"Плануємо створити сталу мережу та відстоювати права": в Одесі херсонці допомагають чоловікам, постраждалим від полону

Херсонці, які пережили російський полон та допомагають тим, хто має подібний досвід. Суспільне Одеса

В Одесі херсонці створюють всеукраїнську спілку чоловіків, постраждалих від полону. Роблять мережу цивільних чоловіків, які допомагають один одному. Більше про ініціативу та з якими проблемами стикаються колишні полонені — організатори розповіли кореспондентам Суспільного.

Роман Баклажов пробув 54 доби у російському полоні та пережив катування. Наразі він разом із такими ж чоловіками намагається допомагати цивільним постраждалим від полону, російських катувань та від сексуального насильства під час збройного конфлікту.

Херсонці, які пережили російський полон та допомагють тим, хто має подібний досвід. Суспільне Одеса

"Я потрапив до полону за свою проукраїнську позицію та волонтерську діяльність. І коли мене відпустили, до мене почали звертатися за допомогою знайомі, з якими я був у полоні, й ми їм почали допомагати. Потім Олександр каже: все, треба робити спілку та мережу. І ми взялися за роботу", — розповів Роман.

За його словами, в спілці можна отримати юридичну допомогу:

"На даний час у нас вже сім чоловіків знаходяться на повній адвокації. Ми допомагаємо, перенаправляємо на реабілітацію, на обстеження і моніторимо, де є грошова допомога, підтримка постраждалих".

Член спілки та колишній полонений Олександр Дьяков зауважив, що звертатися можуть тільки цивільні, як чоловіки, так і жінки.

"Зараз ми, окремо, тільки цивільні заходи робимо, тому що військовими проблемами дуже багато займаються, а цивільні — це ніша, яку майже ніхто не охопив", — зауважив чоловік.

Херсонці, які пережили російський полон та допомагають тим, хто має подібний досвід. Суспільне Одеса

Наразі у спільноти є своя група в Telegram, де наразі 85 учасників — всі вони пережили російський полон під час окупації — це люди з Херсонщини, Маріуполя та інших регіонів. "Подальша мета — створити сталу мережу, відстоювати права. Ми знаходимо зараз тих людей, які ще навіть не мають статусу потерпілого. І основна мета, щоб нам збільшили пільги, щоб нам внести правки в законопроєкти. І, звісно, добратися до справедливості. Наші юристи розробляють правки до деяких законопроєктів з соцзахисту. Дуже багато питань", — підкреслив Роман Баклажов.

У Херсонському ізоляторі тимчасового утримання могли утримувати і катувати понад сто людей

Також на зустрічі чоловіки говорили про проблеми з якими стикаються після полону. Зокрема, для отримання статусу цивільного полоненого потрібно зібрати низку документів та подати їх на розгляд до комітету при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Статус надають члени комітету. Однак, під час збору документів виникають труднощі:

"Неможливо отримувати витяги з кримінальної справи від СБУ про те, що ти перебував в полоні. Люди по два-три тижні не можуть отримати, бігають за поліціянтами. Потім, коли ти вже їх отримав, треба всі ці документи згуртувати, взяти показ. Треба довести, що ти там був. Комісія в Києві, в Міністерстві реінтеграції, збирається раз на місяць. І потрібно, щоб ця комісія ще визнала, що ти був в полоні. Наприклад, Ігорю три рази відмовляли. Хлопці ще не подавались зараз, пів року пройшло. Я теж десь пів року збирав, але мені пощастило, я з другого разу пройшов", — пояснив Роман Баклажов.

Окрім того, допити в поліції викликають у людей, які пережили полон, повторне травмування та стигму.

"Вони (правоохоронці — ред.) допитують людей в тих самих місцях, де їх катували, багатьох чоловіків це тригерить і дуже важко. Потім, ось мене, наприклад, допитували в підвалі, люди в формі. Ми коли бачимо людей в формі, нас тригерить і починається тремор. Якщо ми бачимо автівку без номерів – тремор. Чоловік в балаклаві зі зброєю – тремор. Бо кожного з дому виколупували. Чому це так? Тому що люди у військовій формі катували цих людей. І у кожного діагноз — посттравматичний стресовий розвиток", — наголосив Баклажов.

Чоловіки проводять зустрічі та консультації в Одесі та Херсоні.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області