Перейти до основного змісту

Мазут із Керченської протоки: екологи Одеси продовжують моніторинг

Мазут на узбережжі Одещини. Іван Русєв

Одеські екологи продовжують моніторити ситуацію із нафтопродуктами, що потрапили у Чорне море поблизу Керченської протоки. За словами виконувача обов'язків директора Українського наукового центру екології моря Віктора Коморіна, мазут вже забруднив тисячі квадратних кілометрів Чорного моря. Деякі його згустки винесло на узбережжя Одеської області, зокрема біля нацпарку "Тузлівські лимани" та в районі Дунайського біосферного заповідника.

Мазут продовжує забруднювати море

За словами виконувача обов'язків директора Українського наукового центру екології моря, забруднення Чорного моря нафтопродуктами триває, адже досі періодично вивільняється мазут із суден "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239", що затонули 15 грудня 2024 року.

"Останній супутниковий знімок від 26 числа показує, що в районі Керченської протоки все ще присутні сліди мазуту. Таке поступове вивільнення, з огляду на те, що постійно міняється метеорологічна ситуація, міняються течії, то цей мазут розповсюджується то в Керченську протоку, а значить в Азовське море, то безпосередньо в Чорне море", — пояснив Віктор Коморін.

Виконувач обов'язків директора Українського наукового центру екології моря Віктор Коморін. Суспільне Одеса

Забруднені площі, зазначив морський біолог, обчислюють у тисячі квадратних кілометрів, а течії переносять мазут на великі відстані.

"На жаль, ми не зможемо на сьогодні довести, що це той самий мазут. Тому що для того, щоб це сказати, необхідно зробити порівняльний аналіз того мазуту, який потрапив біля Керченської протоки, з тим мазутом, який ми побачили", — додав фахівець.

Чому мазут зник із супутникових знімків

Фахівці, розповів в. о. директора Інституту екології моря, продовжують моніторинг ситуації, однак виявити мазут стає все складніше:

"Ці згустки мазуту з часом стають більш важкими і вже не розповсюджуються на поверхні моря, коли ми їх можемо побачити зі супутника, а розповсюджуються у товщі води. А у товщі води супутники їх не бачать. Відповідно і ми на цих супутникових знімках не бачимо і, на жаль, ми їх не побачимо, поки вони не досягнуть тут узбережжя".

У такому стані мазут може залишатися у воді місяцями, а течії продовжуватимуть його розповсюдження.

Довготривалий вплив забруднення

За словами науковця, токсичні речовини у складі мазуту можуть зберігатися у воді десятиліттями:

"Якщо мазут осідає на морському дні, він поступово вивільняється через турбулентність та течії, і це постійно впливає на морську екосистему. Нафтопродукти накопичуються в рибах, дельфінах, птахах, що завдає серйозної шкоди всій біоті Чорного моря".

Науковці продовжують дослідження проб та моніторинг забруднення. У майбутньому ці дані будуть важливими доказами при розгляді екологічних позовів у міжнародних судах.

"Коли мова зайде про звертання до Міжнародного суду, буде можливість затребувати такі ж самі результати у російської сторони. Або може вони навіть дадуть на той момент, зрозуміло — це будуть інші умови, після нашої перемоги. І тоді ми зможемо подивитися, чи дійсно це той самий мазут", — додав Віктор Коморін.

Що відомо про аварію у Керченській протоці

15 грудня 2024 року поряд з Керченською протокою почали тонути два російські кораблі "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239". На борту одного судна перебувало 13 членів екіпажу, на борту іншого — 14.

Попередньо, причиною інциденту став шторм та ушкодження танкерів через негоду. На 15 грудня у тимчасово окупованому Криму оголосили штормове попередження через сильний вітер.

У результаті аварії загинув один моряк танкера "Волгонефть 212". Решта членів екіпажу госпіталізована з переохолодженням.

Аварія призвела до витоку більше 4 тисяч тонн мазуту в море. Greenpeace стверджує, що це може мати серйозні наслідки для екології.

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко зазначив, що судна непридатні до виходу в море, адже є річковими і при цьому дуже старими — 1951 та 1955 років випуску.

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що ці два танкери, які фактично є суднами військового класу, вийшли в море, не дотримавшись вимог судноплавства.

16 грудня МНС Росії повідомило, що екіпаж танкера "Волгонефти 239" евакуювали.

Міндовкілля заявило, що витік мазуту внаслідок аварії двох російських танкерів "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239" 15 грудня загрожує "катастрофічними наслідками" для екосистеми Чорного моря.

Біолог, голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський назвав цю аварію в коментарі Суспільному Крим "наймасштабнішою екологічною катастрофою сторіччя".

17 грудня в районі порту Кавказ у Чорному морі капітан танкера "Волгонефть-109" подав сигнал лиха через порушення герметичності одного з вантажних танків. Це вже третій випадок з танкерами "Волгонефть", що перевозять мазут.

19 грудня капітана танкера "Волгонефть-212", обвинуваченого в порушенні правил безпеки руху та експлуатації морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу, заарештували на два місяці — до 17 лютого. Капітану "Волгонефть-239" суд обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на той самий термін.

20 грудня Greenpeace повідомив, що приблизно 65 км² від Анапи до Кримського мосту забруднені мазутом, що витікає з одного із затонулих танкерів "Волгонефть". Екологи попереджають про можливе розширення масштабів катастрофи.

Водночас 20 грудня у Керченській протоці судно "Gam Express", яке ходить під прапором Гвінеї-Бісау, звернулося по допомогу, подавши сигнал лиха.

21 грудня окупаційна влада Керчі оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру через виявлений мазут на пляжах міста.

4 січня 2025 року в окупованому Севастополі оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального значення через аварію з двома танкерами 15 грудня в Керченській протоці, внаслідок чого забруднено, зокрема, узбережжя Криму.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції