Квіткові орнаменти та багатство кольорів: які традиції розпису писанки на Полтавщині

Найпопулярніші орнаменти для писанок Полтавщини – квіткові. Вони означали материнство та дітей. Такі розписували жінки, які хотіли стати матерями, і дарували їх потім дітлахам з гарними побажаннями. Також любили зображати птахів, як символ людської душі.

Про це Суспільному розповіла писанкарка Лідія Орел. Полтавка відтворює полтавській писанки.

“Кілька років тому, коли я відвідала у Коломиї музей писанки, то звернула увагу, що полтавські писанки представлені лише двома вітринами навіть без зазначення авторства. Тому мені стало цікаво відтворювати саме полтавські писанки. Треба цінувати, зберігати і відроджувати своє, адже завдання наших майстрів працювати на славу нашої Полтавщини. Так я почала відтворювати з каталогів орнаменти писанок”, – розповіла Лідія Орел.

За словами майстрині, полтавські писанки відрізняються за розписом від інших регіонів саме колористикою, бо в них домінують зелений, жовтий, помаранчевий та червоний. Зустрічається також чорний і набагато рідше блакитний.

Кожен колір має своє символічне значення:

  • зелений – це символ природи, відродження, надії на багатий врожай;
  • ·червоний – символ кохання, життя та воскресіння;
  • ·жовтий – символізує сонце, багатство та тепло;
  • ·блакитний – воду та очищення.
Найпопулярніші орнаменти для писанок Полтавщини – квіткові.

За словами писанкарки, щодо орнаменту, то найпопулярніший – квітковий.

“Щоб розписати яйце квітковим орнаментом, потрібно поділити його на дві частини, що символізує день і ніч. Через вершину яйця наносимо олівцем лінію. Кажуть, що досвідчені писанкарки малюють відразу та не користуються олівцем, але я працюю з ним, щоб не було помилок. Після того, як провели лінію, наносимо малюнок – велику квітку. Далі малюємо пелюстки, стебло і листочки та фарбуємо в жовтий. Після цього використовуємо техніку восковий резерваж – зафарбовуємо воском ті ділянки, які повинні бути жовтими, щоб зробити червоним серединку квітки”, – поділилась Лідія Орел.

Полтавські писанки характеризуються розлогими та вільними елементами.

“Краплі означали засіяне поле, надію та побажання на багатий врожай”, – пояснила писанкарка.

Писанки розписують за допомогою чорного воску. Його наносять на розігрітий писачок. Фарбувати ж писанки потрібно у певній послідовності та обов’язково починати з жовтого кольору.

Писанкарка Лідія Орел відтворює полтавські писанки з каталогів.

Майстриня також розповіла, що раніше яйця для писанок обов’язково обирали з господарства, де був півень, бо воно повинно бути запліднене. Розмальовані писанки не вживали в їжу, їх освячували, дарували та зберігали біля образів. Вони могли не псуватися протягом року. А коли вже втрачали свої якості, то їх не викидали, а підкладали в огород, щоб був щедрий врожай. Для вживання були крашанки.

“Важливо розмальовувати писанки з добрими та світлими думками. Їх пишуть переважно жінки, але зараз долучаються й чоловіки. Особисто я люблю писанки Олександра Опарія. Для писанок обираються яйця з білою та гладенькою поверхнею. Щоб писати рівну лінію треба практикуватись. Також все залежить від інструменту. Якщо потрібна тонка лінія, треба брати писачок з меншим діаметром”, – порадила Лідія Орел.

За словами майстрині, раніше використовували природні барвники – ягоди, найчастіше бузину і трави. Розписування яєць потребувало часу, тому раніше господині займалися цим ввечері, коли були вже зроблені всі справи.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok