В Одесі хочуть змінити статут міста — головний документ громади. Текст нового статуту наразі вже готовий та до 9 вересня міськрада приймає пропозиції та зауваження до нього. Суспільне Одеса поспілкувалося з депутатом міськради Петром Обуховим та головою обласної організації "Комітету виборців України" Анатолієм Бойком щодо того, чому знадобилось змінювати конституцію міста та яку роль у цьому відіграла громадськість.
Що таке статут міста
Статут територіальної громади міста Одеси є головним документом міської громади серед інших нормативно-правових актів органів та посадових осіб міського самоврядування. Ним враховуються національно-культурні, соціально-економічні та інші особливості здійснення місцевого самоврядування, а також закріплюються питання місцевого значення, які не регулюються іншими актами законодавства.
У статуті визначаються міська символіка — герб, прапор, гімн, святкові та пам’ятні дати, як от День міста, відзнаки та нагороди міської громади, поділ міста на райони, система міського самоврядування, форми та процедури участі членів громади у здійсненні місцевого самоврядування — вибори, референдуми, громадські слухання та ін.
Оновити статут вирішили через зміни, які за останні роки відбулися в усіх сферах життя міста. Наприклад, у нинішній редакції документа вказано, що "російська мова є невід’ємною складовою культурної спадщини міської громади та використовується в усіх сферах суспільного життя", а органи міського самоврядування "забезпечують збереження та розвиток російської мови" і загалом багато згадок про Російську імперію, у той час, як в Україні відбуваються активні процеси дерусифікації відповідно до закону про деколонізацію.
Що планують змінити у статуті Одеси
Над новою редакцією статуту Одеси працювала спеціальна робоча група. Доопрацюваний текст опублікували на сайті міськради, з ним можна ознайомитися за посиланням. До 9 вересня свої пропозиції та зауваження до цього документа можуть подати всі жителі громади. А вже наступного дня о 12:00 під час інтернет-конференції відбудеться громадське обговорення проєкту.
Депутат Петро Обухов — один з членів робочої групи з підготовки нової редакції статуту Одеси. У коментарі Суспільному він розповів, чому документ потребував оновлення, що саме планується змінити і наскільки активно залучена в цей процес громадськість.
"Статут — декларативний документ, який часто називають конституцією міста, проте, на мій погляд, нею має бути "Закон про місцеве самоврядування". Попередній статут міста був написаний ще в часи Олексія Костусєва, відомого своїми проросійськими поглядами. У чинному статуті багато відсилок до Росії, імперського минулого, і все це потрібно було вичистити. Тому що це ганьба. Це головна причина його зміни", — зазначив депутат.
Він додав, що у новій редакції статуту відредагували деякі деталі, попрацювали над формулюваннями.
"Також, я сподіваюся, буде змінений гімн Одеси. У статуті прописується його текст. Бо досі, на 34-му році Незалежності, у міста немає гімну українською мовою, — продовжив Петро Обухов. — Це буде, мабуть, єдиний приклад проєкту рішення міської ради, до написання якого долучилася громадськість, і такий досвід було б класно розширювати".
Проте якоїсь особливої активності депутат не спостерігає і пов’язує це з тим, що люди розуміють: якось суттєво на їхню якість життя цей статут не впливатиме.
Чи врахували всі пропозиції громадськості у новому статуті Одеси
Свої міркування щодо процесу роботи над статутом висловив Анатолій Бойко, голова Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України". Його організація також надавала свої пропозиції до цього документа.
"Статут – загальна декларація базових міських принципів, інструмент, який додатково унормовує питання, що не до кінця врегульовані законодавством, описує локальні процедури. Крім того, статут — це документ, який відображає локальну ідентичність, зокрема він містить довідку про історію міста. Послуговуватися статутом у тих питаннях, які він регулює, має міська влада і всі члени громади", — зазначив Анатолій Бойко.
За словами Бойка, чинну версію статуту Одеси прийняли у 2011 році і за цей час багато чого змінилося у законодавчому полі. Крім того, через російське повномасштабне вторгнення виникла необхідність відкоригувати історичну довідку, яка занадто пов’язує місто з Російською імперією.
У 2010-2011 роках Анатолій Бойко був залучений до роботи над попереднім статутом. Він розповів, що саме, за його спостереженнями, змінилося в підході до напрацювання нового варіанту:
"Підхід до роботи над новим варіантом виглядає краще. Не можна сказати, що ідеально, є до чого прагнути, але ця робоча група більш відкрита до пропозицій, ніж це було у 2011 році. Тоді практично всі пропозиції відхилялися, був суто формальний підхід. Зараз у всіх була можливість подати свої пропозиції. Коли вони розглядалися, мене запросила робоча група і я міг побачити, що не лише наша організація, а й низка інших взяла участь у напрацюванні нового статуту. На мій погляд, можна було б врахувати більше пропозицій, але, з іншого боку, ті, хто подавали, могли підвищити шанси, сформулювавши більш конкретно, що вони хотіли".
Представники Комітету виборців зосередилися над питаннями, з якими організація системно працює, додав Бойко. Зокрема, комітет розробив концепцію, як мають звітувати депутати місцевої ради, щоб це було максимально інформативно.
"Наші пропозиції стосувалися кращого унормування питань звітності депутатів міської ради. З одного боку, закон зобов’язує депутатів звітувати, а з іншого — не достатньо чітко цей процес регламентує. Через це далеко не завжди депутати звітують на зустрічах з виборцями, не завжди звіти змістовні, тобто їх якість залишає бажати кращого. Тому ми розробили детальну концепцію, як мають звітувати депутати, для того, щоб це було максимально якісно та інформативно, і запропонували це внести до статуту. Крім того, ми запропонували навіть зразок форми звіту і дехто з депутатів за такою формою цього року вже звіти підготував", — розповів Анатолій Бойко.
Можливість подати пропозиції та зауваження є і зараз, оскільки до 9 вересня відкрита така опція. 10 вересня призначені громадські слухання, під час яких можна аргументувати свою позицію.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області