Мовознавців, істориків та інших профільних фахівців мають залучити на Полтавщині для створення програми з розвитку української мови. Про таку перспективу Суспільному повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. У майбутньому програму можуть профінансувати із обласного бюджету.
У Полтавській області мають розробити та ухвалити програму, яка б сприяла розвитку української мови у сферах обслуговування, освіти, культури, медицини тощо. Про це Суспільному розповів уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь під час візиту у Полтаву.
"В умовах повномасштабного вторгнення, консолідації українського суспільства і стрімкого переходу громадян на українську мову повинні бути інструменти, як стимулювати, підтримувати і всіляко підвищувати рівень володіння українською мовою. Чи це школа, чи це сфера транспорту, лікарня, органи місцевого самоврядування", — каже уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Як розповів уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, подібні програми існують, зокрема, у Запорізькій, Дніпропетровській та інших областях України. На Харківщині, до прикладу, її затвердили 2021-го.
За проєктом рішення Харківської облради, програма розрахована на чотири роки – до 2025-го. За цей час заплановане фінансування складає понад 2,5 мільйони гривень. Серед напрямків діяльності – моніторинг дотримання мовного законодавства, зокрема, в медіа, організація освітніх та культурних заходів, поповнення фондів бібліотек, а ще – підвищення рівня володіння мовою серед населення тощо.
"Я просто запропонував зробити спільне розпорядження голови ради та адміністрації з приводу робочої групи, яка б напрацювала цю програму. Це ті люди, які фахово займаються українською мовою точно. Звісно, будуть і чиновники, але ми будемо робити акцент саме на тих, хто є профільним фахівцем. Розробка програми – це два, три, чотири місяці. Якщо це буде програма обласної ради, то вона буде фінансуватися з обласного бюджету. Окрім того, міська рада та інші ради громад можуть ухвалювати свої власні програми", — говорить голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.
"Я вважаю, що українську мову варто розвивати у кожному регіоні, не тільки в Полтаві. Українці повинні розмовляти українською мовою", — каже жителька Полтави Анастасія Дернова.
У Полтаві курси з української мови влаштовують і нині, зокрема, у торговельних центрах, бібліотеках та волонтерських організаціях. В одному з розмовних клубів для переселенців викладає і Світлана Ленська.
"Здебільшого це люди старшого віку, дорослі, які свідомо переходять на спілкування українською. Вони не вивчали її ні в школі, ні під час навчання у вищих навчальних закладах. Я стараюся викладати їм теоретичний матеріал, а також у нас дуже багато комунікативних ситуацій. В нас є такі постійні рубрики на наших заняттях, це вивчення українських фразеологізмів, антисуржик. Для тих мешканців, для яких українська мова є рідною, мені здається, більше треба приділяти увагу формуванню орфографічних, пунктуаційних навичок", — каже професорка кафедри української літератури педуніверситету Світлана Ленська.
"Якщо брати мій факультет, мою групу, всі говорять по-українськи і в побуті, і на парах тощо. Якщо брати моє особисте оточення, то досі багато людей російськомовних, суржикомовних. Тобто є, над чим працювати. Найперше – це мають бути лекції широкого змісту. Не суто мовні, а культурні, історичні, а вже потім мовні з більшим і більшим заглибленням, проблематикою", — говорить студент педуніверситету Ігор Олюха.