Відстріл хижаків на Одещині: чому дозволили полювання на диких тварин та що про це кажуть екологи

Мисливець. Фото ілюстративне: pexels.com

16 січня Одеська ОВА та оперативне угрупування військ "Дунай" випустили спільний наказ, згідно з яким до кінця лютого на території області триватиме відстріл диких хижих тварин. Офіційна мета — зменшення популяції та боротьба зі сказом, проте екологи та громадські діячі вважають рішення маніпуляцією і відведенням уваги від корупції. У ситуації розбиралися журналісти Суспільного.

З 16 січня й до кінця лютого в Одеській області дозволили полювати на диких хижих м’ясоїдних хутрових тварин, а також відстрілювати одного кабана на мисливське угіддя. За інформацією ОВА, рішення ухвалили через збільшення випадків сказу: наприкінці 2023 року їхня кількість становила 97. До відстрілу залучили користувачів мисливських угідь, з яких сформували відповідні бригади.

Дискусія щодо доцільності наказу

Після оголошення воєнного стану на території України заборонили полювання, що призвело до збільшення чисельності деяких видів хижих тварин.

"Бачив вовка у 2022 році, бачив вовка вночі вже десь метрів за 500-700 від житлових будинків. Лисиці, коли я їду додому з роботи, переходить дорогу і не один, і не два, і не три рази. Постійно перебігають. Зараз, під час війни, їх розвелось дуже багато: ніхто їм не заважає, ніхто їх не відстрілює", — розповів Суспільному мисливець Юрій Годловський.

Перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби Руслан Ахмадуллін відзвітував, що зі 131 вбитої лисиці, що поступили на дослідження до одеської лабораторії, у 23 виявили сказ. Проте начальник науково-дослідного відділу нацпарку "Тузлівські лимани" Іван Русєв зазначає, наразі немає точних результатів лабораторних досліджень з різних регіонів області, які б підтвердили загрозу, і стверджує, що наказ є маніпуляцією захворюванням.

"Ми не маємо даних, на якому фоні, у яких організмах і в яких популяціях іде епізоотичний процес передачі цього збудника (сказу — ред.) від тварини до тварини", — сказав Русєв.

Голова громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський вважає, що насправді спільне рішення ОВА та ОУВ "Дунай" має на меті відвести увагу громадськості від програми охорони навколишнього середовища Одещини на 2024-2028 роки.

"Це дуже важливий документ, який дає можливість можновладцям красти гроші протягом п’яти років", — зазначив Владислав Балінський.

Вибір методу боротьби зі сказом

У нацпарку "Тузлівські лимани" вважають, що відстрілювання хижих тварин є застарілим методом боротьби зі сказом, що лише шкодить природі. Альтернативою називають пероральну імунізацію диких тварин. Її попередньо провели в січні, а також вакцинували 400 свійських тварин.

"Завдяки пероральній імунізації Європа й вирішила кардинально питання з цією страшною хворобою. Наші бюджетні лабораторії роблять найшвидший і найпростіший спосіб: вони дивляться світіння в мозку тварини, але це не є показовим, тобто наявність вірусу не говорить, що тварина хвора", — зазначила виконувачка обов’язків директора нацпарку Ірина Вихристюк.

Тим часом мисливці вважають відстрілювання необхідним, проте акцентують на проблемі браконьєрства, яка існує паралельно.

"З кожним колективом необхідно посилати одного або двох єгерів, а в нас їх недостатньо. Коли єгер буде їздити з колективом, який веде відстріл, тоді там обов’язково буде порядок. Дуже багато колективів, треба більше перевірок робити, бо вбивають по полях, вбивають дичину більше ліміту, браконьєри процвітають вночі. Тому треба збільшувати кількість єгерів", — вважає Юрій Годловський.

Обурення мисливськими бригадами

За інформацією Південного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, наразі відстрілом хижаків займаються 117 бригад мисливців кількістю до 20 людей в кожній.

"Ці бригади узгоджуються з військовим командуванням. Також разом з військовим командуванням узгоджується територія проведення, час здійснення відстрілу та перелік мисливців, що будуть залучені для регулювання чисельності диких тварин", — зазначила директорка департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА Ірина Шатохіна.

Кількість залучених мисливців обурила, за словами громадського діяча Дем’яна Ганула, не тільки зоозахисників, а й військових.

"Виходить, у нас 700 людей зі зброєю, які знають, як з нею поводитись, як тихо можна підкрастись до тварини. У нас є проблеми з мобілізацією, а тут є готові розвідники".

Проте в Південному міжрегіональному управлінні лісового та мисливського господарства зазначають, що більшість мисливців є старшими за верхню межу призовного віку.

"Вікова категорія 70% цих мисливців — більше 60 років, і понад 10% це або колишні військові або ті, хто брав участь у бойових діях", — стверджує начальник управління Олег Ткач.

Полювання триватиме до кінця лютого. До першого березня мисливські бригади зобов’язані віддати вбитих хижих тварин на аналіз до лабораторії.

Підготувала: Марія Санатарчук