На Полтавщині розташовані 49 пам’ятників та пам’ятних знаків, а ще 8 меморіальних дощок українському письменнику та художнику Тарасові Шевченку. Таку інформацію Суспільному надали у науково-дослідному відділі пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею.
До 211-ї річниці від Дня народження Тараса Шевченка Суспільне підготувало підбірку деяких пам’ятників поетові, які розміщені на території Полтавської області.
Пирятин
Один із пам’ятників розміщений біля приміщення Пирятинського ліцею. Відкрили його 18 вересня 1993-го року. Пам’ятник встановлений на земляному пагорбі. До його підніжжя ведуть 11 східців.
Шевченко побував у Пирятині кілька разів. 1843-го року він відвідав матір конференц-секретаря Петербурзької Академії мистецтв Василя Григоровича. Приїздив до міста також 1845-го року та двічі 1859-го року. У Пирятині він написав вірш "Ой, маю, маю я оченята".
Село Березова Рудка, Пирятинська громада
Відкрили пам’ятник 2001-го року. Розташований на подвір’ї Березоворудського державного аграрного технікуму, колишньої садиби родини Закревських – поміщиків, які володіли селом. Споруджений також у пам’ять про перебування в цих місцях Тараса Шевченка. Уперше поет приїхав до Березової Рудки 2 липня 1843-го року, вдруге – у грудні того ж року. У травні і жовтні 1845-го року та в січні 1846-го року Шевченко знову гостював у Закревських. Тут він почав писати поему "Кавказ", написав портрети Платона Закревського та його дружини Ганни.
Пам’ятник Шевченку у Березовій Рудці – погруддя зі штучного каменю, встановлене на прямокутний постамент із рожевого граніту.
Село Ісківці, Лубенська громада
Пам’ятник у селі Ісківці – це залізобетонний бюст, який встановлено на цегляному постаменті. Він розташований у центрі села, біля будинку культури. Встановлений 1966-го року. Тарас Шевченко неодноразово приїздив у село Ісківці на запрошення поета і етнографа Олександра Афанасьєва-Чужбинського.
Полтава
П’ятиметровий пам’ятник Тарасу Шевченку у Полтаві – один із найвищих в області. Створив його скульптор Іван Кавалерідзе. Це чотиригранна скеляста піраміда, на верхівці якої скульптура поета. Висота його фігури – 180 сантиметрів, а постаменту – понад 3 метри.
Відкрили пам’ятник 12 березня 1926-го року. Про це раніше розповідала Суспільному працівниця Полтавського краєзнавчого музею Оксана Сулима.
За словами архітектора Артура Арояна, у роки Другої світової війни пам’ятникові пошкодили обличчя, частково відбили руку та ніс.
Тарас Шевченко – український поет, прозаїк, живописець та громадський діяч. Народився 9 березня 1814-го року у селі Моринці на Черкащині.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok