Шляхи зараження, наслідки та лікування: полтавська інфекціоністка про гепатити

Бойові дії в Україні ― це один із факторів, який може сприяти поширенню гепатитів В та С. Про те, як уберегтися від хвороб та як їх лікувати, читайте у матеріалі Суспільного у Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, який щорічно припадає на 28 липня.

Що таке гепатити та як вони передаються

Вірусний гепатит ― це одна з причин ураження печінки, захворювання запального характеру. Про це Суспільному розповіла доцентка кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Полтавського медичного університету Тетяна Котелевська.

"Це окрема група захворювань, які об'єднані гепатотропними вірусами: вірус гепатиту А, B, C, D, Е, TT, G. Їх умовно можна поділити на дві групи: ті, які легко передаються в побуті, ми їх називаємо з фекально-оральним механізмом, а також гепатити саме з парентеральним шляхом передачі, тобто коли людині проводять якісь маніпуляції ― медичні і не медичні", ― розповіла спеціалістка.

Контактно-побутовий шлях передачі мають гепатити А та Є, зокрема, через:

  • воду;
  • брудні руки та споживання їжі, приготованої зараженою людиною;
  • лапки мух тощо.
"Гепатит А характерний для нашого регіону, він в нас є періодично. Пік їх завжди припадає на осінь, ближче до осені. Гепатит Е у Україну приходить, як правило, з Азії", ― сказала Тетяна Котелевська.

Гепатити B, С, D передаються шляхом контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму. Наприклад, під час:

  • медичних маніпуляцій (операції, ін’єкції, фіброгастроскопія, колоноскопія, кольпоскопія, стоматологічні та косметологічні послуги тощо;
  • немедичних маніпуляцій (вживання наркотиків ін’єкційно, використання предметів побуту, що можуть містити сліди крові);
  • пологів від матері до дитини;
  • статевих контактів.

Які симптоми гепатитів та на що вони впливають

У гепатитів є інкубаційний період ― час, який минає від моменту інфікування до перших симптомів та клінічних проявів.

"Він найбільш короткий при гепатиті А ― в середньому 35 днів. При гепатиті B і С він триває до пів року, залежно від того, як імунна система проявить себе. Може й не проявитися, і людина не знатиме, що в неї є хвороба. Це особливість гепатитів, особливо гепатит С називають "лагідним вбивцею". Тому що захворювання нічим не проявляється до моменту, коли вже дуже пізно".

Гепатити можуть призводити до фіброзних змін у печінці ― тобто до переродження її тканин. Запущена форма ― це цироз, під час якого тканина органу замінюється сполучною тканиною і втрачає свої функції.

"Основним проявом є жовтяниця. І ми класично звикли: якщо людина пожовтіла, значить у неї є гепатит. Але та кількість пацієнтів, які реально жовтіють, ― це приблизно один з десяти. Дев'ять буде мати безсимптомний перебіг. Фактично, це люди, які серед нас, які не знають, що вони хворі на гепатити. Хронізація при гепатиті B ― 5―15%, при гепатиті С ― 85%".

Ці захворювання можуть мати і поза печінкові прояви ― вражати інші органи. Зокрема, гепатити В і С можуть розмножуватися в інших органах, наприклад, щитоподібна залоза, суглоби, шкіра тощо. Тетяна Котелевська розповіла:

"У людини почалися кровотечі носові, вона ходить до лора, або в неї кровоточивість ясен, вона йде до стоматолога. Роблять аналіз, а там тромбоцити низькі. Починають розбиратися і виявляють гепатит".

Виявлення та лікування гепатитів

Для виявлення гепатитів пацієнтам рекомендують здавати кров на аналіз або робити швидкі тести, зокрема, у поліклініках чи у сімейних лікарів. Це необхідно раз на рік.

"Є випадкові виявлення. У мене є декілька пацієнтів 25―30 років, які пішли здавати кров як донори, і в них виявили маркери гепатиту. Вони кажуть, що здорові, займаються спортом, мають нормальний спосіб життя. Починаємо розбиратися: була операція якась, тату аж робили у незрозумілих умовах, різні історії бувають".

Специфічного лікування гепатиту А не існує. Гострий гепатит В чи С лікують переважно у стаціонарі.

"Лікування гепатиту B тривале, у таблетованій формі. Триває від двох до п'яти років, а то й більше, може іноді пожиттєво. А гепатит С лікується за 3―6 місяців, якщо це не цироз. Лікування гепатиту B і С є за державний кошт, з 2018-го року в Україні є державна програма. Майже всі пацієнти проходять лікування легко", ― розповіла Тетяна Котелевська.

Фіброзні зміни у печінці можна виправити корекцією харчування, способу життя тощо. Печінка має відновитися приблизно за два роки, якщо гепатит лікувати, розповіла спеціалістка. Якщо це не запущений цироз ― хворобу можна стабілізувати та призупинити.

Статистика та поширення

За словами спеціалістки, бойові дії можуть сприяти поширенню гепатитів В та С, бо у цей час є багато травм, переливань крові тощо. Гепатит А належить до ентеровірусів ― кишкових збудників, тому він особливо активізується влітку.

"Відбувся глобальний форум по вірусних гепатитах у квітні 2024-го року. Дали нову статистику: 50% хронічного гепатиту В і С ― це 30―54 роки, тобто люди молодого віку; 58% усіх випадків ― це чоловіки; 12% хворих із хронічним гепатитом В ― це діти".

За словами Тетяни Котелевської, 28 липня запровадили Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, бо цього дня народився американський лікар Барух Самуель Бламберг ― лауреат Нобелівської премії, який відкрив гепатит В.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok