Облаштування меморіального кладовища у Полтавській громаді: скільки спрямують грошей

. фото: Суспільне Полтава

У Полтавській громаді планують оголосити тендер на розробку проєкту з облаштування національного військового меморіального кладовища. Зробити це хочуть на цвинтарі у селі Затурине. Про це Суспільному розповів директор комунального підприємства "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" Дмитро Третяков.

Батьки загиблого воїна Андрія Буданцева прийшли на могилу до сина прибрати та посадити квіти. 23 серпня минає 40 днів від загибелі бійця. Андрій пішов воювати добровольцем від початку повномасштабного вторгнення.

"Прийшов до нас і каже: "Піду захищати Україну". Відмовляли його, казали: "Ти ж в армії не служив". "У мене, – каже, – там товариш". З того дня ми більше його не бачили. 14 липня він подзвонив, сказав: "Усе нормально, зв’язок поганий". Увечері не подзвонив, 15-го не подзвонив. Я прийшов додому, дзвінок в домофон з військкомату. Тоді вже все стало ясно, що сталося", — каже батько загиблого Андрія Буданцева Віктор Буданцев.

Батьки прибирають на могилі воїна Андрія Буданцева. фото: Суспільне Полтава

Загинув 38-річний воїн під Сіверськом, що на Донеччині. Поховали його на кладовищі у селі Затурине Полтавської громади. Тут планують облаштувати сектор для поховань військових.

"Хотілося, щоб тут алейка була гарна. Тільки, щоб не все закривали бетоном, щоб травичка гарна росла і квіти можна було посадити. Щоб біля кожної могилки бордюрчик такий був", — додає Віктор Буданцев.

18 серпня на засіданні виконавчого комітету міськради ухвалили рішення щодо розробки проєктно-кошторисної документації, проведення держекспертизи проєкту та виконання капітального ремонту території. На це спрямують 4 мільйони гривень з бюджету громади, розповів Дмитро Третяков. Нині готують документи, щоб оголосити тендер.

"Іде збір матеріалів для технічного завдання, для проєкту. Буде оголошений тендер на проєкт. Після проєкту буде його реалізація. Площа – більше, ніж пів гектара. Там буде облаштована центральна алея з лавами, з меморіальними дошками та зі стелою", — говорить директор "Спецкомбінату похоронно-ритуального обслуговування" Полтавської міськради Дмитро Третяков.

Військові прибирають та встановлюють прапори на могилах побратимів. фото: Суспільне Полтава

Ховають тут військових від початку повномасштабного вторгнення Росії. Прибирати на могилах побратимів та встановити прапори прийшли Роман та Олександр.

"Прийшов встановити флагштоки до командира та хлопців, які рівно пів року тому загинули в Сумах. Єфименко ось тут. Командир "Ссава" був. Але батальйон той же, і в нього зараз сім’я, усі родичі в окупації, так само, як і у Вані Ковальова. Допомагаємо, провідуємо. Після війни будуть родичі вже це робити, а зараз ми", — каже військовий Роман Мірошніченко.

"З Пархоменком Андрієм їхали ми разом в машині, коли його убили в мене на очах. Тяжко було. Сам лежав поранений, при смерті. А комусь Бог дав вибратись з цієї страшної війни, а комусь не дав – забрав у кращий світ. Потрібно тут зробити якусь алею. Щоб сюди люди приходили, була пам'ять про наших захисників, героїв. Тому що не в кожного є родина, яка може прийти тут прибирати, покосити траву. А тут ось заростають усі ці бур’яни", — розповідає військовий Олександр.

Кладовище у селі Затурине. фото: Суспільне Полтава

Створення окремого сектору для поховань військових було ініціативою громадської організації "Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини", каже її директорка Наталія Чепіга. За її словами, від 24 лютого тут поховали близько 60 воїнів.

"Тут планується, щоб це була не просто Алея героїв, та, як у нас є, наприклад, де похований мій син, на Боженка (Центральне міське кладовище у Полтаві – ред.). Наразі тут набагато більше вже людей поховано. І це буде з монументами, не просто стіною пам’яті, алеєю. Там буде стоянка для машин, буде заасфальтована дорога", — говорить голова ГО "Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини" Наталія Чепіга.

За словами директора комунального підприємства "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" Дмитра Третякова, поки невідомо, коли розпочнуть облаштування території.