Перейти до основного змісту

Порушення мовного закону депутатами на Одещині: скільки їх та яка відповідальність чекає

Одеська міська рада. Суспільне Одеса

З початку 2025 року на Одещині почали перевірку щодо можливого порушення мовного законодавства депутатами чотирьох місцевих рад. Хто саме порушував та яка відповідальність за це Суспільне поспілкувалося з представницею Уповноваженого із захисту державної мови на Півдні України Яною Кузьміною.

За її даними, депутат Білгород-Дністровської міської ради Максим Мазуренко використовував російську мову під час виконання своїх робочих обов'язків у жовтні минулого року. Проте справу закрили через сплив термінів притягнення до адміністративної відповідальності. А депутатка Теплодарської міської ради Галина Бабенко за використання недержавної мови отримала адміністративне стягнення у вигляді попередження.

Наразі, додала представниця Уповноваженого, тривають перевірки щодо застосування російської мови під час своєї роботи депутатами Болградської та Ренійської міських рад. За її словами, в ютубі доступні відеозаписи, на яких депутати цих рад розмовляють російською.

"Кількох депутатів вдалося ідентифікувати, але особи деяких порушників поки встановити не вдалося", — пояснила представниця Уповноваженого.

Щоб встановити всіх порушників, офіс Уповноваженого направив офіційні звернення до голів відповідних міських рад, додала Кузьміна.

Скільки порушень мовного закону депутатами зафіксували у 2024 році

За даними Яни Кузьміної, минулого року зафіксовано 11 порушень мовного закону на Одещині. Найчастіше порушували депутати Одеської міської ради, Овідіопольської селищної ради, Південноукраїнської міської ради (колишня Южненська міська рада) та Великодолинської селищної ради. Деякі з депутатів порушували мовний закон двічі, додала Кузьміна.

До трьох депутатів минулого року застосували штрафи, ще чотирьом винесли попередження, а чотири справи закрили через закінчення термінів притягнення до адміністративної відповідальності, зазначила Кузьміна. За її інформацією, порушення виявляють під час моніторингу пленарних засідань, а також їх фіксують після скарг, які надходять до уповноваженого.

Яка відповідальність чекає на порушників?

Відповідно до закону, якщо порушення сталося вперше, депутат отримує попередження або штраф у розмірі від 3400 до 8500 гривень. За повторне порушення протягом року штраф становить від 8500 до 11 900 гривень.

"Закликаю всіх небайдужих громадян, якщо вони бачать порушення мовного законодавства, написати скаргу. Це займає лише дві хвилини. На офіційному сайті Уповноваженого із захисту державної мови можна подати електронне звернення", – підкреслила Яна Кузьміна.

Нагадаємо, мовний закон, який зобов'язує депутатів усіх рівнів використовувати державну мову під час виконання своїх повноважень, набув чинності у липні 2021 року.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції