборони. За їхніми даними, російська армія використала для обстрілу дві балістичні ракети.

Командування Сухопутних військ 3 вересня повідомило, що проведуть "розслідування, щоб виявити, чи було зроблено достатньо, аби убезпечити життя і здоровʼя військовослужбовців на обʼєкті". Також перевірять, чи належним чином здійснювали керівництво закладом. На подібних об'єктах мають посилити заходи щодо убезпечення особового складу і перевірити дисципліну у військових частинах.

Речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін розповів, що у навчальному закладі під час ракетного удару не було жодних шикувань. Військовий, який перебував в одному з корпусів Інституту зв’язку на момент атаки, також надав таку інформацію Суспільному.

Поранених під час обстрілу відвезли до медзакладів у громаді. Зокрема, і в обласну лікарню імені Скліфосовського. Кількість пацієнтів у закладі не назвали. Частина поранених ― у реанімаційному відділенні, усі вони у тяжкому стані. Про це повідомив Суспільному завідувач відділення Валентин Білий. За словами медика, усі поранені були без свідомості та не ідентифіковані. До обласної станції переливання крові 3 вересня звернулося близько 150 людей. Протягом дня в установі заготували близько 75 літрів крові. Про це Суспільному розповів головний лікар обласної станції переливання крові Володимир Рудіков.

Внаслідок обстрілу обвалилася передня стіна навчального корпусу від однієї ракети, від іншої ― середина корпусу, чотири сходових прогони. Цегла із будівлі розлетілася і привалила людей. Про це на брифінгу 4 вересня повідомив начальник об’єднаного навчального центру військ зв’язку Ігор Міцюк. Загалом у приміщенні було шість евакуаційних виходів, два з яких завалило уламками та будівельним сміттям.

Управління Служби безпеки України в Полтавській області перевіряє усіх, хто мав доступ до навчального закладу. За фактом обстрілу внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Розглядають можливість коригування удару, а також роботи розвідувального БпЛА. Про це на брифінгу розповів т.в.о.начальника обласного управління СБУ в Полтавській області Костянтин Семенюк. Шукають і людей, які знімали наслідки одразу після влучання російських ракет.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok