Внутрішньо переміщені особи на Полтавщині: як інтегруватися у життя громад

Ілюстративне. Фото: Суспільне Полтава

Близько року на Полтавщині діє Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при ОВА, вона була створена у серпні 2023-го року. Одне з головних завдань організації – створення умов для безболісної інтеграції новомістян у громади області.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповів голова Ради ВПО Микола Бутко.

"Ми трішки захисна організація. Якщо на місцях до Ради ВПО не прислухаються, кажуть «ви є – і є», умовно-фіктивно вона існує. Але голова Ради мені дзвонить і питає, як краще зробити. Я кажу: «А давай я до тебе приїду і ми разом сходимо до селищного голови і спитаємо, чому він не питає в тебе думки». Тобто, ми допомагаємо, сприяємо та підтримуємо", - розповів Микола Бутко.

Адаптація ВПО у нові умови життя не завжди відбувається безболісно. Максимально полегшити цей процес намагаються у Раді за допомогою простих заходів.

"Обласна Рада з питань ВПО в партнерстві з Молодіжною Радою організовували піші екскурсії містом для внутрішньо переміщених осіб. Ти приїхав у місто, ти про нього нічого не знаєш, але в тебе є стрес. Це те, що « я нічого не знаю, я знаю тільки, що поряд АТБ і знаю, де зупинка, все». А ці екскурсії піші проходять в неформальній обстановці. Вони навіть чай заходили пили і спілкувалися між собою. І ти адаптуєшся, вливаєшся в загальних процес життя громади"

Також реалізовано проєкт для людей старшого віку, який полягає в опануванні повітряної гімнастики, яку варто робити, коли людині стає зле. Інколи доводиться вирішувати питання, в яких за будь-якого рішення залишаться невдоволені. Тому тут доводиться дуже ретельно шукати компроміс, розповів Микола Бутко.

"До прикладу, ми долучалися з Оксаною Луговою, це голова ВПО Полтави, до обговорення з Катериною Ямщиковою щодо цих 24 квартир, які нам будує «Move Ukraine» за підтримки німецького донора. Ми консультувалися, як краще розподілити ці квартири: бальна система чи навіть обговорювали і доходили до того, що це може бути лотерея. Бо ми намагалися передбачити негатив, який отримаємо стовідсотково, тому що всього-навсього 24 квартири – це, будемо відвертими, ніщо в порівнянні з тим, скільки людей потребує житла"

Один з кроків щодо вирішення житлової проблеми ВПО у громадах – передача новим жителям будинків, які не мають власників, зазначив Микола Бутко.

"В старостинських округах є будинки занедбані, в яких нема власника. Жили бабуся і дідусь, в них не було внуків, вони померли і цей будинок лишився. Громада їх ще не взяла у комунальну власність, проводиться інвентаризація, щоб благодійні фонди і організації могли профінансували ремонт цієї будівлі. В нас уже були кейси, коли знаходили віджучене майно, передавали внутрішньо переміщеній особі і вони його ремонтували. Благодійні фонди давали шифер, вікна. Вони не дають кошти на ремонт, вони дають матеріали для ремонту. Вони облаштували цей будинок і вже живуть у ньому"

Повністю інтерв’ю можна послухати за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok