"Так навчаються в Європі": які зміни в освіті чекають на українських школах у найближчі роки

Окремі заклади для старшокласників та вільний вибір предметів – українська шкільна освіта наближається до європейських стандартів. Що саме зміниться в навчанні старшокласників – у матеріалі Суспільного.

Навчання протягом 12 років

В Україні з 2027-го року впроваджують 12-річне навчання для школярів. На думку Міносвіти, такий крок допоможе дітям здобувати освіту по-європейськи.

"Європейські стандарти, їх насправді є дуже багато. Але є декілька таких маркерів, які говорять про це наближення. Перший – це тривалість навчання. Ця реформа має цей додатковий рік. Крім того, ми говоримо про профілі, ми говоримо про новий стандарт, який передбачає компетентнісний підхід, який має очікувані результати знань, які синхронізовані з європейським законодавством", — пояснив заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків.

Напрями освіти

Профільна освіта матиме два напрямки: професійні ліцеї, де учні здобудуть робітничий фах та академічні – там вивчатимуть предмети, які знадобляться їм в університетах. Учні зможуть обирати дисципліни з дев’яти навчальних галузей та комбінувати їх відповідно до своїх потреб.

Галузі для вибору навчальних предметів.

Навчальна програма для старшокласників складатиметься з основних предметів, обов’язкових за профілем та дисциплін на вибір.

"Вибір уже починається з 10-го класу, тобто в 10-му класі ми маємо 33% від загальної кількості годин на вибір учнів. В 11-12-му класі кількість цих годин збільшується. До прикладу, в 11-му класі – це половина від загальної кількості годин, а в 12-му класі – це більше половини, 66% годин, коли учень може вибирати", — розповів заступник міністра освіти і науки України.

Кількість учнів

Щоб забезпечити можливість вибору, в академічному ліцеї має бути не менше ста дітей на паралелі. Що більше учнів, то більше груп для вивчення різних дисциплін можна сформувати.

"У нас нижня межа для сільської місцевості – 300 дітей в ліцеї старшої профільної школи: в академічному чи професійному. Для міст – це 600 осіб. Але будемо говорити, для великих міст", — пояснив експерт швейцарсько-українського проєкту "DECIDE" Павло Остапенко.

Учні школи.

Кількість майбутніх академічних ліцеїв залежить від кількості нинішніх учнів 4-6 класів. Нині на Полтавщині їх майже 45 тисяч.

"Ця реформа почалася в 2017 році у рамках концепції нової української школи. Учні, які зараз навчаються в 6-му класі, вони щороку переходять на наступний рік саме по новій українській школі. Тому 2027-го року вони підуть навчатися в 10-й клас. Це якраз перший клас старшої школи", — розповів заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків.

Ліцеї

Поки що до проєкту мережі ліцеїв внесли 136 навчальних закладів на Полтавщині. Частина з них працюватиме як окремі школи для старшокласників, решта – як об’єднані установи для учнів різного віку.

"Це забагато, і з Полтавою, і Кременчуком, ми будемо окремо працювати щодо уточнення, які саме заклади зможуть бути академічними ліцеями. Оскільки не буде звідки набрати цих дітей", — сказав експерт швейцарсько-українського проєкту "DECIDE" Павло Остапенко.

Із 2025-го року реформа профільної середньої освіти запрацює у двох закладах Полтавщини: Зіньківському ліцеї №1 та Розсошенській гімназії.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok