У Кременчуці демонтували пам’ятник "Борцям за владу рад"

Меморіал був розташований неподалік Кременчуцької міської ради. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

У Кременчуці на Полтавщині 17 квітня прибрали пам’ятник "Борцям за владу рад". Пам’ятник був розташований неподалік Кременчуцької міської ради. Де монтували його у межах закону про декомунізацію.

Про це Суспільному повідомив секретар Кременчуцької міської ради Юрій Гриценко.

"Сьогоднішня подія пов’язана з рішенням міської ради стосовно звільнення публічного простору від ознак комуністичного минулого. Ця подія безумовно знакова, тому що цей пам’ятник стояв тут давно. А якщо історично взяти, то його декілька разів знімали-ставили, знімали-ставили", — розповів секретар міської ради Юрій Гриценко.

14 червня 2023 року на міській комісії з перейменування рекомендували демонтувати пам'ятник "Борцям за владу рад".

Комунальники, які демонтовують пам'ятник.

"Управлінням культури було замовлено облікову документацію. Цю документацію було направлено на консультативну раду при департаменті культури Полтавської військової адміністрації. Далі ці документи пішли в міністерство культури та інформаційної політики. І наказом від 26 березня 2024 року цей пам’ятник знятий з державного обліку", — повідомила начальниця управління культури і туризму Ірина Вологодська.

За словами Юрія Гриценка, згідно з історичними довідками під цим пам’ятником є кілька захоронень. Їх переносити чи розкривати не планують.

Що відомо про пам’ятник "Борцям за владу рад"

Як повідомили у міській раді, пам’ятник "Борцям за владу рад" у Кременчуці був розміщений на площі Перемоги неподалік від міської ради. Приблизно на цьому місці від 1918-го року були поховання червоногвардійців, червоноармійців, місцевих активістів, радянських та партійних діячів тощо. Так утворилося кілька братських могил, які 1930-го року облаштували в одну загальну, а в 1938 році встановили пам’ятник. Це був чотиригранний обеліск на постаменті із граніту. На ньому викарбували напис "Борцям за владу рад". 1940-го року встановили також скульптурну групу – двоє озброєних чоловіків у цивільному одязі. Загальна висота обеліску була 10 метрів.

Меморіал був розібраний під час німецької окупації Кременчука за часів Другої світової війни. Його частково відновили 1946-го, а 1987-го року встановили нові скульптури, висота яких була 2,5 метри. Після цього було кілька спроб пошкодження меморіалу, також його обливали фарбою.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok