У Полтаві мають ухвалити рішення про демонтаж імперських і радянських пам’ятників – міністр культури

. Фото: Суспільне Полтава

У Полтаві необхідно демонтувати пам’ятники, які пов’язані з імперською та радянською історією. Про це під час візиту в обласний центр Суспільному повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За його словами, механізми щодо перенесення монументів повинні розробити у міській раді.

Пам’ятник захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну майже чотири місяці під синьо-жовтою сіткою. Таким чином його закрили тому, що експертна рада Мінкульту ще восени радила демонтувати цей та деякі інші монументи через імперську символіку.

"Пам’ятник – це ж не значить, що ми когось возвеличуємо. На мою думку, переносити нічого не треба. Це наша історія. Я їх не вважаю імперськими. Це пам’ятники як частина історії Полтави, яка б вона не була", – каже жителька Полтави Валентина Лук’янченко.

Монументи закрили тому, що не було процедури, яка б визначала, як правильно виконати демонтаж.

Монумент у Полтаві. Фото: Суспільне Полтава

Розробити механізм перенесення пам’ятників та ухвалити відповідне рішення мають у Полтавській міській раді. Про це 4 лютого під час візиту в обласний центр сказав міністр культури Олександр Ткаченко.

"Переважно, крім одного пам’ятника Слави, це місцевого значення (пам’ятки – ред.). В принципі, у влади є всі повноваження для того, щоб приймати рішення про перенесення цих пам'яток. У першу чергу це знакові пам’ятки, які відносяться до пропагування імперської величі Росії, а також мені дали список інших пам’яток, які відносяться до радянської, так би мовити, історії. Сподіваюсь, що за місяць відповідні рішення будуть ухвалені. Якщо вони не будуть ухвалені, ми знайдемо підстави, щоб ухвалити це на рівні області, на рівні міністерства", – повідомляє ­­Олександр Ткаченко.

"Ідеї, які сьогодні звучали, ми готові їх підтримати, навіть на «Поле полтавської битви» перемістити ці пам’ятки, зробити там певну експозицію. Зробимо дедлайн (кінцевий термін – ред.) і почнемо працювати в цьому напрямку. Ми повинні зробити опитування наших людей. Коли? Коли прийде час, тоді і зробимо", – говорить перший заступник голови Полтавської громади Валерій Пархоменко.

Засідання у Полтавській ОВА/4 лютого. Фото: Суспільне Полтава

Опитування можна організувати для ухвалення рішення щодо демонтажу монумента Слави. Це тому, що він є пам’яткою архітектури національного значення, розповів міністр Олександр Ткаченко.

"Якщо немає політичної волі чи є якісь сумніви, можна використовувати механізм опитування", – каже Олександр Ткаченко.

Монумент Слави спорудили на честь перемоги у Полтавській битві російської армії під командуванням Петра І.

"Найбільше дискусій щодо орла (пам’ятник Слави – ред.). І прихильники його збереження кажуть, що це не російська монументальна пропаганда, а він витворений у контексті Римської імперії. Там цифра 1709, яка символізує Полтавську битву. І закладено там ідею третього Риму, Москви як третього Риму, месіанського панування росіян над усім світом, в тому числі над Україною", – розповідає регіональний представник Українського інституту нацпам'яті Олег Пустовгар.

Пам'ятник Ватутіну у Полтаві. Фото: Суспільне Полтава

"Якщо замість нього щось побудують дійсно добре, те, що пов’язане з полтавською історією, нехай прибирають, будують щось нове, більш вже пов’язане із Полтавою", – говорить жителька Полтави Ольга Жукова.

Демонтувати та перенести повинні також пам’ятники радянським діячам, зокрема, генералу армії Миколі Ватутіну.

"Пам’ятник Ватутіну – я можу сказати, бо трохи історію знаю – ніякого відношення до Полтави (не має – ред.) взагалі. І чия була думка його встановити у Полтаві, я не знаю. Ці пам’ятники треба прибирати. Я знаю, що всі ці воєначальники були колишні радянські. У мене до них ставлення таке, що вони всі ніякого відношення до України не мають", – каже житель Полтави Віктор Клочко.

Для розміщення демонтованих пам’ятників можуть створити кластер російської монументальної пропаганди на території музею "Поле полтавської битви".