Витинанки та вириванки розмірами понад 3 метри виготовляють у Кременчуці

. Фото: Суспільне Полтава

Витинанки розміром до трьох метрів створює майстер із Кременчука Дмитро Король. Цим займається понад 10 років. Крім того, навчає мистецтву і дітей. Він веде гурток і виготовляє із вихованцями вириванку, яку присвятили українським військовим.

Кременчуківець Дмитро Король вирізає одну з найбільших своїх витинанок. Її приблизні розміри – 1 на 3 метри.

Дмитро Король робить витинанку. Фото: Суспільне Полтава

"Спершу потрібно вирізати найменші деталі, а потім переходити до більших деталей. Фон вирізається в останній момент. На ньому потім тримається вся робота, щоб вона не розпалася. І потім розгортається і наклеюється на фон", – каже майстер витинанки Дмитро Король.

Перед вирізуванням ескіз для витинанок наносить олівцем. А потім під папір підкладає гумовий килимок. Процес створення витинанки займає від кількох годин до кількох місяців. Це залежить від складності та розміру.

Майстер малює ескіз для витинанки. Фото: Суспільне Полтава

Для України традиційна симетрична й одноколірна витинанка, каже майстер.

"Трошки осучаснюю. Беру за основу різні символи. Наприклад, дерево життя – дуже давній символ, який майже в кожного народу є і в Україні також. Кожна тваринка, кожна пташка щось символізує. У мене були багатоколірні витинанки, по п’ять, по десять, 15 кольорів. Зараз переходжу на більш традиційну витинанку", – говорить Дмитро Король.

Витинанки Дмитра Короля є, зокрема, у Фінляндії, США, Канаді та європейських країнах. Їх виготовляє із 2010-го.

"Загалом більше, мабуть, 200 (витинанок виготовив – ред.), якщо це великого розміру, середнього, до А4 формату. Якщо брати А4 формат і маленькі – закладки, листівки, – то навіть не знаю", – говорить майстер.

Дитячий гурток у Кременчуці. Фото: Суспільне Полтава

Дмитро Король веде один із дитячих гуртків. До 24 лютого на заняттях навчав робити вириванки – аплікації, створені без ножа. А нині дає завдання дітям додому.

"Ми беремо листочок, тут намічений контур. І пальцями вириваємо по лінії, і виходить листочок. Коли багато цих листочків склеюється, виходить гарна квітка", – каже вихованка гуртка Анастасія Григоренко.

Із дітьми торік розпочали виготовляти триптих. Кожен створює окрему частинку, які складуть одну композицію.

"Будуть квіти, там (у композиції – ред.) будуть різні тваринки, пташки, зайчики, а може ще й різні інші. Складно робити дрібні елементи. Нудно, коли клеїти це все треба, а от виривати – цікаво", – каже вихованка гуртка Яна Троцак.

Центральний елемент вириванки. Фото надане Д.Королем

Нині готовий центральний елемент вириванки – більший за 2 на 3 метри. Іще створять дві бокові частини. Роботу присвятили воїнам, які захищають Україну.