Групи психологічної підтримки людей з травмою втрати: що це та де діють у Полтаві

Центр надання соціальних послуг з формування життєстійкості в Бучі. Фото: Бучанська міська рада / Facebook

У Полтаві організовують групи підтримки для людей у горі. Це зустрічі у малих групах раз на два тижні. Їх організовують представники благодійного фонду "Карітас Полтава".

Така восьмикрокова програма допомагає справитися з втратою близької людини. Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла Суспільному психологиня "Карітас Полтава" Наталія Кобилинська. За її словами, горювання ― це складний процес, з яким б багатьом складно впоратися самотужки. Якщо людині вчасно не допомогти, такий стан може призвести до психосоматичних хвороб.

"У нас постійно відкриті набори у групи по п’ять осіб за норвезькою методикою, що дуже добре себе зарекомендувала. Це вісім зустрічей з психологом, що відбуваються раз на два тижні. Групи закриті, тому все, що ми там проговорюємо залишається в тих стінах. Робота з травмою у групах ефективна ще й тому, що горе, розказане комусь, уже поділене навпіл. Всі, хто пройшов таку програму, дякують за підтримку", ― розповіла психологиня.

Горе не можна знецінювати. Але не завжди ті, хто поруч, можуть правильно підтримати людину. Наталія Кобилинська Суспільному розповіла:

"І це не тому, що вони не хочуть, а тому, що не знають як не брати на себе увесь той біль. Ми, психологи, спеціально навчаємося цьому, а отже знаємо як поводитися з людиною з травмою втрати. Дуже часто на нас просто виливається багато емоцій, гніву, образ. Але психолог розуміє, що зараз у людини такий стан, у неї є в цьому потреба".

За словами фахівчині, горе потрібно прожити. На різних етапах воно проявляється по-різному. Спочатку це несприйняття, шок, коли людина намагається заперечити втрату. Це захисна реакція психіки. Далі йде гнів ― пошук винних у смерті близької людини.

"Стадія торгу найтяжча. Коли людина вагається між тим, чи прийняти реальність, визнати як факт свою втрату чи ще поборотися. Тобто людина ще думає, що може щось виправити. На цьому етапі буває дуже багато провини і це той момент, коли психологічна підтримка потрібна найбільше. Далі настає депресія, коли людина абсолютно нічого не хоче. І саме на цій стадії у людини починається вихід із свого горя", ― розповіла психологиня.

Під час переживання горя можуть допомогти арттерапевтичні заняття, а також приговорювання своєї втрати, сльози тощо.

"Потім людина вже може на щось переключитися ― на сім’ю, роботу, улюблене заняття. Ми завжди готові надати психологічну допомогу".

Інформацію про групи психологічної підтримки можна отримати на сайті благодійного фонду, у соціальних мережах та за телефоном 066-630-19-62.

Більше слухайте в записі ефіру Українського радіо "Полтава" за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok