Перейти до основного змісту

Кошти для ЗСУ в Одесі: чому військові отримали лише половину виділених грошей з міського бюджету?

Акція протесту біля Одеської міськради.

У 2024 році міська рада в Одесі спрямувала на потреби Збройних Сил України 1,2 млрд грн, але військові змогли використати лише 47% коштів. Депутати та громадські діячі пояснюють, що процес ускладнюється бюрократією, браком фінансових фахівців у війську та складною процедурою закупівель. Чому частина коштів залишається нерозподіленою та що зміниться у 2025 році — розбиралось Суспільне в ефірі "Українського радіо. Одеса".

Пояснення від Одеської міської ради

За словами голови депутатської комісії з питань планування, бюджету і фінансів Олексія Потапського, Одеська міська рада виділяє кошти за запитами від військової частини замість того, щоб самостійно постачати допомогу армії:

"Дуже важка процедура закупівель, це займає багато часу. Тому ми вирішили, що військові краще знають, що їм потрібно. Вони роблять запит, описують проблему, що їм потрібно, яке обладнання їм необхідно".

У 2024 році військовим Одеська міська рада надала близько 1,2 мільярда гривень. Однак на одному з засідань бюджетної комісії зазначили, що з виділених коштів військові використали 47%. Процедуру закупівель, розповів Олексій Потапський, ускладнює нестача фінансових фахівців у війську. Також, зауважив депутат, виділені кошти потрібно погоджувати з обласною військовою адміністрацією. Через це переказ коштів триває до двох тижнів.

"Наприклад, у нас сесія була остання 4 грудня (2024 року, — ред.). Поки підписав міський голова, потім документи пішли губернатору, вони там два тижні знаходяться. Потім вони їх підписують, і повертають нам назад в міську раду. І тільки після цього відправляємо ці гроші військовим частинам".

Зі слів Олексія Потапського, в законі не прописано, що потрібно погоджувати розподілення міських коштів з обласною військовою адміністрацією. Посадовець вважає це "самодіяльністю" і бачить у таких діях лише проблему, адже військові частини отримують фінансування на два тижні пізніше, аніж могли б.

Як розподіляє кошти на військо Одеська міська рада

Минулого року військові спрямували до міської ради запити майже на два мільярди гривень. Не всі заявки, розповідає Олексій Потапський, погоджує бюджетна комісія. Це запити, які не схвалили у військовій частині або неправильно оформили. Також міська рада, за словами голови комісії, не надає грошей на будівництво будь-яких об’єктів.

"Міська влада допомагає військовим частинам, в першу чергу тим, що повинно вбивати ворога. Це в першу чергу дрони, якісь прилади для кулеметів, прилади нічного бачення, автотранспорт, якийсь технічний, спеціальний транспорт, якісь системи для наших підводних дронів і так далі", — пояснив посадовець.

Позиція Одеської обласної військової адміністрації

Пресслужба Одеської ОВА не прокоментувала процедуру погодження коштів.

Реакція громадськості

Голова громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський вважає процес розподілу та передачі грошей міськрадою військовим непрозорим. За його словами, військові частини не можуть вільно звернутися по допомогу до міськради, оскільки цей механізм не сформований остаточно.

"Якщо в нас залишки на кінець року бюджетні виконуються, і в нас є кошти, які переходять потім в наступний період, це значить невиконання бюджету. А якщо ці гроші не були виконані по розподілених напрямках, то чому вони тоді не були направлені на ЗСУ?" — зазначив Владислав Балінський.

За підрахунками організаторів акції "Гроші на ЗСУ", яку проводять щосуботи вже протягом півтора року, на кінець минулого року міська рада не витратила три мільярди гривень. Із закликом перерахувати ці гроші на потреби для ЗСУ представниця ініціативної групи Лілія Мокряк звернулася до депутатів Одеської міськради 5 січня:

"На сьогодні в бюджеті міста є достатньо вільних коштів, які можна направити на закупівлю товарів, які в подальшому передати Силам оборони України. Але чомусь цього не робиться. Пропонуємо увесь вільний залишок бюджетних коштів, а це більше 818 мільйонів гривень, направити на закупівлю вкрай необхідного силам оборони з подальшою передачею військовим частинам".

Що планують у 2025 році

Бюджет на цей рік, зауважив Олексій Потапський, залишився на рівні 2024 року. Посадовець додав, що за розрахунками, витрати на армію становитимуть не менше мільярда гривень.

На першій цьогорічній сесії Одеської міськради, що відбулась 5 лютого на потреби військових додатково виділили 206,1 мільйона гривень. Ці кошти закладені у міській програмі "Безпечне місто Одеса".

Співавторка: Єлизавета Пастух

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції