Недороблені павільйони, завищені ціни та матеріали з Росії: що не так із ремонтом зупинок у Полтаві

Ексклюзивно

Цього року у Полтаві замовили 18 закупівель на ремонт зупинок громадського транспорту на 2,5 мільйони гривень. При цьому кілька десятків павільйонів, які демонтували ще раніше, не планують відновлювати.

У Полтаві від 2015-го року встановлюють прозорі зупинки з металу та полікарбонату, однак їх замінюють не по всьому місту. Решта зупинок не зроблені за якимось однотипним дизайном, і саме на їх ремонт оголошували тендери.

Зупинка 23 вересня. Полтава. Серпень 2024-го року. Суспільне Полтава

За підрахунками Суспільного, 2024-го управління зробило замовлення на ремонт зупинок на 2,5 мільйони гривень. При цьому вартість кожної дуже різниться.

Наприклад:

Крім того, є тендери, де 176 тисяч гривень вистачить на ремонт восьми.

Зупинка "Мотель". Полтава. Серпень 2024-го року. Суспільне Полтава

"Кожна зупинка – це індивідуальний проєкт, по-перше. По-друге, чому різна вартість, тому що залучаються різні матеріали. Стан зупинки, якщо ми кажемо про поточний рівень, він різний. Ремонт однієї зупинки може вартувати одні кошти, а ремонт іншої зупинки, аналогічний, може коштувати вдвічі більше. Є проєкт на одну зупинку. А є, припустимо, наприклад, проєкт на шість зупинок. Тому тендер виставляється на одну зупинку згідно з проєктом, виконаного на одну зупинку, а згідно з проєктом, який розрахований на, наприклад, декілька зупинок, також буде окремий тендер", — пояснив заступник Полтавського міського голови Володимир Чередниченко.

Ремонт зупинок Гетьмана Сагайдачного в обидві сторони, Лялі Убийвовк, Мотель в бік центру та кілька інших, згідно з тендерною документацією, включає відновлення “павільйонів, лав для сидіння, інших елементів та облаштування посадкового майданчика”. Більше конкретики на сторінці закупівель немає. По факту — пофарбовані павільйони.

Зупинка 4-та поліклініка. Полтава. Серпень 2024-го року. Суспільне Полтава

Так на цей момент відремонтували 9 зупинок із 30, які запланували цьогоріч. Близько 20, за підрахунками Суспільного, не відремонтували вчасно - до кінця червня та липня. Це дати, які вказані на сторінках закупівель.

"Деякі затримання у нас дійсно є, це складається з технічних причин, чи зовнішніх причин і так далі. Але без цього у нас не буває, тому що в нас такий час. І дійсно ми – управління ЖКГ, не завжди встигаємо, об'єм робіт дуже великий, тому що ми намагаємось виконати ті роботи, які роками не виконувались, 23-го, 22-го, може, 21-го року управлінням житлово-комунального господарства. Тому що зараз питаємося на верстати всі ті роботи, які були не виконані, не зроблені. Згідно з пріоритетами, як відмічає громада", — пояснив заступник Полтавського міського голови Володимир Чередниченко.

По факту, управління житлово-комунального господарства замовляло ремонт лише тих зупинок, які “не нового зразка”. Чому так?

2023-го управління назамовляло відновлення зупинок та коригування проєктів на майже 13 мільйонів гривень, з яких півтора – саме на коригування. Значна частина з цих зупинок - якраз “нового зразка” - ті, що з прозорими павільйонами. Ремонтні роботи тоді намагалися замовити у будівельної компанії "Смартбуд-девелоп". Два тендери – на майже 4 і 7 мільйонів гривень не відбулися. Їх розірвали за згодою сторін. Ще раніше за 650 тисяч гривень замовили коригування проєктів на ці ж зупинки, які так досі і не відремонтували.

Зупинка "Парк Котляревського". Полтава. Серпень 2024-го року. Суспільне Полтава

"І бачу багато зупинок, де просто залізна конструкція, навіть нема, де присісти ні від дощу, ні від сонця, ніякого прихистку. Дуже погано, що їх так і недоробили. Думаю, треба більше на це бюджету спрямовувати, щоб людям було комфортно. Коли сонце, вони можуть не дуже добре від нього захищати, коли літом спека", — повідомила місцева жителька Олександра Жадан.

Як писало інтернет-видання “Полтавщина”, договір на ремонт зупинок на 7 мільйонів зобов’язали розірвати аудитори. Рішення управління житлово-комунального господарства намагалося оскаржити в Полтавському окружному адмінсуді, однак він не задовольнив позов. Тому угода з підрядником "Смартбуд Девелоп" і була розірвана за згодою сторін.

Павільйони зняли, а ремонт цих 20 зупинок так і не замовили.

На зупинці "Мотель" немає павільйону. Суспільне Полтава

Водночас до управління виникли претензії в ОВА. “Ризик завищення цін та сумнівне походження матеріалів” – такі висновки щодо закупівель з ремонту зупинок громадського транспорту зробила робоча група “Прозорість і підзвітність”.

“Звернули увагу також на походження однієї з позицій матеріалів, оскільки їх виробником є торговельна марка з рф. Аналітики БЕБ зауважили, що законодавство у сфері публічних закупівель забороняє здійснювати поставки товарів із кількох країн, зокрема рф. Замовнику рекомендували унеможливити отримання такої продукції та замінити її аналогічною” .

“Техноніколь” – це назва російська компанія, у якої замовляють матеріали для зупинок. Щоправда, цієї назви немає у тендерах, однак її нам вказали у відповіді на запит Суспільного до міського управління ЖКГ. Вони і самі не заперечують походження матеріалів з Росії:

“Щодо походження товару із російської федерації. Згідно державного реєстру санкцій РНБО, "Техноніколь" не перебуває під санкціями в Україні”.

"Техноніколь" має сайт в Україні, однак сама компанія — російська.

Зупинка "Парк Котляревського". Полтава. Серпень 2024-го року. Суспільне Полтава

Що ж до нашого питання у запиті: чому не дороблять решту таких зупинок “нового зразка”, у той час, як ремонтують такі, в яких і так принаймні є накриття, нам відповіли: “На капітальний ремонт грошей немає”. Хоча заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Суспільному говорив наступне:

"У нас залишається без фінансування на даний час 25 зупинок без капітального ремонту, взагалі може нічого не бути. Кожна зупинка в різному стані, кожна зупинка робиться за індивідуальним проєктом. І у нас із 136 зупинок ще 107 зупинок, які потребують поточного ремонту – теж без фінансування. Ми будемо намагатися робити як поточний, так і капітальний ремонт", — додав Володимир Чередниченко.

Журналісти Суспільного знайшли щонайменше чотири зупинки, закупівлі з ремонту яких оголошували і минулого, і цього року. Ось вони:

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok