В Одесі відбувся останній знімальний день фільму "Довженко" одеської кіностудії. Творча група розповіла Суспільному про майбутній фільм та деталі знімального процесу.
Повнометражна картина режисера Костянтина Коновалова, знята у жанрі пригодницької драми. Це історія про легенду українського кіно, молодого Олександра Довженка, який приїздить до Одеси у 1926-му році, щоб зняти свій перший фільм.
Масштабна постановка з воєнними викликами
У зйомках фільму загалом задіяно 43 актори, а остання сцена в Одесі стала наймасовішою з залученням 56 акторів масових сцен. Режисерами-постановниками виступили Костянтин Коновалов спільно із Сергієм Тримбачем, які також є авторами сценарію. Продюсерка фільму Анна Дочева розповіла, що картина стала переможцем 19-го конкурсного відбору Держкіно, контракт був підписаний у 2021 році, а підготовчий період розпочався у 2022 році:
"Основна наша складність — це війна. Поруч з кожною локацією ми мали знайти сховище для того, щоб убезпечити групу, але іноді творчі рішення не співпадають з тим, що є по факту. Тобто сховище має знаходитись досить близько. Не всі об'єкти, які відбирали наші режисери, оператори й художньо-творча група, збігалися з тим, що сховище є поруч. Тому, це була така проблема".
Історія про свободу мистецтва
Картина переносить глядача в Одесу 1926 року, коли місто відроджується після потрясінь та наповнене джазом, балетом, боксом і великими мріями про кіно. У фільмі розповідається історія молодого режисера Олександра Довженка, який приїздить знімати свій перший фільм. НКВС вимагає пропаганди, а режисер чинить спротив, намагаючись знімати нове українське кіно. Через пошуки краси Довженко майже зриває свої плани на зйомку фільму.
У картині також зображені близькі родичі та друзі майбутнього метра українського кіно: письменник Юрій Яновський, балерина Іда Пензо та директор кінофабрики Нечеси. Саме вони підтримують Олександра у намаганнях зняти незалежний фільм. За словами творців, це не лише пригодницька драма про найвідомішого українського кіномитця, а фільм про свободу, про силу мистецтва, дружби та молодості перед обличчям тоталітарної системи й про ціну, яку доводиться платити за право бути собою.
Відтворення атмосфери 20-х років
Художниця по костюмах Оксана Тімоніна розповіла, що атмосферу 20-х років у фільмі намагались старанно відтворити за архівними фото та відео. Робота над костюмами включала як пошук вінтажних речей, так і відтворення історичних елементів одягу.
"Не те, що б це було дуже важко, але дуже цікаво. Це моя улюблена епоха і в нас цікавий персонаж, ну і прості містяни теж цікаві, і дітки в нас, і різні персонажі. Щось шили, щось шукали, щось відтворювали. Багато і вінтажних є речей в нас. Але, звісно, що столітній історичний вінтаж вже трошки може не витримати, тому щось відтворювалось просто".
Зокрема, в костюмах тих років були відтворені вишиванки, які, дивлячись на фільми 20-х, тоді носили одесити, що прогулювались по пляжах. У фільмі також представлені розкішні костюми жінок у стилі голлівудського "Великого Гетсбі". У сцені в ресторані на глядача очікують блиск та наряди з пір'ям, паєтками та стразами, що, за словами художників, було притаманне для Одеси 1926 року.
Зіркова акторська команда
Одну з головних ролей у фільмі, молодого Довженка, зіграв одеський актор Григорій Бакланов. 31-річний актор народився і виріс в Одесі, де отримав перші навички акторської майстерності у театральній школі. Закінчивши Київський національний університет театру, кіно й телебачення імені Івана Карпенка-Карого, він дебютував у короткометражці "Зустріч", а після навчання став актором Нового театру на Печерці. Широкому глядачеві Григорій знайомий по роботі у комедійному серіалі "Спіймати Кайдаша" (2020 р.).
Також у фільмі знялися: народний артист України Богдан Бенюк (серед останніх робіт у кіно: "Таємний щоденник Симона Петлюри", "Тарас повернення", "Мій карпатський дідусь" та "Хазяїн 2. На своїй землі"), Максим Самчик ("Одна родина", "Дрон"), Поліна Василина ("Скажене весілля", "Крути 1918", "СидорЕнки-СидОренки", "Гола правда") та Роман Ясіновський ("Кіборги", "Спіймати Кайдаша").
Складні сцени та історичні факти
Зйомки в Одесі проходили на таких локаціях, як готель "Лондонський", Приморський бульвар, Оперний театр та Одеська кіностудія. Крім холоду, уваги одеситів до знімального процесу та перепон, пов'язаних з війною, були складності у передачі на екрані своєрідного любовного трикутника головних героїв. За сюжетом фільму поруч з Довженко знаходиться його друг Юрій Яновський, який на той час був головним редактором Одеської кіностудії. Яновський зустрічається з Ідою Пінзо — примою балериною Одеського оперного театру.
"Ми думали, як це показати глядачу, щоб воно не було досить еротично, а досить тонко. Було складно підготувати акторів. В деяких сценах ми мали їх вкласти в кадр, де ми показуємо, що начебто вони прокинулись після цікавої ночі в трьох. Це була одна зі складних сцен. Погода внесла свої корективи, ми більшу частину інтер'єрів знімали, коли ще було холодно в приміщенні, а згодом ми вже почали виходити в екстер'єри", — розповіла Анна.
Фінансування та завершення проєкту
Загальний бюджет проєкту складає 46 мільйонів гривень, з яких 54% становить державне фінансування, а решта — кошти міжнародних партнерів. Зйомки фільму завершаться в київських локаціях, де пройде ще декілька змін, зокрема в музеї "Укрзалізниці" та на кіностудії імені Довженка, яка є партнером проєкту.
"У проєкту була робоча назва "Режисер", а зараз ми в ході підготовки до Канн прийняли рішення, що це буде назва "Довженко". І креативним продюсером нашого проєкту є Андрій Дончик, який сьогодні очолює київську кіностудію імені Довженка. Тому ми переїжджаємо, досить символічно. Знімаємо на одеській кіностудії та в Києві на кіностудії імені Довженка", — розповіла продюсерка.
Тизер українського байопіку "Довженко" було представлено на кіноринку Marché du Film в рамках 78-го Каннського кінофестивалю. Це перша презентація повнометражного українського фільму на міжнародному рівні. Прем’єра стрічки в Україні запланована на осінь 2026 року — до 100-річчя початку роботи Довженка на Одеській кіностудії.
Проєкт реалізується Одеською кіностудією спільно з компанією Odesa Film Production за підтримки ДержКіно України.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області