Депутати Одеської міськради підтримали звернення до обласної військової адміністрації щодо завершення та введення в експлуатацію системи відводу стічних вод від станції біологічного очищення "Північна" в Одесі в рамках проєкту "Глибоководний випуск". Це, вважає депутат Олександр Іваницький, зменшить підтоплення в Одесі під час дощів.
З 2009 року тривають роботи з будівництва системи відводу стічних вод від станції біологічного очищення "Північна" міста Одеси. Вони передбачають будівництво помпової станції, будівництво трубопроводу, камери перемикання технологічних трубопроводів та глибоководного випуску. Депутат Одеської міської ради Олександр Іваницький зазначив, що проєкт має стратегічне значення для екологічної та інфраструктурної безпеки регіону:
"Коштом державного бюджету вже виконані значні обсяги робіт, зокрема, побудовано помпову станцію та трубопровід і освоєно близько 117 мільйонів гривень. Проте, через незавершене будівництво, камери перемикання технологічних трубопроводів та глибоководного випуску, ці об'єкти залишаються недієвими".
Депутат пояснив, що через це неочищені стічні води продовжують скидатися до Хаджибейського лиману, що створює низку серйозних проблем:
"В курортний сезон всі стічні води ми скидаємо в Хаджибейський лиман. Враховуючи те, що ми маємо прийняти на баланс (Хаджибейську, — ред.) дамбу, по якій проходить міжнародна траса, у нас є нагальне питання врахувати всі фактори, які можуть впливати на опорну здібність цієї дамби, яка може не витримати того навантаження, яке сьогодні на ній видається".
Депутат розповів, що в Пересипському районі міста розташована велика кількість підприємств, які займаються екологічно небезпечним виробництвом. А також, що відсутність ефективної системи відведення стічних вод посилює проблему підтоплення вулиць Одеси під час дощів, що створює незручності для мешканців та збитки для міської інфраструктури.
"Якщо ми не реконструюємо, в цілому не запустимо цей проєкт, ми не зможемо прийняти той об'єм стічних вод, які мають проходити доочистку і будуть виводитися до заливу, нашого одеського заливу. Реалізація проєкту "Глибоководний випуск" дозволить значно знизити ризик підтоплення міських територій завдяки оптимізації системи водовідведення, забезпечити екологічну безпеку регіону, захистити Хаджибейську дамбу від руйнації", — зазначив депутат.
Для завершення проєкту, вважає Олександр Іваницький, необхідно ввести в експлуатацію вже побудовану помпову станцію та наземний трубопровід, завершити будівництво камери перемикання технологічних трубопроводів та глибоководного випуску: "Враховуючи вищезазначене, просимо вас ініціювати розгляд на державному рівні питання завершення робіт для покращення умов життя мешканців Одеси та створення необхідної інфраструктури для сталого розвитку нашого регіону", йдеться у зверненні депутатів Одеської міськради.
Державна програма "Глибоководного випуску" була профінансована на понад 500 мільйонів гривень з державного бюджету ще 12 років тому, звернув увагу мер Одеси Геннадій Труханов. Він також додав, що проєкт готовий на 90%, проте відповідальні органи не приймають необхідних заходів для його завершення:
"Дамба продовжує руйнуватися, будучи безхазяйною спорудою на межі трьох громад. При тому, що це стратегічна транспортна артерія всього регіону: державна дорога, яка з'єднує порти Великої Одеси з Європою".
У липні 2024 року Верховний суд України зобов'язав Одеську міську раду взяти на облік дамбу Хаджибейського лиману. Посадовці звернулися до Верховного суду, аби отримати роз’яснення, як виконати судове рішення:
"Я думаю, вони знайдуть спосіб, в який нам його виконати, придумають щось. А це теж гроші, тому що з цього часу ми будемо відповідальні за те, що якщо щось буде, не дай Боже, аварійна ситуація, буде відповідати вже місто. Тому я додав відповідне протокольне доручення нашим департаментам, заступникам. Ми шукаємо партнерів, ми шукаємо гроші", — додав Одеський міський голова.
Співавторка: Вікторія Ільченко
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області