Перейти до основного змісту

На Одещині зібрали на 100% більше ранніх зернових: де та як зберігають збіжжя в умовах обстрілів

Аграрії Одеської області завершили збір ранніх зернових, отримавши понад 3,5 млн тонн урожаю. Це на 100% перевищує показники минулого року. Детальні цифри щодо врожаю та де зберігають збіжжя в умовах обстрілів в ефірі "Українського радіо. Одеса" Суспільному розповіли речниця департаменту аграрної політики Одеської ОВА Тетяна Беженар та спеціалістка регіонального управління Держпродспоживслужби Катерина Палиця.

За даними Міністерства аграрної політики, станом на 13 вересня в України зібрали понад 39 млн тонн врожаю. Левову частку цієї цифри складає пшениця, якої намолочено 21,8 млн тонн. Решта — це ячмінь, горох, просо, гречка, ріпак та інші культури.

Скільки ранніх зернових зібрали на Одещині у 2024 році

Аграрії Одеської області завершили збір ранніх зернових культур і в підсумку врожай склав понад 3,5 млн тонн зернових та зернобобових. Триває збір пізніх культур. За словами речниці департаменту аграрної політики Одеської ОВА Тетяни Беженар, показники цього року на 100% перевищили торішні. Всього збирали зернові культури на 1 064 000 га, що більше, ніж торік на 104%. На Одещині, як і в Україні загалом, це в першу чергу пшениця, також збирали ячмінь, горох, ріпак, овес та жито.

Усіх культур отримали трохи більше, ніж минулого року, але дечого — менше, додала Беженар. Наприклад, через скорочення посівних площ у зв’язку з посушливою погодою, валовий збір ріпаку менший, ніж торік у 2 рази.

Урожай зерна на Одещині серпні 2022 року. Суспільне Одеса

Виклики зберігання зерна під час війни

Усі зібрані сільськогосподарські культури необхідно десь зберігати і в умовах війни питання не лише в тому, щоб уберегти врожай від шкідників, вологи та інших природних факторів. Зараз першочергова задача — захистити продукти від ракетних та дронових ударів. Одним із таких способів є використання полімерних рукавів.

"Один з головних викликів, пов'язаних із війною, — те, що наші аграрії виростять цей врожай, зберуть його і потім, коли він буде в місцях зберігання, вони (армія РФ, — ред.) можуть просто почати бити по цих місцях. Сьогодні йде пошук шляхів зберігання українського збіжжя. Тож, у 2022-23 роках Одеська область й аграрії з інших областей нашої країни отримали від міжнародних партнерів спеціальні рукави, місткістю до 200 тонн. Ці рукави можна розгортати в полі, будь-де", — розповіла Тетяна Беженар.

За словами спікерки аграрного департаменту, в Одеській області понад 100 аграрних підприємств отримали полімерні рукави. Це близько 1400 таких місткостей. І аграрії можуть будь-коли і де їм потрібно розгорнути їх.

Зберігання зерна у полімерних рукавах. Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області

Що таке полімерні рукави для зерна та як вони працюють

Детально про те, що таке полімерні рукави Суспільному розповіла головна спеціалістка відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Катерина Палиця. За її словами, це великий мішок, який має кілька шарів міцного поліетилену та захист від ультрафіолету.

"Технологія зберігання зерна в поліетиленових рукавах сьогодні використовується все більше. Її використовують як фермерські господарства, великі холдинги. Зерновий рукав (його ще називають силосний мішок) — це полімерний рукав, тобто, він виготовлений із полімера. Він має три шари міцного поліетилену. На зовнішній вигляд він білого кольору, має також захист від ультрафіолету", — розповіла Паляниця.

Полімерні рукави дозволяють зберігати зерно протягом років без втрат якості, додала експертка. У ньому воно захищене від комах, шкідників і різних температурних умов.

"Основною технологією є природна консервація вмісту рукава. Протягом того, як ми завантажуємо, виходить анаеробне середовище, щільно закрите. Протягом двох тижнів, як ми завантажили, у процесі дихання зерна, а також життєдіяльності комах і грибків, які потрапляють у рукав разом із зерном, поглинається кисень і виробляється вуглекислий газ, який є природним консервантом. Концентрація газу запобігає подальшому життю грибків та мікроорганізмів", — розповіла про Паляниця.

Завантаження зерна у полімерний рукав. Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області

Майданчик, на якому буде зберігатися врожай у таких полімерних рукавах, має бути рівним та сухим, покриття може бути із бетону або асфальту. Контроль за збіжжям у полімерних рукавах здійснюється згідно з відповідними інструкціями.

"Не має бути гострих предметів, які можуть пошкодити рукав. Якщо порушується герметичність рукава — це призводить до змін у мішку. Можуть бути або хвороби, або шкідники попадають туди. Великою проблемою зберігання зерна в рукавах є гризуни", — зазначила експертка.

Зерно у полімерні рукави засипають за допомогою спеціальних навантажувачів. Вологість збіжжя при цьому не має перевищувати 10%. Щоб дістати зерно — використовують розвантажувальну машину та починають з кінця рукава, на якому завершилось навантаження.

Крім полімерних рукавів, на Одещині використовують стаціонарні склади, елеватори, силосні ями, бурти, бункери тощо. Загалом потужності зберігання в Одеській області трохи більше, ніж для 7 млн тонн зерна, тобто вполовину більше, ніж збирається самого врожаю.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції