Прибирання на кладовищах у Полтаві: що роблять комунальники та коли радить церква іти на цвинтарі

За кілька тижнів до поминальних днів у Полтавській громаді почали прибирати кладовища. Рідні наводять лад біля могил померлих, а працівники комунального підприємства "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" косять траву на території цвинтарів, спилюють аварійні дерева та вивозять сміття. Усього комунальники обслуговують 98 кладовищ Полтавської ТГ.

По це Суспільному розповів працівник спецкомбінату Анатолій Мудренко.

На Розсошенському кладовищі у Полтавській громаді полтавець Віктор Скочко прибирає біля могили родички.

Полтавець Віктор Скочко прибирає могилу сестри своєї дружини на Розсошенському кладовищі.

"Кожну весну до Великодня люди відвідують кладовище, це традиція така. Оскільки ж ходимо практично двічі в рік, доводиться навести порядок, для того, щоб зберігати пам’ять, передати традиції дітям, я думаю, що так", — розповів полтавець Віктор Скочко.

Щорічно напередодні Великодня та поминальних днів люди наводять лад біля могил рідних. Решту території кладовища прибирають комунальники "Спецкомбінату похоронно-ритуального обслуговування".

Територію кладовища прибирають комунальники "Спецкомбінату похоронно-ритуального обслуговування".

"Покіс трави, спилювання аварійних дерев, гілок. Перед поминальним днем завезти пісок для людей. Щодня у нас працює повний наш штат урайоні десь 80 людей, і все одно не вистачає. Найбільше не вистачає нам техніки. Техніки у нас – два трактори і три ГАЗони", — розповів працівник спецкомбінату ритуального обслуговування Анатолій Мудренко.

Працівники комунального підприємства прибирають гілки на кладовищі.

Скільки кладовищ у Полтавсьій ТГ: хто їх обслуговує

На Новоміському кладовищі комунальники, зокрема, косять траву, підмітають біля входу на цвинтар, вивозять обрізані гілки та сміття. Усього обслуговують 98 кладовищ у Полтавській громаді, 19 з них – в обласному центрі.

Працівники КП "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" вивозять сміття з Новоміського кладовища у Полтаві.

"Того понеділка прибрали Затуринський цвинтар, то там тільки ми прибрали 110 кубів, це тільки Затуринський цвинтар, це при тому, що ми не все забрали. Багато в нас людей є недобросовісних на старих кладовищах, котрі бачать, що збоку, зліва, справа є занедбані могили, вони просто туди людям накидають. Люди приходять і просто навіть не видно огорожі, не те що пам’ятника. Щоб не нести", — продовжив працівник спецкомбінату ритуального обслуговування Анатолій Мудренко.

За словами Анатолія Мудренка, протягом останніх трьох років кількість пластикових вінків та квітів на могилах зменшилась.

Комунальники обслуговують 98 кладовищ у Полтавській громаді.

"Люди почали розуміти, що цього не потрібно купляти, тому що це є хімія. Люди кругом висаджують живі квіти, і воно вже красиво", — додав працівник спецкомбінату ритуального обслуговування Анатолій Мудренко.

Коли потрібно прибирати на кладовищах

Прибрати на могилах рідних бажано до Великодня, говорить митрополит Федір.

Протягом останніх років люди менше несуть пластикові вінки та квіти на могили.

"Від Пасхи і до поминального понеділка за нашою традицією Полтавщини – це світлий тиждень. Це єдине суцільне свято пасхальне. І в цей тиждень не бажано прибирати на кладовищі. Якщо правильно це робити, то бажано до Пасхи, на початку Страсного тижня або ще раніше прибрати на кладовищі. Понеділок, вівторок, середа. Великий четвер – треба готуватись, п’ятниця, субота – тим більше. Там ніякі кладовища – це ненормально", — розповів митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір.

За церковним календарем померлих поминають на 9-й день після Великодня, тобто у вівторок. Цьогоріч це 14 травня.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok