У складі одеської 28 окремої механізованої бригади ім. Лицарів зимового походу є батальйон "Шквал", сформований з колишніх засуджених, які добровільно підписали контракт з ЗСУ навесні 2024 року. Більшість військовослужбовців "Шквалу" пройшли штурмові операції. Про бойовий шлях колишніх засуджених, їхню мотивацію та досвід служби за пів року — у репортажі Суспільного.
Попри те, що кожен з бійців батальйону "Шквал" у 28 бригаді вже має реальний бойовий досвід, час від часу їх направляють на полігон для тренувань: штурму окопів, стрільби, кидання гранат та роботі із різними зразками озброєння. Займаються зі "Шквалом" сержанти та інструктори бригади. Один з них, на позивний "Добрий", відгукується про них так:
"У них вже є мотивація, бо ця війна відмиє їм карму. І ті, хто на тебе пальцями тичуть, кажуть: "От, бандит пішов", будуть тикати пальцем і казати: "От, воїн пішов". Ніякі кошти тобі карму не відмиють, а от форма відмиє. І яким би ти до цього не був, якщо не повний вже мерзотник, в тебе є чіткий шанс проявити себе на війні й сміливо дивитися усім в очі", — каже "Добрий".
Мета таких навчань: пройти злагодження груп та закрити проблемні місця в підготовці бійців.
"Скільки часу потрібно, аби відпрацювати ідеально окоп? Якщо це мавпа – три місяці. Якщо не мавпа, якщо займався спортом, не дурний, не плуг – місяця для траншеї може і вистачити. Але ж ліс, будівля, село, місто. Таких приколів ще багато. Що ж ми місяць на траншею, місяць на будівлю, місяць на місто, місяць на ліс, місяць пустелю, а потім давайте ще місяць на есмінець, а потім ще два місяці на школу, дитячий садок. Ні. Немає в нас того часу, немає в нас того місяця, два, три. Немає", — додає "Добрий".
Увесь рядовий склад "Шквалу" — колишні засуджені за нетяжкі злочини. Серед них немає ґвалтівників та тих, хто сів за умисне вбивство. Самі бійці обережно говорять на цю тему, оминають слова "тюрма", "засудження", "відсидка". Про свою мотивацію говорять так:
"Захотів взагалі сам сюди іти, щоб вигнати їх. Щоб не дійшли додому. Не злякався, пішов. Трошки сподобалось", — пояснює свою мотивацію боєць на псевдо "Рижий".
"Я відчув, як член суспільства, громадянин України, що якщо я називаюсь українцем, я маю взяти участь, у війні, в захисті своєї Вітчизни", -- а так про себе говорить "Шарига".
Вступ батальйону "Шквал" 28 ОМБр у бої припав на період оборони селища Дружба на Донеччині. Там і проходило перше бойове хрещення.
"Дружбу штурмували. У нас була група. Я був старший. Троє нас було. Прийшли, зачистили, пару покручів прибили, вулицю взяли. Одного побратима втратили. Ми вже одразу почали з вулиці, залишилось якраз хату пройти. Ми до неї тільки дійшли і 120 прилетів", — ділиться спогадами "Рижий".
Брали і полонених. Про один з таких випадків розповів боєць на псевдо "Шарига":
"Зайшли в село. Я йшов перший. Зайшли в двір, горіла хата — дронщики підпалили. І я побачив біля дерева їхні речі, рюкзаки, спорядження. І був сарайчик. Було інстинктивно зрозуміло, що вони там знаходяться. Я взяв гранату. Закинув одну гранату, вибух пролунав. Нічого. Взяв другу гранату. І вони почали проситися, казати, що здаються. Я встав за укриття. Кажу, виходьте по одному, руки вверх, без зброї. Троє".
Як пояснюють командири, через рік служби засуджені отримують амністію, проте не лишають службу за контрактом та продовжують виконувати свої обов’язки. З першого дня в армії вони отримують заробітну плату, включно з бойовими. Через рік – право на відпустки.
Одним з підрозділів у "Шквалі" командує військовослужбовець на позивний "Борзий". Розповідає: збирав відгуки про своїх людей в інших підрозділах та суміжних бригадах — був приємно вражений.
"Є люди, яким залишилось три місяці відсидіти, а комусь більше. Всі ці люди поприходили сюди, хто мав своє бажання. Він міг от так три місяці відбути та поїхати додому. Але він підписав контракт і прийшов в армію. І кожен з них розуміє, що від нього потребують і чим це може закінчитись для нього", — каже "Борзий".
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області