20 серпня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Закон набуде чинності через 30 днів після публікації, але громади УПЦ МП матимуть дев’ять місяців на розрив зв'язків з російською церквою. На Полтавщині нині налічують близько 300 релігійних громад УПЦ МП. Перевірятиме такі організації комісія Державної служби з етнополітики та свободи совісті.
Про це повідомив Суспільному митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір.
Експертна група держслужби з етнополітики та свободи совісті дійшла висновку, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування.
"Українська православна церква Московського патріархату зачищала свої статутні документи. У статуті церкви залишився перший пункт, що Українська православна церква діє на підставі листа патріарха московського і всія Руси Олексія. Цей лист 1991-го року. У листі чітко написано, що ця церква єднається з усіма іншими православними помісними церквами тільки через московський патріархат", — зауважив митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУФедір.
Як розповів митрополит Федір, на Полтавщині залишаються близько 300 релігійних громад УПЦ МП.
"У Лохвиці перейшла громада. Священник чинив протидію. Врешті-решт люди відстояли своє право. У сейфі залишився статут парафії. Мабуть, єдиний статут, один з небагатьох, який не встигли змінити.У статуті чітко було зафіксовано, що вищою владою є російська православна церква. У них є дві єпархії, і в кожній єпархії до 200 парафій принаймні юридично. 150 релігійних громад є в кожній. Тобто, їх десь 300. А парафій ПЦУ 165", — розповів митрополит.
За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Полтавщині перейшли до ПЦУ 23 релігійні громади.
Згідно з законом, релігійні організації, яких підозрюють у співпраці з російською православною церквою, буде перевіряти відповідна експертна комісія. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті. Якщо комісія зафіксує порушення — церкві видадуть припис на виправлення ситуації.
"Демократична процедура. Тому що треба довести стосовно кожної конкретної юридичної особи московського патріархату, що вони афільйовані з РПЦ.
Якщо релігійна організація не припинить зв’язки з РФ, на конкретну юрособу подаватимуть позов до суду, який і ухвалюватиме рішення про заборону.
У храмі святих мучениць Віри, Надії, Любові і матері їхньої Софії у Полтаві на полицях зібрана релігійна література. Серед українських книжок і посібники російською мовою. Храм належить Українській православній церкві. Тут зміни у законодавстві не коментують.
"Щодо цих офіційних питань у нас є представники єпархіального управління, секретар, прессекретар, референт і владика", — заявив священик храму Віри, Надії, Любові УПЦ Сергій.
За коментарем щодо заборони в Україні релігійних організацій, пов’язаних з Росією, Суспільне звернулось до Полтавської єпархії Української православної церкви.
"Ми не можемо коментувати даний законопроєкт, оскільки нас він не стосується. Коментарі, якщо такі будуть, з’являться на офіційних медіа ресурсах", — повідомили у пресслужбі.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok