Імперські пам’ятники у Полтаві мають лишитися на своїх місцях. Це стосується Монумента Слави, пам’ятника коменданту фортеці Олексію Келіну та пам’ятника на місці відпочинку Петра І, які пов’язані із подіями Полтавської битви. Таку думку висловила науковиця, реставраторка та архітекторка Наталія Кондель-Пермінова у подкасті Суспільного «Стара Полтава».
Колективна травма
На думку Наталії Кондель-Пермінової, суспільство має справу з колективною травмою, яку необхідно пропрацювати. Саме в цій роботі має народитися нова ідентичність і усвідомлення себе.
«Зараз у всіх нас дуже загострилася і навіть кровоточить ця кількасотрічна колективна травма. Всі її відчувають, у всіх вона болить. Знесення (пам’ятників – ред.) не послабить біль, а навпаки. У перспективі ми отримаємо втрату поваги до нас з боку європейської спільноти. Полтавська битва – це наша спільна з Європою історія, і такий вчинок (демонтаж пам’ятників – ред.) нам буде не на користь».
Імперські пам’ятники – антикваріат
Аби вирішити подальшу долю пам’ятників, які пов’язані з Російською імперією, у Полтаві слід розгортати публічний дискурс та формувати комісію із залученням фахівців із інших міст.
«Полтава отримала у спадок щось подібне до антикваріату – автентичні речі початку ХІХ століття. Імперські пам’ятники – пам’ятки національного значення, і належать вони не тільки Полтаві, але й усій Україні. Просто фізично вони стоять у Полтаві. Це дуже важлива сторінка нашої історії. Важкої, болючої, але історії».
Полтава повинна себе переусвідомити
Нині необхідна зміна архетипу Полтави і її бачення, говорить Наталія Кондель-Пермінова. Щоб відійти від стереотипу про «місто російської слави», слід переусвідомити себе.
«Полтава має багато інших здобутків. Треба все це проговорювати, закладати в освітні процеси, у просвітницьку діяльність. Треба розуміти, що ми маємо справу з травмою, і вона виліковується лише тоді, коли пропрацьовується. Це складна робота – змінити себе і своє уявлення, що ми маємо переусвідомити цю саму Полтавську битву і зрозуміти, що це знак того, що розбрат і чвари ведуть до біди».
Монумент Слави не має російських символів
На думку експертки, треба розділяти дві речі: сам пам’ятник і те, що він символізує. Саме на останньому роблять акцент під час екскурсій.
«Якщо ви подивитесь на Монумент Слави, то побачите, що там зафіксована не російська зброя, а зброя римських легіонерів. Це символ завершення війни. Там немає зовсім російської символіки. Кращі європейські фахівці працювали над втіленням цієї колони. Символіка Давнього Риму застосовується на усіх колонах із такими ж класицистичними принципами у Європі».
Повну версію розмови щодо процесу деімперіалізації в обласному центрі слухайте на подкаст-платформах Суспільного.
Суспільне також поспілкувалося із науковцями, які дотримуються інакшої позиції щодо питання демонтажу імперських пам'яток. Зокрема, на думку докторки історичних наук Людмили Бабенко, монумент Слави у Корпусному парку слід прибрати, адже переосмислити цей символ практично неможливо. Подібні погляди має і регіональний представник Українського інституту нацпам'яті Олег Пустовгар. Він говорить, що Полтава має багату історію і відома не лише через Полтавську битву.