Домедична допомога: що мають знати жителі Полтави

Тренерка з домедичної допомоги Світлана Варвянська. Суспільне Полтава

Домедична допомога – це та, яку надає випадковий свідок до приїзду "швидкої". Ця людина, зазвичай, не медик за освітою. Адже є стани людини, які не терплять зволікань, зокрема, зупинка дихання чи масивна кровотеча.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла тренерка з домедичної допомоги Світлана Варвянська.

"Коли ми говоримо про дорослих, повнолітніх людей, то я вважаю, що питання здобуття цих навичок, уже має перейти в обов’язковий внутрішній громадянський обов’язок. Якщо ти не розумієш, що відбувається з пораненим, яка твоя роль, то втручатися в цей процес немає сенсу, я б сказала".

У Полтаві є тренінгові центри, де проводять курси з домедичної допомоги. Варто звертати увагу на досвідченість тренерів і умови навчання, зауважує Світлана Варвянська.

"Якщо вам обіцяють за чотири години і зупинку кровотечі, і серцево-легеневу реанімацію, і опіки, і перелом, і ще й евакуацію, то, звичайно, на такі тренінги ходити не варто. Бо зрозуміло, що не можна "запхати" все в такий маленький проміжок часу. Мінімально – це хоч б один день цьому присвятити восьмигодинний".

Щоб надати якісну домедичну допомогу, треба мати якісне приладдя, приміром, турнікет.

Домедичної допомоги може навчитися кожен охочий. Суспільне Полтава
"Неякісні турнікети – це смерть, тут я не буду робити ніяких лапок або старатися обійти це слово. Він не перетискає, він попускається в той момент, коли йому хочеться, ламається у процесі накладання. Якісні турнікети – це в першу чергу рекомендовані комітетом ТССС, там є вичерпний перелік якісних турнікетів. Там немає поки що українських турнікетів, хоча є український турнікет "SICH", який якісний, надійний, перевірений за ці роки і в боях".

За словами Світлани Варвянської, важливо вміти миттєво оцінити ситуацію, в якій опинилася людина і потерпілі поряд.

"В усіх протоколах ми починаємо надавати допомогу з того, що оцінюємо, наскільки ситуація безпечна для самого надавача допомоги, який все робить для того, щоб потерпілий дожив до приїзду кваліфікованих медиків. Кваліфікація випадкового свідка, навіть якщо він гарно навчений, все ж обмежена, бо у кваліфікованого медика вона набагато більша. Якщо ситуація небезпечна, то можливо мені краще дочекатися фахівців. Є такий прекрасний вислів: "Не примножуйте своїм ентузіазмом кількість потерпілих".

Повністю інтерв’ю слухайте за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | Тік Ток