У Полтаві планують створити два нових паркувальних майданчики, а також інспекцію, яка штрафуватиме водіїв-порушників. Про це Суспільному розповів перший заступник голови громади Валерій Пархоменко. За його словами, точних термінів для цього поки не визначили.
Полтавець Андрій Приходько щодня їздить містом на власному авто у справах.
"Я вважаю, що паркувальних місць достатньо, але зростає дуже автомобільний потік. А ще є велика проблема – це відсутність культури у водіїв з паркування", - каже водій Андрій Приходько.
Аби збільшити кількість паркувальних місць, у Полтаві планують створити додаткові майданчики.
Насамперед, йдеться про два таких місця. Одне поблизу зупинки громадського транспорту «Медакадемія», що на вулиці Європейській, а інше – на вулиці Котляревського, біля яток із квітами та неподалік обласної лікарні, розповів заступник голови громади.
"Розглядаємо у першу чергу центр міста Полтави. Ось така схемка. Ми бачимо, що необхідно розвантажити центральну частину міста", - говорить перший заступник голови Полтавської громади Валерій Пархоменко.
"Не їжджу через те, що ніде припаркуватися. Буває, мені треба до якоїсь точки доїхати, я не можу тут зупинитися і їду далі. Місць мало, бо машин додається. Скрізь – і тут, і на базарі складно, і в центрі, і на Сінній, на Зигіна (вулиці у Полтаві – ред.)", - говорить водій Володимир Брикса.
Крім того, при міській інспекції з контролю за благоустроєм планують створити підрозділ, який стежитиме за правильністю паркування. Це додатково 15 працівників, розповів Валерій Пархоменко.
"На перший крок нам необхідно 800 тисяч гривень. Це тільки закупівля програмного забезпечення, облаштування спеціальної кімнати, бо вона повинна відповідати певним нормам. Далі, я думаю, десь теж близько 1,5 мільйона гривень треба буде, щоб запустити (роботу інспекції – ред.). Далі, я думаю, вони підуть на самоокупність. Патрульна поліція не може виписувати протокол про порушення правил дорожнього руху, якщо водія немає в машині. А інспектор має право підійти, виписати штраф, під козирок покласти і піти далі", - каже перший заступник голови Полтавської громади Валерій Пархоменко.
"Я вважаю, це нормальна практика. Щоб це була не приватна фірма, особа, а щоб ці гроші йшли до бюджету для розвитку інших паркувальних місць. Потрібен буде евакуатор, тому що якщо не може проїхати автобус, снігоприбиральна техніка, швидка допомога або ДСНС, то, звичайно, потрібно ці автомобілі евакуювати", - говорить водій Андрій Приходько.
Як розповів заступник голови громади Валерій Пархоменко, концепцію з організації стоянок для Полтави понад рік тому розробили у рамках проєкту "Інтегрований розвиток міст в Україні". Ініціювало та оплатило дослідження німецько-швейцарське товариство "GIZ".
Після облаштування центральної частини міста, перейдуть до інших мікрорайонів.
"По термінах я не скажу, бо багато буде залежати від депутатського корпусу, ми повинні підготувати проєкт рішення. Сьогодні він готується. І на найближчу сесію ми внесемо в першу чергу – внести зміни, додати інспекцію, цих людей, вже покласти на них ці повноваження, які вони почнуть розробляти, – це і розмітки, і дорожні знаки, і паркувальні місця", - пояснює перший заступник голови Полтавської громади Валерій Пархоменко.
"Правила зупинки і стоянки транспортних засобів регулюються кодексом України про адміністративні правопорушення, а саме статтею 122. Найменша санкція – це за частиною першою цієї статті. Вона складає 340 гривень штрафу. І найбільша за частиною шостою – від 1020 гривень до 1700 гривень. Від початку року патрульні зафіксували 337 випадків порушень правил зупинки та стоянки автомобіля, із них 200 таких порушень було виявлено на вулиці Шевченка", - розповідає речниця патрульної поліції Полтавщини Наталія Костильова.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram| Viber | Instagram| Twitter | YouTube | Facebook