До 1 січня 2025 року військовослужбовці, які самовільно залишили військову частину, можуть відновитися на службі. В Одеській області відомо про 191 випадок СЗЧ. Наразі деякі з них звернулись до правоохоронних органів аби повернутися до служби. Чому чоловіки самовільно покидають військові частини та як діють далі — у матеріалі Суспільного.
Максим — військовослужбовець, який залишив частину і повернувся на службу. Чоловік розповів, що пішов у СЗЧ тому що довгий час перебував у відриві від сім'ї.
"З початку російського вторгнення я вирішив, що потрібно не пасивно приймати участь у тому, що відбувається, а активно допомагати державі. Але накопичились проблеми, постійно у відриві від сім'ї знаходишся. У якийсь момент вирішив, що потрібно виділити собі трошки часу, тому і пішов з військової частини", — згадує Максим.
Повернутись було страшно, продовжив військовий. Але він вирішив, що не може інакше.
"З однієї сторони, було страшно, тому що я не знав, як це сприйме командування, як взагалі це буде, може мене там десь схоплять, заарештують одразу. Але з іншої сторони, я хотів повернутися додому, тому це мене штовхало на те, щоб іти, і намагатися зробити так, як я вважав потрібним".
Максим також зазначив, що остаточно вирішив повернутись на службу, коли дізнався, що до 1 січня можна зробити це самостійно і з закриттям кримінальної справи.
"Потрібно якось утримувати сім'ю. Я їм не дуже зможу допомогти, якщо мене у в'язницю посадять. А повернувшись на військову службу має бути поновлення грошового забезпечення. Тому я хоч якось зможу допомагати своїй родині. Тому прийняв таке рішення, що краще вже так", — зауважив він.
Військовослужбовець на псевдо "Акула" також самовільно залишив частину і пішов у СЗЧ. За його словами, він служить з початку повномасштабного вторгнення. Спочатку був у Херсонській області, потім його перевели у Донецьку область, на Бахмутський напрямок.
Чоловік зазначив, що покинув службу через проблеми, які почались у його підрозділі.
"Я хотів, щоб мене перевели в іншу частину для подальшого проходження служби. Але ніхто цього не робив — то часу немає, то ще щось. І воно все з часом накипіло. Я прийняв рішення, що поїду додому, візьму відношення і буду переводитись. Коли я подзвонив в частину і сказав, що я готовий перевестись, мені сказали, що це вже не потрібно, ти вже СЗЧ, розбирайся сам", — розповів він.
Військовий дзвонив на гарячу лінію відомства, звертався у прокуратуру Одеси. Там йому відповіли, щоб йшов до своєї військової частини, зазначив "Акула". Одного дня йому зателефонував знайомий і сказав, що є можливість проходити службу в Національної гвардії.
"Так як я з Одеської області, я проходив строкову службу і звільнився у 2015 році з цієї частини, я прибув до цієї частини, поспілкувався з офіцерами. Вони мені пояснили всю ситуацію, процедуру. Я надав документи, пройшов співбесіди, і мені сказали, ми вам допоможемо", — підкреслив військовослужбовець.
Наразі чоловік поновився і проходить військову службу. За його словами, у цій частині до нього відносяться з розумінням і по-людськи.
"Я знаходжусь ту вже третій чи четвертий день. Все добре. Людям, командирам та офіцерам не все одно, що з тобою. Якщо є якісь проблемні питання, ти звертаєшся. Тут до тебе відносяться по-людськи", — резюмував військовий.
21 листопада цього року набрав чинності закон України, який дозволяє військовослужбовцям, які вчинили дезертирство, повернутися на службу, розповів начальник Подільського відділу Одеської спецпрокуратури у сфері оборони південного регіону Василь Сушко.
За його словами, люди, які повернуться добровільно, зможуть проходити військову службу далі і відносно них закриють кримінальне провадження.
"Після звернення до правоохоронних органів особа направляється до подальшого проходження служби до резервних батальйонів, які спеціально сформовані для таких військовослужбовців. Протягом 72 годин командування повинно включити їх до списків особового складу та поставити на всі види забезпечення", — прокоментував Сушко.
Наразі до Одеської спеціалізованої прокуратури та ДБР звернулася 191 людина, яка виявила бажання проходити військову службу, додав чоловік.
"Відносно цих людей кримінальне провадження закрите, вони повертаються до військової служби. Що стосується інших, відповідно до частини 5 статті 407 покарання за СЗЧ починається від 5 років позбавлення волі, без альтернатив".
Коли військовослужбовець здійснює СЗЧ, то командир бригади подає його в СЗЧ, зазначила представниця Південного територіального управління військової служби правопорядку Катерина. Далі йде його розшук.
"Розшукує військового і його бригада, і військова служба правопорядку. Коли військовослужбовця знаходять або він сам виявляє бажання поновитися на службі, то він приходить або до себе в частину, з якої він пішов в СЗЧ, або у військову службу правопорядку. І далі йде його поновлення", — сказала Катерина.
Жінка додала, що ставлення до військових, які пішли у СЗЧ, адекватне. Правоохоронні органи та командири частини враховують особисті ситуації, які у них стаються.
"Всі розуміють, що були якісь певні моменти, через які вони це сквоїли. Це або якісь сімейні негаразди, або непорозуміння з командирами. Кожен розповідає свою історію і побратими ставляться цілком адекватно до цього всього. Всі ми люди, всі розуміємо, що у бувають різні ситуації у житті".
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області