"Молитися за мир в Україні українською мовою": 14 релігійних громад на Полтавщині перейшли до ПЦУ

Від початку повномасштабної війни релігійні громади на Полтавщині стали більш активно переходити від Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України. Більше про цей процес ― у матеріалі Суспільного.

Яка ситуація з переходом церков до ПЦУ на Полтавщині

За майже 2 роки повномасштабної війни з Росією на Полтавщині до Православної церкви України перейшло 14 релігійних громад і шість священнослужителів. Про це Суспільному розповів митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір. За його словами, деякі релігійні громади юрисдикцію змінили, але священники від переходу до ПЦУ відмовляються.

Митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір. Фото: Суспільне Полтава
"У Шишаках відбулися збори, у Нових Санжарах у нас відбулися збори, але доступу до храмів люди не мають. Усі священники, які перейшли у ПЦУ, усі отримали заборону священнослужіння. Там залякування і відразу заборона (в УПЦ ― ред.). Вона не законна, тому не має ніякої сили", ― повідомив митрополит Федір.

За його словами, серед відмінностей ― богослужіння в УПЦ ведуть зросійщеним варіантом церковнослов’янської мови, а в ПЦУ ― українською. Крім того, представники останньої перейшли на новоюліанський календар і, зокрема, Різдво святкували 25 грудня, а не 7 січня, як в УПЦ Московського патріархату.

Свято-Успенський собор ПЦУ у Полтаві. Фото: Суспільне Полтава

Що кажуть священники про перехід церков до ПЦУ в Миргородському районі

Віряни Свято-Покровського та Свято-Миколаївського храмів, що у Миргородському районі, у серпні 2023-го перейшли до Православної церкви України. Настоятель храмів отець Андрій Суспільному розповів:

"Це було зважене рішення, воно давно назрівало. Зібралися, і ті, які ще не могли відійти від Московського патріархату, і ті, які хотіли перейти до ПЦУ. І це вийшов мирний спокійний діалог у присутності влади. Зараз люди з задоволенням приходять, слухають молитву українською мовою. Хочуть молитися за мир в Україні українською мовою".

Отець Андрій. Фото: Суспільне Полтава

Рішенням депутатів міськради у Миргородській громаді храми УПЦ Московського патріархату позбавили права користування земельними ділянками. Зокрема, це стосується Свято-Успенського собору. Його настоятель ієрей Віктор телефоном Суспільному пояснив, що нині тривають судові процеси щодо оскарження рішення. За словами священника, релігійна громада має державний акт на право постійного користування цією землею, виданий 2002-го року. І після війни планує звести новий храм.

Свято-Покровський храм ПЦУ у Черевках. Фото: Суспільне Полтава

Які громади на Полтавщині перейшли до ПЦУ від початку 2023-го року

Першою 2023-го здійснила перехід від УПЦ до ПЦУ громада храму Серафима Саровського у Кременчуці. Вона розпочала перехід у січні. У церкві Введення Пресвятої Богородиці у селі Білецьківка Кременчуцького району це зробили у лютому 2023-го.

Рішення про перехід до Православної церкви України 26 травня ухвалила релігійна громада селища Новооржицьке. Для цього віряни організували збори, на які прийшли та проголосували 120 людей.

Фото зі зборів у селищі Новооржицьке, травень 2023-го року. Фото: В.Ігнатович

У серпні перехід до ПЦУ завершила Благовіщенська релігійна громада, що у Лохвиці. 16 вересня таке рішення ухвалили у селищі Чорнухи, 23 вересня у Шишаках, а 25 вересня до процесу переходу до ПЦУ долучилася релігійна громада у селі Піщане Кременчуцького району.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook