Вже тиждень світові ЗМІ виходять із заголовками про передачу Ірану Росії балістичних ракет. Йдеться про ракети Fath 360. У який спосіб передавали, що це за зброя, які її технічні характеристики, та чи загрожують вони Одесі та області — розбиралось Суспільне.
Журналісти британського видання Sky News проаналізували супутникові знімки та дізналися маршрут та кількість. Ракети через Каспійське море переправило судно Port Olya 3. Воно напередодні потрапило під американські санкції. 29 серпня перебувало в іранському порту Амірабад. А 4 серпня судно вже було в районі Астрахані на півдні Росії.
За даними джерел журналістів, близько 220 ракет були перевантажені у залізничні вагони та відправлені на полігон Ашулук в Астраханській області для тестування та навчання перед їхнім бойовим застосуванням.
У Каспійському морі судно вимикало транспондери, що є поширеною практикою, до якої вдається Москва і Тегеран, щоб приховати факт торгівлі зброєю. А саме судно регулярно курсує між країнами. Втім, офіційний Тегеран продовжує заперечувати факт постачання ракет. Своєю чергою Пентагон підтвердив інформацію про передачу, тож США та Велика Британія запровадили санкції проти Ірану.
МЗС Ірану заявило європейським послам, що Іран не постачачав РФ балістичні ракети
То що то за ракети?
Згідно з відкритими джерелами, Fath-360 – балістична ракета з дальністю від 80 до 100 кілометрів. Довжина її близько чотирьох метрів. Стартова маса 787 кілограмів, маса бойової частини 150 кілограмів.
"Вона є відносно високоточна. Вона така приблизно високоточна, як і іскандери, балістичні ракети іскандери, які росіяни використовують по нашій території. До цього вони били по високоточному, били на дуже велику вістину, в тому числі іскандерами. Зараз замість іскандерів будуть працювати іранські ракети. Що це означає? Це означає, що звільняться певна кількість іскандерів, які будуть спрямовані на наші об'єкт у глиб території. Ось що головне. Тому наступна повітряна атака потужна з використанням балістики буде з більшою кількістю балістичних ракет", — розповів військовий аналітик, майор запасу Нацгвардії Олексій Гетьман.
Платформою для запуску таких ракет служить вантажівка, на якій базуються від чотирьох до шести пускових контейнерів, додав аналітик:
"Вони переміщуються і доволі швидко розгортаються. Це декілька хвилин. В неї має бути вже закладена програма польоту. Це коли вона летить по інерційній системі неведення. Або вона може керуватися через джіпіес. Росіяни його використовують підкориговуватися. Швидкість доволі висока. І долітати за 100 кілометрів вона буде за десятки секунд. Тобто час на перехоплення дуже маленький".
Іранські Fath-360 для Росії, дозвіл для Києва на удари далекобійними ракетами вглиб РФ — що про це пишуть світові ЗМІ
То чи можуть сили ППО збивати ці іранські ракети?
За словами Олексія Гетьмана, такі ракети можуть збиватися "Петріотами" чи "Сампті":
"Краще все ж таки нищити ракети на місії пуску, бо ми знаємо, коли вони будуть розгортатися для застосування, ми це побачимо. У нас літають літаки дальньої орієнтаційної розвідки і вони бачать, не кажучи вже про супутники, які все бачать. І якщо це буде відбуватись, нам тут знов-таки ми повертаємося до того, що нам потрібні дозволи на те, щоб нищити такі об'єкти на території Російської Федерації до того, як ракета вже полетіла. Коли вона полетіла, вже збити її буде важко".
Зважаючи на такий швидкий політ та його дальність, чи загрожують ці іранські ракети Одещині?
"Якщо запускатись будуть вони з Криму, то, звісно, відстань вистачає, щоб ці ракети запустити. Але мені здається, що вони будуть використовуватись по інших цілях. Бо Одесу простіше атакувати з моря. Коли ракета летить на невеликій відстані над морем, то побачити її можна тільки в останній момент, коли вона вже підлітає", — розповів військовий аналітик.
Також Гетьман зазначив, що на сьогодні Іран має у своєму розпорядженні й більш потужні ракети типу Fateh, дальність яких, за попередніми оцінками, становить від 500 до 1000 кілометрів. Якщо Росія отримає їх, то в радіусі дії опиниться вся територія України.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області