В Одесі розробили "Стратегію культурного розвитку міста 2025-2035". Про те, що чекає Одесу у культурному контексті наступні 10 років та хто працював над документом "Українському радіо. Одеса" розповів директор Департаменту культури Одеської міської ради Іван Ліптуга. Деталі — у матеріалі.
Що таке "Стратегія культурного розвитку Одеси"
Документ концепції є останньою частиною багатоскладового проєкту "Підтримка реалізації Стратегії культурного розвитку Одеси". В його рамках провели соціологічне дослідження громадської думки в Одесі щодо культурних потреб містян. А також створили низку продуктів, такі як есе, каталоги, цифровізація даних, посібники та довідники. Окрім цього є два відеокурси:
— освітній "Про місто": відеоверсії 14 офлайн-лекцій з сучасними уявленнями про Одесу.
— масовий "Стратегія культурного розвитку Одеси" на платформі "Зрозуміло".
У тексті документа "Стратегія культурного розвитку Одеси 2025-2035" вказані основні її цілі:
- Підтримка сталого розвитку культурної інфраструктури.
- Підтримка креативних індустрій та сучасних культурних тенденцій.
- Збереження унікальної одеської спадщини.
- Посилення міжнародної співпраці.
Як і для чого розробляли стратегію культурного розвитку Одеси
Робота над документом починалася зі створення дорожньої карти культурного розвитку міста. Директор Департаменту культури Одеської міської ради Іван Ліптуга розповів, що в рамках цієї стратегії був розроблений посібник з оформлення вивісок у місті Одеса — це частина дизайн-коду, який має бути зроблений для зони ЮНЕСКО, буферної зони та для міста загалом.
"Це довідник охорони культурної спадщини, який дає уявлення і ключову інформацію щодо збереження культурної спадщини в зоні ЮНЕСКО, в комплексній охоронній зоні, в історичних ареалах. Це дорожня карта, яку ми називаємо культурною стратегією", — пояснює посадовець.
На основі "Стратегії культурного розвитку Одеси 2025–2035" міська влада має розробляти дорожні карти з координаційними складниками по термінах та виконавцях, які будуть регулярно оновлювати та допрацьовувати.
Документ, на думку його авторів, має визначити шляхи перспективного розвитку сфери культури та стати основою для активізації та якісного зростання культурної діяльності в місті. Цілями є розвиток Одеси як міста для людей, де хочеться жити та куди хочеться повертатися, збереження унікальної одеської спадщини, посилення розвитку українського та місцевого культурного продукту та інтеграція у європейський культурний простір.
Хто брав участь у розробці стратегії культурного розвитку
У його розробці, за словами Івана Ліптуги, брали участь всі охочі представники культурних інституцій міста та області: запрошували директорів театрів, музеїв, бібліотек, представників креативних індустрій, різних громадських об'єднань, просто одеситів, які небайдужі до сфери культури. І наголошує, що в будь-якій справі потрібне стратегічне бачення.
"Суперечки, які сьогодні виникають в суспільстві, які також підкріплені законодавчо чи законами, які були прийняті, не можуть пройти просто так. Тому і багато диспутів на цю тему і культурна стратегія дає напрямок, за яким ми всі маємо якось рухатися на найближчі принаймні 10 років", — зауважив директор департаменту культури.
Які дані використовували для розробки стратегії
Підґрунтям для впровадження стратегії є дослідження фінансування культури, яке провели дослідники проєкту. Вони аналізували дані 2018-2023 років та охопили всі регіони України. Зосередились автори на видатках за напрямами мистецтво, спорт, розваги та відпочинок, а також окремо на культуру, туризм, медіа та реставрацію.
Як приклад проблем фінансування культурної сфери Іван Липтуга навів міські бібліотеки Одеси: в них 750 тисяч книжок, з яких 70% — це книжки російськомовні або застарілі, з радянських часів. Раніше на поновлення бібліотечного фонду виділялося 440 тисяч. У цьому році депутати міськради, зі слів посадовця, збільшили фінансування на заміну бібліотечного фонду майже у п'ять разів.
"Також витрачають депутати по своїх округах депутатський фонд — на ремонтні роботи, на інфраструктуру бібліотек. Для того, щоб бібліотеки не були в радянському такому сенсі читальними залами, а ставали просторами, хабами, де люди у своїх районах проводять час, читають літературу, обмінюються думками, спілкуються", — розповів Іван Ліптуга.
Які заходи передбачені стратегією
Окремо посадовець виділив "мультикультурні тижні", під час яких представники різних національних і етнічних громад, які проживають у місті, матимуть можливість представити свою культуру:
"В Одесі плануємо весь рік проводити такі мультикультурні тижні та представляти всі народи, які мають для цього бажання. Ми хотіли б також представляти Одесу на міжнародній арені. Для цього ми з нашими містами-побратимами працюємо і будемо проводити виїзні заходи, якщо це буде дозволяти ресурси та час, саме заходи з популяризації нашого міста і культури в інших країнах", — зазначив посадовець.
Коли запрацює "Стратегія культурного розвитку міста 2025-2035"
Документ мають схвалити депутати Одеської міської ради. Далі департамент культури має використати визначені у стратегії напрями під час розробки міських цільових програм на 2025–2026 рік. І вже з 2025 року департамент має щорічно розробляти та оновлювати дорожню карту культурного розвитку, що буде описувати короткострокові заходи та програми, індикатори їх ефективності, терміни та виконавців, а також слугувати інструментом реагування на актуальні проблеми сьогодення засобами культури.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області