Що робити з сухою травою без шкоди для довкілля. Поради жителям Полтавщини від екологині

Щороку восени та навесні на полях і на території приватних домоволодінь люди активно спалюють суху рослинність. Це призводить до знищення мікрофлори, а земляний родючий покрив, де це відбувається, відновлюється лише через кілька років. Страждають від цього також тварини та люди.

Куди подіти і як застосувати суху рослинність без шкоди для навколишнього середовища, розповіла Суспільному екологиня Юлія Авраменко.

Утворення компосту

На думку екологині, компостування – один із найбезпечніших способів переробки листя. Його слід прибирати до спеціальної ями, яку бажано зробити у місці, куди не потрапляє сонце. Для цього рекомендують листя укладати шарами і кожен присипати землею. Періодично його перегортати. Компост утвориться орієнтовно через майже пів року. Він вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу, яку можна застосувати як добриво.

Pixabay
Якщо мова йде про сухий бур’ян, то він ідеально підходить для компосту. Можна викопати компостну яму, а траву перемішати із землею та водою. Потім цей компост можна використати у господарстві.

А ще сухе листя також можна розіслати рівним шаром на городі та перекопати землю. Ґрунтові організми самі перероблять його у родючий гумус.

Як перетворити траву на органіку – дивіться в відео.

Pixabay

Суха рослинність - для підстилки

Аби не спалювати суху рослинність, її можна застосовувати у тваринництві. Приміром, для облаштування приміщень для свійських тварин, а саме для утеплення, радить Юлія Авраменко.

Якщо це трава невисока і м’яка, то її можна використовувати як підстилку у садівництві, або як сіно для підстилки кролів, курей і т.д. Вона дуже добре вбирає вологу і одночасно зберігає тепло. Тому її використовують так само як і солому.

Виробництво солом’яних пелет

Серед інших способів застосування – виробництво солом’яних пелет, або гранул. Їх виготовляють із відходів сільського господарства та використовують як паливо. Основна перевага – у процесі спалювання не відбувається викиду в атмосферу СО2. Тому використання соломи не впливає на кількість парникових газів в атмосфері.

Подібна практика використовується у Німеччині, Чехії, Польщі, інших європейських країнах.

Суху рослинність – на сміттєзвалище

Якщо сухої рослинності забагато, її можна відвезти на сміттєзвалище. Для цього приміром, полтавцям можна скористатися послугами комунального підприємства КАТП-1628. Це платно і сума залежить від об’єму.

Нагадаємо, після пожеж в чорнобильських лісах у 2020-му році уряд вирішив посилити відповідальність за спалювання трави.

Наприклад, знищення або пошкодження рослинності, випалювання сухої рослинності або її залишків на землях водного фонду, зокрема, у прибережних захисних смугах та на островах, зайнятих лісами, смугах відведення, берегових смугах водних шляхів тягтиме за собою штрафи від 3060 до 6120 гривень, а для посадових осіб — від 15 300 до 21 420 гривень. За ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, доведеться заплатити від 6120 до 12 240 гривень.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok