Подвійні платіжки за обслуговування будинків: чому так могло статись та що з цим робити — коментарі експертів

У 2020 році мешканці багатоквартирних будинків після реформи житлово-комунального господарства мали або створити ОСББОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку, або обрати обслуговчу компанію. Будинок Олександра Дроздова обрав другий варіант й уклав договір з "Сервіс Плюс". Упродовж чотирьох років мешканці сплачували їм за надані послуги, однак у 2024 році стали зʼявлятись квитанції й від КП "ЖКС "Черьомушки". Чому люди стали отримати дві платіжки й що з цим робити — розбиралось Суспільне.

Дві платіжки за утримання будинків: з чого все почалось

Мешканець будинку на Фонтанській дорозі Олександр розповів, що квитанції їм надходили через систему "ГЕРЦ". У січні або лютому в них вони не побачили жодної обслуговчої компанії. Пізніше в них були збори, де головний інженер "Сервіс Плюс" надав копії договору, датованим 2020 роком. Чоловік пояснив, що тепер вони будуть надсилати свої власні квитанції.

"Дійсно два місяці, у квітні та травні, такі платіжки до нас надходили — це був окремий папірець, з їхнім логотипом, з усіма колишніми реквізитами та тими самими тарифами. Однак, паралельно ми стали отримувати платіжки, де окремим рядком додалось КП "ЖКС "Черьомушки" й вартість там була на кілька гривень менша, за вивіз сміття рядка не було, потім зʼявився", — розповів Олександр.

Повідомлення від КП "ЖКС Черьомушки". Олександр Дроздов

Нарахування за послуги від приватної компанії "Сервіс Плюс". Олександр Дроздов

Він зазначив, що більшість мешканців будинку вирішила не платити жодній зі структур й чекати, поки вони між собою не розберуться. Олександр також розповів, що вони направили листа до міського голови Геннадія Труханова:

"Ми вирішили написати листа меру міста, 22 травня канцелярія міського голови його отримала. На офіційну відповідь було 45 діб, тобто термін сплив десь у середині липня, а відповіді немає".

Проте за послугами мешканці будинку продовжують звертатись до приватної компанії, а ті продовжують їх надавати

Що кажуть у компанії "Сервіс Плюс" та як реагує місцева влада на скарги людей

Головний інженер компанії "Сервіс Плюс" Володимир Дергачов розповів Суспільному в ефірі "Українського радіо Одеса", що вони мають всі підстави для нарахування платежів, оскільки мають договір на обслуговування будівлі, а також протокол та акт списання будинку, де стоять підписи КП "ЖКС "Черьомушки", райадміністрації та комісії.

"ЖКС Черемушкі роблять нарахування, але ми вважаємо їх незаконними. У нас така історія не перша, така сама ситуація відбулась з ЖКС Фонтанський, ми не один район обслуговуємо, їх у нас три. У ньому людям теж вирішили зробити нарахування, ми звернулись вже до суду й до поліції, триває розслідування", — зазначив представник приватної компанії.

Ситуацію з подвійними платіжками кілька разів коментували у мерії — міський голова Геннадій Труханов та директор профільного департаменту Володимир Гребенюк. За їхніми словами, деякі будинки незаконно перейшли на обслуговування до приватних компаній. Ще у березні Леонід Гребенюк розповів, що до них нібито надійшло багато скарг від мешканців багатоквартирних будинків щодо цього.

"Відповідно до протокольного доручення Одеського міського голови була проведена перевірка, за результатами якої виникли підозри про наявність протиправних діянь, вчинених керівництвом керуючих компаній, керівництвом КП ЖКС та посадовими особами Одеської міськради під час переходу багатоквартирних будинків під управління керуючих приватних компаній. Було встановлено, що працівники приватних компаній фальсифікували протоколи загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків та підробили підписи, або протоколи взагалі були відсутні", — стверджує Леонід Гребенюк.

Посадовець зазначив, що інформацію про знайдені порушення передали до правоохоронних органів, а відомості про це внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Також він закликав мешканців будинків не платити приватним компаніям, якщо в тих немає відповідних документів, а сплачувати за послуги комунальним підприємствам.

Поради експертів у сфері житлово-комунального господарства

Президент громадської організації "Асоціація інноваційного розвитку домогосподарств" Станіслав Драганов розповів, що компанія, яка взяла під керівництво будинок, мала повідомити про це кожного співвласника, зокрема і про те, що з такого числа треба сплачувати на такий-то рахунок. Також вона мала сповістити попередню компанію про те, що з визначеної дати будинок перейшов під їхнє керівництво.

"У той час в кожній районній адміністрації провели конкурс на управління певною групою будинків. Рішенням відповідної районної адміністрації було призначено нових управителів. Але законність такої процедури заперечувалась через ряд порушень законодавства, тому й досі виникають непорозуміння", — розповів Станіслав Драганов.

Він зазначив, що співвласникам багатоквартирних будинків рекомендовано звернутись до районних адміністрацій з наступними питаннями: яким рішенням та з якої дати будинок передали в управління; якій саме компанії та запросити її контакти. Також у договорі мають бути контакти компанії, з якою першочергово варто звʼязатись.

У випадку, якщо мешканці вже тримають звʼязок з компанією, яка надає послуги, але так й надходять дві платіжки, то треба писати звернення на сайт міськради, це 15-35, з усіма необхідними відомостями.

"У листі має бути: дата укладання договору з управляючою компанією; коли почали присилати платіжки ЖКС та що вони відповіли в усній розмові; проханням вжити заходів дієвого реагування та зобов'язати ЖКС припинити направляти платіжки", — розповів Станіслав Драганов.

Засновник центру підтримки багатоквартирних будинків Валентин Бороган зазначив, що виходом із ситуації для мешканців будинку на Фонтанській дорозі є позов до суду, також він радить створювати ОСББ, щоб мати змогу самостійно обирати компанію та укладати з нею договір:

"У цій ситуації треба звертатись до суду. Хтось зі співвласників має звернутись до суду та зазначити, що його права порушуються через отримання другої платіжки за послуги, які йому не надаються".

Також Валентин Бороган зауважив, що для того, щоб комунальна установа знову почала управляти будинком, їй потрібне рішення співвласників. За його словами, зараз вони присилають платіжки, посилаючись на рішення комісії від 2019 року:

"У будинках, у яких не були створено на той час ОСББ, місцеві органи влади провели конкурс щодо визначення управителя. Як правило, перемагали комунальні установи, з якими райадміністрації укладали договори. Однак, частина будинків була передана приватній компанії, і коли їх передавали, то їх списали з балансу ЖКС, щоб людям не приходили від них нарахування. Тому якщо останні хочуть повернути свої права на багатоквартирні будинки, то їм знову потрібно провести загальні збори та зібрати голоси співвласників".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області