"Хочу працювати на своїй землі": як на Одещині вирощують полуницю

Оксана Адаменко — підприємиця з села Усатове, що в передмісті Одеси. Жінка власноруч вирощує і реалізовує полуницю з пʼяти 50-метрових теплиць. Про складнощі й переваги "полуничного бізнесу", а також чому вирішила не виїжджати після початку повномасштабної війни розповіла кореспондентам Суспільного.

Оксана Адаменко почала вирощувати полуницю з п'яти кущів. Пізніше вона розмножила їх більше, потім — більше, а потім, розповіла жінка, зрозуміла, що їй це подобається:

"Коли ми лише починали це все, моєму сину було років шість. І я висаджувала полуницю. Попросила його, аби він допоміг. Він бігає маленький, розкладає цю полуницю горбочками і каже: «Мамо, навіщо нам так багато полуниці?». Я кажу: «Синку, ми посадимо, будемо їсти». Він каже: «Ми ж стільки не з’їмо!». Я кажу: «Інші дітки теж хочуть їсти полуничку». Він так став, задумався, каже: «Мамо, ти напевне в мене будеш полуничною королевою!». І ви знаєте, ця фраза, вона мене так надихнула на це. Я кажу: «Так, синку, мама буде полуничною королевою»", — згадує Оксана.

Оксана Адаменко. Суспільне Одеса

Згодом жінка почала купувати у місцевих виробників розсаду, але залишилась не задоволеною результатом. Тому згодом Оксана стала надавати перевагу розсаді з Голландії:

"Це, звісно, не дешево, це дуже дорого. «Фрига» називається, вона приходить замерзла. І коли ми вперше спробували посадити її, ми побачили результат. Ягода шикарна, радувала і смаковими якостями. Розсада була красива. Потім ми з цієї розсади вже почали свої кущики розмножувати. Я намагаюся вирощувати переважно солодку ягоду. Тому що люди хочуть смачно поїсти. Якщо мені це смачно, значить я це продовжую вирощувати. Якщо мені це не смачно, значить ми це прибираємо і замовляємо щось інше".

Теплиці Оксани Адаменко. Суспільне Одеса

З початком повномасштабного вторгнення Оксана прийняла рішення залишитись в Україні та продовжити працювати на себе:

"Коли почалася війна, це все, звісно, було як страшний сон. Ми починали все з нуля. Це все ми придбали самотужки. Для чого мені їхати туди, коли я тут можу зробити не гірше господарство і працювати сама на себе, працювати на своїй землі? Я не можу на когось працювати. Я краще сама по собі буду. Як сказати, я не люблю коли мною командують. Люблю сама покомандувати".

Полуниця, яку вирощує Оксана. Суспільне Одеса

Наразі підприємиця намагається все робити самотужки, зокрема, збирати полуницю та продавати її на ринку. За словами Оксани, деякі покупці приїздять до неї додому, аби придбати смачну ягоду. Особливо часто — купляють екологічну полуницю дітям.

"У мене цінова політика вища, ніж на ринку. Тому що ягода якісніша. І вона росте без хімії. Ми працюємо лише з органічними добривами. Вчора таку ягоду я продавала по 150-180 грн. Всюди на ринку була ягода по 120-130 грн", — розповіла жінка.

Полуниця, яку вирощує Оксана та продає на ринку "Привоз". Суспільне Одеса

Для своїх теплиць Оксана має водоочисну осмотичну установку, адже погана якість води впливає на якість ягід.

"Ми здали воду, яка тече в трубах, на аналіз. І ми побачили причину поганої якості наших ягід і самих саджанців. Як вони приживалися. І ми зрозуміли, що причина у воді. Нам сказали, що потрібно встановити очисну установку для води. Так, це недешево коштує. Але нам довелося її встановити, оскільки полуниця переважно складається з води. І якщо їй не дати правильну воду, вона не буде смачною, вона не ростиме гарно".

Теплиці Оксани Адаменко. Суспільне Одеса

Теплиці Оксани будували з вживаних арок, що купували у розформованого колгоспного тепличного підприємства. Жінка впевнена, за бажання людина може досягти багато чого. Починати радить з маленького парничка

"Років 10-20 потрібно, аби мати таке господарство — це мінімум, якщо починати з нуля. Якщо у людини є дві руки, дві ноги і голова на місці, а також слово «треба» — можна досягти багато чого. Те, що заробляли, те й вкладали — одразу. Ми не гуляли, не їздили нікуди. Ось тут всі мої «закордони» і весь мій відпочинок. Тут я і живу, тут я і відпочиваю".

Полуниця, яку вирощує Оксана. Суспільне Одеса

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області