На Полтавщині влаштували фестиваль і випікали короваї та іншу весільну здобу. Для цього 9 жовтня у селище Опішня приїхали господині не лише з Полтавської області, а ще, зокрема, із Київщини та Закарпаття. Про це Суспільному розповіла організаторка фестивалю Олена Щербань.
Фестиваль короваїв етнологиня Олена Щербань влаштувала у садибі «Лялина світлиця».
"Печемо коровай за стародавніми рецептами. Ми не будемо використовувати дріжджі. Ми будемо використовувати, як багато років тому наші прабабусі, закваску на пророщеній пшениці.Принцип виготовлення, виведення закваски на пророщеній пшениці мені розказала моя тітка, якій 98 років. А вона згадала, як робила її прабабуся і бабуся", – говорить учасниця фестивалю із Полтави Світлана Прохорчук.
Короваї печуть під час фестивалю в селищі Опішня.
"Саме в макітрі ми вчиняємо тісто, ми його замішуємо, ми його виробляємо і ми його печемо у справжній печі. Ми реконструюємо всю рецептуру, яка мені відома на сьогодні, яку я допитуюся в старожилів. Це основне моє джерело інформації", – каже організаторка фестивалю Олена Щербань.
На фестиваль приїхало шість коровайниць із Полтавщини, Київщини та Закарпаття.
"Ми приїхали вчора (8 жовтня 2021-го – ред.) пізно увечері, ніч ми готували, щоб на фестивалі було, чим пригостити гостей. Це лежні – хліб, який усе весілля лежав, і тільки на третій день молоді нарешті до нього торкалися, брали, йшли до батьків молодого в гості. Це у нас опішнянська коровайниця робить такі медяники", – говорить учасниця фестивалю із Києва Тетяна Вінцковська.
Весільну здобу прикрашають калиною, колосками та барвінком, а ще роблять квіти з прісного тіста, каже Ганна Халімон. Вона пече короваї близько двох років.
"Кажуть, що коровай долю показує. Іноді тріскає, не підіймається, перепечеться, з припеком, запечений коровайчик. Кажуть: «Підгорів». Не підгорів, це з припеком. Це значить у сім’ї буде пристрасть, буде не нудне життя у них", – каже учасниця фестивалю із Києва Ганна Халімон.
Окрім випікання хліба, відтворюють і весільні обряди.
"Ми приїхали з Харкова. Я, моя мама, дівчата теж з мамою. І ми просто в захваті. Аромати, які стоять у весільній хаті, не можна передати ніяк. Дуже подобається ця вся атмосфера", – каже відвідувачка фестивалю Ірина Мірошніченко.
За словами організаторки Олени Щербань, цей фестиваль третій. Його планує влаштовувати щорічно.