У Полтаві планують створити полігон твердих побутових відходів на місці стихійного Макухівського сміттєзвалища. Задля цього управління житлово-комунального господарства Полтавської міськради уклало договір з розробки необхідної документації. Вартість послуги – 6 мільйонів гривень із бюджету громади.
Про це Суспільному розповів перший заступник голови міськради Валерій Пархоменко.
Навіщо замовили дослідження на 6 мільйонів гривень
Стихійне сміттєзвалище – за 1,5 кілометри від Полтави та за 600 метрів від найближчого села Макухівка. Відходи з усього міста сюди вивозять із 1953 року. У серпні цього року Полтавська міська рада уклала договір з розробки документації для Макухівського сміттєзвалища. Вона передбачає ряд екологічних досліджень, обстежень та розрахунків, каже Валерій Пархоменко. За даними сайту Prozorro, підрядник має виконати це до кінця цього року.
"У нас є звернення правоохоронних органів щодо закриття Макухівського сміттєзвалища. Для того, щоб продовжити його роботу, ми повинні виготовити проектно-кошторисну документацію, яка називається «Вплив на довкілля». На виготовлення документації «Вплив на довкілля» відповідно до програми і бюджету спрямовано 6 мільйонів гривень", — каже перший заступник голови Полтавської міськради Валерій Пархоменко.
За його словами, це, зокрема, потрібно, аби у подальшому створити полігон твердих побутових відходів.
"Наступний етап в нас має бути сміттєпереробний завод з глибокою переробкою, з утилізацією, і все одно нам необхідно буде полігон твердих побутових відходів, тому що яка б не була переробка, відсотків 20 залишиться якогось сміття, яке не підлягає режиму переробки. Ми повинні його законсервувати, рекультивувати, засипати, пересипати землею, висадити дерева і перейти на нові сучасні технології переробки сміття", — додав перший заступник голови Полтавської міськради Валерій Пархоменко.
Яка думка еколога
"Потрібно шукати нове місце. Фільтрати, що накопичуються, потрапляють у воду, потрапляють у Коломак. Є на сьогоднішній день такі системи очистки фільтрату, якими можна очистити до такого ступеню, що можна поставити склянку і чистої води випити. А у нас там нема нічого", — каже професор кафедри прикладної екології та природокористування Юрій Голік.
Що нині є на Макухівському сміттєзвалищі
До поки немає полігону, цьогоріч на сміттєзвалищі відновили земляне обвалування та частково його рекультивували, каже начальник комплексу з видалення відходів "КАТП-1628" Микола Костенко.
"За останні 8 місяців цього року у нас були серйозні загоряння, так звані глибинні загоряння. Часто бувають у холодну пору року. З квітня місяця загорянь нема.У нас було встановлено відлякувач птахів. Він імітує крики хижих птахів, і таким чином відлякуються птахи, які перебувають на звалищі, які потенційно є носіями різних забруднень. Блок такий невеликий і 6 динаміків", — говорить начальник комплексу з видалення відходів "КАТП-1628" Микола Костенко.
Також тут протягом двох останніх місяців ліквідовували фільтраційне озеро, що витікало за межі сміттєзвалища.
"Таких загорянь, їх не перечислити. Тиждень тому їздили пожежні. До колонки ходимо, берем воду, а ця що в мене у криниці – вона не придатна. Поливати нею не можна. Там вся табличка Менделєєва. Хай вони вже полігони роблять у другому місці. Нам уже достатньо за 60 років цього звалища. Ми навіть не згодні й на переробний завод.", — говорить місцева жителька Людмила Солошенко
"Цього року за перше півріччя десь близько 320 тонн в день завозиться на звалище. Це близько 2 600 метрів кубічних. Це більше сотні машин в день. Останні два роки збільшилась (динаміка-ред.)у зв’язку з тим, що, можливо, збільшилась кількість тимчасово переміщених осіб збільшилась, тенденція йде на збільшення", — додав начальник комплексу з видалення відходів "КАТП-1628" Микола Костенко.
Як розповів Микола Костенко, площа сміттєзвалища – близько 17 гектар. А загальний об’єм відходів, що накопичився за всі роки експлуатації, становить 18 мільйонів кубічних метрів.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: