5 серпня Radio NV зібрало в Одесі представників бізнесу, місцевої влади, громадськості та медіа на дискусію щодо розвитку міста. Говорили про виклики бізнесу під час війни, проблеми функціонування міста, ветеранську політику, культуру. Основні моменти — у матеріалі Суспільного.
Захід планувався як зустріч-дискусія місцевої влади, бізнесу, громадськості та медіа. Ініціатором та модератором виступив головний редактор Radio NV Олексій Тарасов. У коментарі Суспільному він розповів, що для цих зустрічей редакція обрала чотири найбільших міста України — Львів, Дніпро, Одесу та Харків.
"У нас усіх глобальна проблема однакова — повномасштабне вторгнення. На місцевому рівні в Дніпрі постало питання сміття і парків, у Львові — кадастрів та корупційних справ, в Одесі я вбачаю крутий потенціал у тому, що обговорювалися і культурні питання. Хочеться, щоб у процесі спілкування знаходилися рішення, народжувалися спільні ініціативи".
У якості запрошених спікерів під час зустрічі в Одесі були депутат Одеської міської ради, співголова Odesa Business Club, голова правління банку "Восток" Вадим Мороховський та заступниця міського голови Ганна Позднякова, яка курує питання житлово-комунальної сфери.
Про що говорили в Одесі
Панельна дискусія була зосереджена насамперед на темі бізнесу та питаннях забезпечення життєдіяльності міста в умовах війни.
Вадим Мороховський наголосив на тому, що кожне українське місто змінила повномасштабна війна і Одеса, яка потерпає від бомбардувань, не є винятком.
"Бізнес сьогодні працює в дуже складному становищі. Ми розуміємо, що скоротилися доходи населення, дуже багато втрат через варварські бомбардування, кожного дня в когось з моїх клієнтів прилітає… Це все, звісно, впливає і на інвестиційний клімат, і на настрій бізнесу", — зазначив Вадим Мороховський.
У цих умовах, додав він, важливо цінувати те, що робить бізнес, і сприяти тому, щоб він вірив у завтрашній день. Крім перемоги, бізнесу для розвитку необхідна максимальна прозорість, адже що простіше оподаткування, то зрозуміліше, як працювати, на що розраховувати.
Бізнесмен також розповів про розуміння бізнес-структурами потреби в надходженнях до бюджету, аби забезпечувати ЗСУ, адже на армію йдуть гроші платників податків, а не гроші благодійників та партнерів. В очікуванні на підвищення податків бізнес розраховує, що податкова ставка озвучуватиметься на початку бюджетного року. При цьому важливим аспектом є розрахування тиску. Бо непомірне навантаження бізнес не потягне і піде в тінь.
У фокусі розмови опинилося і майбутнє працевлаштування військових, зокрема людей з інвалідністю.
"З тими можливостями, що в нас є, ми будемо гідно представляти Україну в європейській сім'ї", — підсумував Вадим Мороховський.
Проблемні питання життєзабезпечення міста
Своєю чергою Ганна Позднякова підкреслила, що головним для місцевої влади залишається забезпечення нормального функціонування міста, що за поточних умов дається нелегко. Вона констатувала, що зараз не йдеться про розвиток, радше про виживання, підтримання того, що є, і відновлення зруйнованого під час російських атак, спрямованих на Одесу.
За словами заступниці міського голови, Одеса прихистила багато родин переселенців і військовослужбовців та попри обмежені можливості місцева влада має співпрацювати з бізнесом, військовими, комунікувати з громадськістю.
"Ніхто не навчив, як жити в умовах війни. Тут у нас ракети, тут у нас бізнес, тут у нас наради, тут ще щось, тут діти пішли до школи… І все це безперервний процес", — розповіла Ганна, підкресливши, що доводиться працювати за відсутності робітників, обмеження людського ресурсу.
Ганна Позднякова описала ситуацію з енергозабезпеченням міста як важко прогнозовану через те, що неможливо передбачити, куди ворог битиме наступного разу. Але вже і сьогодні ясно, що вона погіршуватиметься. Це впливає на кожного українця і важливо, щоб влада і медіа достатньо інформували про це людей, наголосила вона.
Оскільки у місті немає потужного джерела генерації, в Одесі була найгірша в країні ситуація з постачанням електроенергії. Брак фахівців, потреба в заміні радянського обладнання на європейське і неможливість швидко задовольнити наш попит країнами ЄС наштовхує на сумний прогноз.
"Чи будуть відключення взимку? Так, дива не станеться", — зізнається Ганна Позднякова і наголошує, що в поточних умовах головне завдання місцевої влади — забезпечення основних об'єктів критичної інфраструктури, наявності в оселях одеситів тепла, води, каналізації.
Проблеми ветеранської спільноти
У межах діалогу на заході прозвучало, що місцева стратегія роботи з ветеранами відповідає загальнонаціональній, а це забезпечення їх лікуванням, протезуванням, психологічною допомогою, соцвиплати. Проте багато питань не розв’язано як на центральному, так і на місцевому рівні. Наприклад, безвідкладною є проблема пандусів. І в цій сфері дається взнаки брак людського ресурсу та коштів, адже бюджет розвитку Одеси скоротився більш ніж на чверть. Отже, швидкого виправлення ситуації навряд слід чекати.
Разом з цим депутат Одеської міськради Олександр Славський, який на початку повномасштабного вторгнення долучився до лав ЗСУ, прокоментував не менш важливий аспект ветеранського питання.
"Не всім ветеранам потрібні пільги, але більшості з них важлива повага", — відзначив Олександр.
Натомість за його словами, ветерани стикаються зі зневагою, засудженням, із ситуацією, коли краще не демонструвати, що ти ветеран. І це характеризує Одесу та культуру її мешканців.
Найбільшу проблему Одеси Олександр Славський вбачає у намаганні всидіти на двох стільцях:
"Ми вже не можемо говорити про Мішку Япончика і бандитський світ, бо ми ж воюємо з країною, яка знімала всі ці фільми, пропагувала, але паралельно ми не хочемо відмовитися від назв російських митців, радянських митців… Ми не дуже хочемо говорити про ветеранів, про сім’ю Глодан… Нам треба визначитися: ми до гарних чи до розумних. Ми плекаємо радянський міф, міф царської Росії чи ми європейське місто? А якщо ми європейське місто, то в чому ця європейськість? У тому, щоб залучати громаду до вирішення спільних проблем?
Якщо ми боремося за безпеку громадян, то, можливо, ми б пішли по всіх бомбосховищах? Можливо, ми б пішли у всі підрозділи ППО і розпитали про те, що їм потрібно, щоб зменшилася кількість прильотів в енергогенеруючі та трансформаторні підстанції?.. Давайте виберемо: якщо ми вже воюємо, то давайте воювати всі разом".
Вадим Мороховський підтримав колегу по сесійній залі, погодившись з тим, що одеситам бракує моралі, толерантності та культури. А також підкреслив, що Одеса має бути відомою не лише "Ібіцею", а й літературними резиденціями або пам’ятником Лесі Українці. Де саме, хто і за які кошти його спорудить — ось те, що одесити мають обговорювати годинами, на це варто витрачати своє життя, зазначив співголова Odesa Business Club.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області