Свинцеві кулі, фрагменти зброї, пряжки, уламок казана та дві дримби. Такі археологічні знахідки початку XVIII століття презентували в музеї "Поле Полтавської битви" в межах виставки "Коли минуле нагадує про себе". Артефакти знайшли археологи перед початком будівництва в одному з мікрорайонів Полтави, розповіла Суспільному директорка історико-культурного заповідника "Поле Полтавської битви" Наталія Білан.
Які артефакти презентували у музеї
Серед понад трьох десятків знахідок свинцеві кулі, фрагменти рушничних кременів, деталі амуніції, пряжки, уламок казана, дримби. Їх 27 червня презентували в рамках виставки "Коли минуле нагадує про себе".
"Тут знахідки, які були виготовлені зі свинцю, з заліза, із мідного сплаву. Це предмети, які були знайдені нашою експедицією впродовж 2021-2022-го років на території можливого місця розташування табору шведських військ та, можливо, і козацьких військ гетьмана Мазепи періоду облоги полтавської фортеці і періоду Полтавської битви 1709-го року", - каже керівник полтавської археологічної експедиції Юрій Пуголовок.
"Під час будівництва нового мікрорайону Лазурний між Юрівкою і Половками (мікрорайони у Полтаві – ред.) археологи, які обстежують попередньо місце забудови, знайшли деякі артефакти, які стосуються саме нашого періоду і військової тематики історії. І ось тоді ми посилили наші дослідження і дійсно з’ясували, що за одним з таких достовірних картографічних джерел – це карта Акселя Юленкрука (шведський військовослужбовець, який брав участь у Полтавській битві – ред.) – саме на цій місцевості розташовувалася шведська кіннота і українські козацькі підрозділи", - пояснює директорка заповідника "Поле Полтавської битви" Наталія Білан.
Де і коли можна переглянути нові знахідки
Археологічні знахідки експонуватимуть в музеї і після виставки.
"Поповнення музейної колекції – це завжди актуальне питання, тим паче, якщо це якісь цікаві артефакти кінця XVII – початку XVIII століття. Останній раз такі археологічні знахідки значні надходили до музею у 2007-2008-ихроках від міжнародної археологічної експедиції, яка тут працювала. Знахідки – нам колекція археологічна була передана двічі 2022-го і 2023-го року", - каже головна зберігачка фондів заповідника "Поле Полтавської битви" Віта Гармаш.
Як розповів керівник полтавської експедиції "Охоронної археологічної служби України" Юрій Пуголовок, 2023-го року знаходили й інші артефакти, пов’язані з Полтавською битвою. Їх передадуть до музею пізніше.
Як працює музей Полтавської битви
Музей працює щодня з 9:00 до 17:00 окрім понеділка.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: