У лісопарку Котельви археологи шукають залишки Покровської церкви першої побудови. Крім роботи в полі, науковці опитують місцевих та працюють з архівними документами.
Про це Суспільному розповів директор історико-культурного заповідника "Більськ" Ігор Корост.
"Саме на цій ділянці ми хотіли знайти церкву, Покровську церкву першої побудови. Нині нам відомо, де була друга і третя, а от про першу є тільки здогадки, якісь згадки в джерелах, але точне місце розташування, на жаль, поки що невідоме. Ми тільки перевіряємо місця ймовірного розташування пам'ятки. І от на одному з таких місць ми заклали розвідувальні шурфи. Це потрібно задля того, аби зрозуміти взагалі, чи є тут певне насичення якимось матеріалом", — розповів археолог історико-культурного заповідника "Більськ" Михайло Пономаренко.
"ФіларетАрхієпископ Філарет (в миру Дмитро Григорович Гумілевський – церковний історик, громадський діяч, джерелознавець. Архієпископ Чернігівський і Ніжинський , коли описує Першу Покрівську церкву, говорить, що вона була домова. Можливо, ця церква була в споруді, де проживали люди. Можливо, вона була виокремлена, але вона була домового типу. Дійсно, вона була побудована з дерева і це теж ускладнює процес", — розповідає директор історико-культурного заповідника "Більськ" Ігор Корост.
"Зараз ми хочемо зняти приблизно півтора гектара території і надалі подивимося за даними обробки, на цій території ми побачимо якраз антропогенні пошкодження. Ми, якщо пройдемося, там є лінія невеличка окопів, одиночні окопи є, а також залишки, впадини від ще невідомих об'єктів, які надалі ми будемо досліджувати", — повідомив заступник директора історико-культурного заповідника "Більськ" Олексій Коротя.
Після роботи в полі знахідки перенесли на зберігання до офісу. Також опрацьовують зображення зі сканера.
"Ми чітко бачимо на цій моделі, що в'їзд на цей об'єкт здійснювався з цієї сторони. Також бачимо центральну западину на цьому об'єкті. Це, імовірніше, будівля якась на цьому місці стояла. Чи церква, не знаю, але якась будівля точно", — розповів заступник директора історико-культурного заповідника "Більськ" Олексій Коротя.
"Це кінець XVII – початок XVIIІ століття. Тут ми бачимо і фрагменти денець, і стінки, і навіть фрагмент вінця із частиною ручки. Також було знайдено фрагменти кахлі саме з рослинним орнаментом, якими прикрашали будинки. Також ковані залізні цвяхи цього ж періоду датування. Велика кількість цегли, що може вказувати нам на те, що ми знаходились десь поруч із якоюсь виробничою спорудою", — повідомив археолог історико-культурного заповідника "Більськ" Михайло Пономаренко.
Пошуки вважатимуть завершеними, якщо на місці дослідження знайдуть типові елементи релігійної споруди.
"Ті характерні знахідки, які ми можемо знайти, наприклад, кахлі, кераміку, монети. І якщо їх буде велика концентрація в одному місці, то це дасть варіант знайти цю церкву", — повідомив директор історико-культурного заповідника "Більськ" Ігор Корост.
"Філарет писав про те, що саме церква була зроблена з вільхи, дерев'яна, вкрита солом'яним дахом, наверху якого був малий хрест залізний. От саме хоч щось із цього нам потрібно виявити", — пояснив археолог історико-культурного заповідника "Більськ" Михайло Пономаренко.
Як розповів Суспільному Ігор Корост, пошуки першої Покровської церкви триватимуть протягом цього та наступного археологічного сезону. Загалом планують обстежити понад 70 гектарів лісопарку.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok