В Одеській ОВА розповіли про регіональні критерії визначення критично важливих підприємств та процедуру бронювання працівників. Підприємства, що раніше отримали статус критично важливих, мають підтвердити його до 28 лютого 2025 року.
Про це повідомив директор департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОВА Олексій Дмитренко під час круглого столу в Одеській ОВА на тему "Підтвердження/визначення статусу критично важливих підприємств: вимоги, процедура, можливості", що відбувся 17 січня 2025 року. У дискусії взяли участь представники Одеської обласної адміністрації, Мінекономіки, Мінцифри, Головного управління ДПС Одеської області та бізнесу під егідою Асоціації правників України.
Обов’язкові критерії для бізнесу
Дві ключові вимоги залишаються обов’язковими для всіх суб’єктів приватної форми власності:
- Міністерства та обласні військові адміністрації мають погодити оновлені критерії критичності з Міністерством оборони та Міністерством економіки.
- Підприємства повинні відповідати новим обов’язковим вимогам: відсутність заборгованості по податках та ЄСВЄдиний соціальний внесок. Середня зарплата працівників має бути не нижчою за 2,5 мінімальні заробітні плати (20 тис. грн).
Раніше ці критерії мали вибірковий характер, тепер вони є обов’язковими, зауважив директор департаменту економіки, безпеки й оборони Міністерства економіки Сергій Сметанко:
"Керівник бере на себе за декларативним принципом зобов'язання сплатити 20 тисяч гривень в цьому місяці. Будуть здійснюватися відповідні перевірки і якщо керівник підприємства не забезпечив таку зарплату, можуть бути відповідні санкції, може бути знята критичність і ця критичність буде втрачена на півроку".
Шість регіональних критеріїв Одеської області
Для підприємств, які претендують на статус критично важливих, визначено шість додаткових критеріїв:
1. Договори з критичною інфраструктурою. Підприємство має мати п’ять договорів з об’єктами критичної інфраструктури або військовими частинами, або десять договорів із комунальними установами. При цьому договори повинні забезпечувати безперебійне функціонування.
"Щоб не було випадків, коли заключають договори з критичними об'єктами на постачання канцелярських виробів, або чаю, кави і так далі. Ні, це не безперебійне функціонування об'єктів критичної інфраструктури. Тобто в цьому випадку ми перевіряємо саме предмет і чинність договору", — пояснив Олексій Дмитренко.
2. Сплата податків. Необхідно підтвердити сплату 4 млн гривень до місцевого бюджету за попередній рік за допомогою довідки від податкової.
3. Працевлаштування понад 100 людей. Підтвердження надається через податкову звітність.
4. Працевлаштування ветеранів чи людей з інвалідністю внаслідок бойових дій. Потрібні копії наказів про прийняття на роботу та посвідчень.
5. Експортна діяльність. Підприємства мають експортувати щонайменше 25% своєї продукції за рік.
6. Середня зарплата понад 30 тисяч гривень. Підприємство має виплачувати таку зарплату помісячно протягом останнього календарного кварталу.
Для відповідності регіональним критеріям достатньо виконати два із шести пунктів.
Процедура розгляду заявок
Документи потрібно подати до районної військової адміністрації, де звернення розглядатимуть упродовж 3–4 днів. Далі їх передають до профільних департаментів Одеської ОВА, а рішення про відповідність приймає розширена комісія щоп’ятниці. До її складу входять представники ОВА, СБУ, податкової служби та Одеського ТЦК та СП.
Після затвердження начальником ОВА, дані підприємства одразу вносять до порталу "Дія", що дозволяє розпочати бронювання працівників.
Особливості звітності
Важливою умовою є подання податкової звітності за четвертий квартал 2024 року. Помилки, пов’язані з подачею звітності за попередні періоди, можуть призвести до затримок у розгляді заявки.
Нові критерії затвердили 30 грудня 2024 року та почали діяти з січня 2025 року.
Спрощення процедури перебронювання
Для підприємств з новим статусом критичності спрощено перебронювання працівників. Уряд скасував 72-годинний період очікування, що раніше створював ризики втрати відстрочки.
"Тобто керівник підприємства, отримавши новий статус критичності, може провести анулювання засобами порталу "Дія" і одразу забронювати своїх працівників", — пояснив Сергій Степанко.
Ці зміни, запевнили посадовці, спрямовані на вдосконалення процесу бронювання та забезпечення прозорих умов для підприємств в умовах воєнного стану.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області