Сергій Гнезділов, який торік публічно пішов у СЗЧ, повернувся на службу до 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади. В коментарі Суспільному він розповів, як його прийняли після повернення, про кризу відповідальності, тиск системи, хейт, підтримку командування і потребу загального військового обовʼязку.
"Прийняли мене добре, продовжую службу"
Наприкінці січня Сергія Гнезділова звільнили у залі суду та зняли з нього обвинувачення в дезертирстві. Після цього чоловік повернувся до 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади, де проходив службу раніше. Через чотири місяці після повернення військовий розповів, що проблем з керівництвом бригади у нього не було і немає:
"В мене ніколи і не було проблем з керівництвом бригади до цього, я завжди виконував свій обов'язок всі ці роки. В мене завжди були чудові стосунки з моїм командуванням: вони такі самі, як і були до цього. Коли я йшов, я не йшов в якомусь конфлікті. Прийняли мене добре, продовжую службу".
Водночас він визнає: не очікував, наскільки сильно суспільство і влада спробують змістити акцент із проблеми, через яку він пішов у СЗЧ, — на нього самого.
"Я повірив, що не переключать увагу з проблеми на мене. Помилявся"
Боєць зізнається: вірив, що його вчинок сприймуть як сигнал до дії — а не як особисту спробу "привернути увагу". Найбільше його вразив хейт у соцмережах і спроби дискредитувати:
"У 24 роки, з яких 5 я на війні, я думав: якщо у тебе чиста репутація, до тебе не причепляться. Але виявилось — можна. Виявляється, що і мені можна щось пред’явити, що я служив в Києві, а не на Донеччині, що «та він взагалі ніде і не був» і всяке таке. Тобто дико, звісно, це все було читати, але виявляється, що навіть якщо нема негативної історії, її завжди можна вигадати", — пояснив Сергій Гнезділов.
Про реакцію суспільства: "Тепер я краще розумію країну"
Публічний похід у СЗЧ, поділився військовий, дав йому величезний досвід, розуміння населення та процесів, які відбуваються в країні:
"Я нарешті розумію цю країну, нарешті розумію цих людей, яких я весь цей час захищав. Про те, що воювати ми за кордони 1991 року можемо, але чужими руками".
Він не відкидає проблем у мобілізації, але вважає: дискусія перекошена, бо права цивільних обговорюють, а права військових — ні.
"І тепер, напевно, в першу чергу я вимагатиму загального військового обов'язку, ніж якихось там прав для людей, яких мобілізують.Чому тоді я маю чути вереск про їхні права, якщо мої права, в першу чергу, давним-давно вже знівельовані, розтоптані і їх не існує?" — пояснив військовий.
Що відомо про справу військовослужбовця Сергія Гнезділова
21 вересня 2024 року військовий написав у Facebook, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих.
24 вересня у 56-й ОМПБр, де служить Гнезділов, призначили службове розслідування та заявили, що військовий "вчинив дії, які містять ознаки кримінального правопорушення".
Пізніше в Офісі генпрокурора повідомили, що відкрили кримінальне провадження про дезертирство, яке розслідуватиме Державне бюро розслідувань.
9 жовтня слідчі ДБР затримали військовослужбовця Сергія Гнезділова за підозрою у самовільному залишенні військової частини, вчиненому з метою ухилення від військової служби, в умовах воєнного стану. Його дії кваліфіковано як дезертирство (ч. 4 ст. 408 КК України). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 12 років.
10 жовтня Гнезділову повідомили про підозру. Його дії кваліфіковано як дезертирство (ч. 4 ст. 408 КК України). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 12 років.
6 січня Печерський районний суд Києва продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергія Гнезділова, який у вересні 2024 року публічно самовільно залишив свою частину. Таким чином він залишатиметься в СІЗО до 31 січня 2025 року без права внесення застави.
23 січня Суддя Бабушкінського райсуду Дніпра задовольнила клопотання сторони захисту щодо звільнення його від кримінальної відповідальності та повернення на службу.
Що відомо про Сергія Гнезділова
Сергій Гнезділов — український військовий, громадський активіст та учасник російсько-української війни. Він пішов добровольцем до Збройних сил України у 2019 році, взявши академвідпустку під час навчання на кафедрі журналістики у Львівській політехніці.
Гнезділов брав участь у боях на Донеччині, включаючи Піски та Бахмут. Також він є засновником культурного фестивалю "ВиделкаFest" у своєму рідному місті Вилкове на Одещині та ведучим подкасту від hromadske "++ подкаст", де говорить з військовими та порушує питання мілітаризації суспільства.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області