На місцевому ринку Полтави здорожчали ціни на бакалійні товари – олію, оцет, цукор та сіль. Це пов’язано із періодом консервування. А от вартість яєць, м’яса, овочів та фруктів, навпаки, знизилась.
Про це розповіла Суспільному кандидатка технічних наук Аліна Ткаченко.
За словами Аліни Ткаченко, нині на місцевому ринку Полтави почали дешевшати м'ясо та яйця.
"Перш за все продавці орієнтуються на купівельну спроможність населення, а вона на сьогодні є невисокою. І другий момент на, що можуть орієнтуватися – це те, наскільки взагалі сьогодні багато є виробників. А їх досить багато дрібних виробників. Ще одним фактором може бути фактор санітарного захворювання тварин. Тому люди намагаються розпродати м'ясо", — повідомила кандидатка технічних наук.
А от вартість бакалійних товарів – олії, оцту, цукру та солі дещо зросла.
"Це ті продукти, які використовуються традиційно для консервації, і в Україні в літній сезон вони завжди дорожчають. Це традиції нашого населення, хоча в інших країнах цього немає, тому що там не консервують так, як у нас, але у нас сезон консервації уже розпочався", — додала Аліна Ткаченко.
Ірина Різуненко приїхала з Харківщини до полтавського ринку аби купити продукти. Один похід на базар жінці обходиться у 1,5 тисячі гривень.
"Часто беру саме у цих дівчат. Дуже смачна продукція. Все беру і балик, і сало у них дуже смачне. Здебільшого м'ясо і овочі. Скакають ціни – то дешевше, то дорожче, олія, в принципі, не дорога. Яйця скачками. М'ясо, це ж треба виростити, затрати понести. Дивіться, що робиться – зерно виростити важко", — розповіла покупчиня Ірина Різуненко.
Зі слів кандидатки технічних наук Аліни Ткаченко, загалом, на ціноутворення впливають чотири фактори – сезонність, попит споживачів, логістика і воєнні дії.
"М’ясо упало в ціні і сало також. Сало зараз дуже не беруть, бо ви ж бачите, що людей немає. М’ясо лопатка 150, задня частина – 160, 170, балик – 180. Буквально за два місяці. На Пасху, це зрозуміло, ціна завжди росте. Зараз закупка упала, ми по людям їздимо і зараз ціна упала. А з чим це пов’язано? Не знаю, кажуть, що ходить чума, люди бояться, стараються здати", — поділилась продавчиня Олена Шабуркіна.
Здешевшали ціни й на овочі та фрукти, розповіла Суспільному продавчиня Любов Антоненко.
"Картопля, цибуля, морковка подешевшали. Капуста – зовсім дешева. Все іде вже своє, то ж було привезене, а тепер своє. І бурячок. Вже на городі усе своє: і огірки свої, і рання капуста", — додала продавчиня Любов Антоненко.
"Трішки дезодорована дорожче, а так все нормально, рафінована. Останні пару місяців на 7 гривень дорожче. Літр. Сиродавка (олія сирого віджиму – ред.) поки що (не здорожчала – ред.), але все одно я думаю, що буде дорожчати, тому що насіння пішло вгору і буде дорожчати", — розповів продавець Михайло.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok