Підтоплені укриття в навчальних закладах в Коломацькій громаді: чи зможуть діти вчитися офлайн

У Коломацькій громаді на Полтавщині майже півтора року затоплює укриття у освітніх закладах. Їх побудували 2022-го року. Йдеться про школи у Василівці й Коломаку та дитячий садок у Степанівці.

В укриттях нині сирість, пліснява та жаби. Правоохоронці підозрюють проєктувальника у порушенні правил виготовлення документації.

"Діти говорили, що ні разу там не були. Не водили їх за два роки туди ні разу, як зробили те укриття. Діти нікуди не ховаються, оце ж навіть на телефоні у кожного вчителя є "сирена", то вони просто сидять на уроках далі. А потім, як перевірка приїжджає, яка небудь, то їх відразу з уроків "зривають" і розпускають додому", — розповіла мама школярів Олена Комісарова.

Укриття в школі у Василівці теж затоплює. Суспільне Полтава

— До нас повітряну тривогу не чути. Я ні разу не чула, наприклад, повітряної тривоги. Слава Богу.

— Але ж сповіщення на телефон приходять?

— Сповіщення може й приходять, але я не знаю. У мене кнопковий телефон, то я ні разу й не чула.

— То, виходить, діти ніде не ховаються?

— Не ховалися ніде, розповіла в.о. директора Василівської ЗОШ Лідія Дубовик.

Вхід до укриттяз вулиці. Суспільне Полтава

2022-го у громаді було побудовано три укриття. Для школи у Василівці, освітнього закладу в Коломацькому та дитсадка у Степанівці. На це спрямували понад 12 мільйонів гривень. Через пів року укриття почало поступово підтоплювати, розповів голова Коломацької сільради Євген Почечун.

"Були зроблені в нас водовідведення, на той момент, коли вода з'явилася. Діти навчалися, води не було. Потім весною, коли піднялися ґрунтові води, то піднялися вони і в бомбосховищах. На той момент нами було прийнято рішення, виділено кошти для відтока води. І система працювала і бомбосховища були сухі", — розповів голова Коломацької сільради Євген Почечун.

Правоохоронці в березні 2023-го відкрили кримінальне провадження за двома статтями, частиною другою статті 275 та частиною п’ятою статті 27 Кримінального кодексу "Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд", розповів Суспільному речник Полтавського райуправління поліції Василь Зуб. Рік потому розслідування завершили і справу направили до суду. Максимальна санкція – позбавлення волі на строк до 8 років.

Вигляд укриття зсередини. Суспільне Полтава

"У ході досудового розслідування було встановлено, що 40-річний обвинувачений та його 32-річний спільник виготовили проєктну документацію на побудову укриття із низкою порушень чинного законодавства. Внаслідок чого дане укриття було побудоване і не може тепер використовуватися. Таким чином діями осіб було завдано тяжких наслідків у вигляді близько 3 мільйонів збитків відділу культури, молоді та спорту Коломацької сільської ради", — пояснив речник Полтавського райуправління поліції Василь Зуб.

"Усі ці питання розглядаються, трамбування грунту в нас враховано у розцінці, а комплексне водопониження, воно не розробляється на один якийсь проєкт, точковий. Воно має розглядатися у відповідності до тих рішень, у генеральному плані на всю територію і це не було предметом проєктування", — розповів головний інженер проєкту Роман Мягкохліб.

Як розповів Суспільному Євген Почечун, до початку навчального року мають замінити бетонне покриття на підлозі. Проте роботи поки не почали. Чи придатні укриття до використання та чи зможуть діти відвідувати навчальні заклади має встановити комісія відділу освіти.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok