Від початку 2025 року на водоймах Одещини загинули вісім людей. Серед них — троє дітей, які 15 лютого провалилися під тонку кригу у селі під Одесою. Про те, як можна допомогти в такій ситуації та як холодна вода впливає на організм, Суспільне поспілкувалося з рятувальниками ДСНС та медиками.
Трагедія на ставку в Красносільській громаді
"15 лютого, це був вихідний день, коли до нас надійшов дзвінок про те, що троє дітей впали під кригу на ставку. Люди почали збігатися, але правильно зробили, що не пішли рятувати, тому що так само як і діти могли залишитися в тій воді. Це було небезпечно", — розповідала Марина Аверіна, речниця ДСНС Одещини.
За її словами, крига на ставку не була достатньо міцною для прогулянок, що помітно на відео інциденту. Діти провалилися під лід одночасно, не усвідомлюючи реальної небезпеки.
Інший схожий випадок стався того ж дня в одеському парку Перемоги. Дитину врятував чоловік, який за словами Марини Аверіної, використав правильну техніку порятунку — підповз по кризі.
"У нас так само був випадок на вихідних, коли в парку у водоймі дитина провалилася під лід, там чоловік кинувся на допомогу. Ми зараз шукаємо цього чоловіка, на жаль, ми його не можемо знайти", — додала речниця ДСНС.
Потенційні причини збільшення кількості нещасних випадків
Фахівці ДСНС відзначають, що кількість таких випадків зростає через кліматичні зміни. Тепліші зими не дозволяють льоду набрати достатньої товщини для безпечного перебування.
"З кожним роком температура все підвищується, і великих морозів немає, через те лід не застигає, і тому в цьому році цих випадків більше, ніж було минулі роки", — зазначила Марина Аверіна.
Крім трагедії з дітьми, рятувальники ДСНС цього року вже тричі рятували рибалок, які провалилися під кригу.
Як правильно допомогти людині, яка провалилася під лід
ДСНС дає конкретний алгоритм дій для свідків нещасного випадку на льоду. Насамперед, важливо оцінити ситуацію та використати підручні засоби для порятунку, не наражаючи себе на небезпеку.
"Якщо ви стали свідком того, що людина потрапила під кригу або просто тоне у водоймі, в першу чергу — треба оцінити ситуацію. Якщо є можливість кинути якийсь шарф, якусь одежину, якусь гілку для того, щоб звідти людину дістати, — обов'язково треба це зробити", — розповідає Марина Аверіна.
Якщо немає можливості використати підручні засоби, наближатися до потерпілого потрібно повзком, постійно контролюючи міцність криги, додала вона.
"Якщо нічого не має під руками, то треба дуже обережно підповсти. Це треба робити дуже обережно, якщо там, де людина впала, поруч уже тонка крига. Це треба розуміти", — наголошує Марина Аверіна.
Медичні аспекти переохолодження
Лікар медицини невідкладних станів Юрій Потапчук пояснює, що відбувається з організмом при попаданні в крижану воду. Переохолодження швидко настає, коли більша частина тіла занурена у воду. Особливо небезпечним є поступова втрата чутливості тіла, яка може призвести до невірної оцінки власного стану, зазначив лікар
"Коли наступає переохолодження, людина не зовсім до кінця відчуває свої кінцівки і своє тіло. Чим більше вона переохолоджується, тим менше ці відчуття продовжують надходити до неї. Весь організм спочатку волає, що треба щось робити, але після того, на жаль, людина перестає відчувати біль, холод. Вона навіть може підхопити ейфорію і не зовсім розуміти, що відбувається. І вона просто здається", — пояснив лікар.
Правила надання допомоги після порятунку
Після порятунку із крижаної води важливо дотримуватися правильного алгоритму дій. Юрій Потапчук перераховує критичні помилки, яких слід уникати при наданні першої допомоги:
"Що не треба робити із постраждалим, який отримав переохолодження, який сидить мокрий, тремтить перед вами? Не треба залишати його у мокрому одязі, який просочений водою. Навіть якщо дуже тепле приміщення, все одно не треба цього робити. Зняли все, обтерли чи взагалі розтерли, одягли теплу одежу."
Важливим моментом є також правильний метод зігрівання тіла постраждалого — різкі зміни температури можуть бути небезпечними.
"Не можна відразу занурювати дитину чи дорослу людину в гарячу ванну. Чому? Тому що треба поступово нагрівати організм. Ми починаємо з дуже лайтової температури, потрошки підігріваємо, і не доходимо до високих температур", — попереджає Юрій Потапчук.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області