Війна впливає не лише на життя людей, але й на природу. Викиди парникових газів внаслідок російського вторгнення в Україну сягнули понад 230 мільйонів тонн CO₂-еквівалентупотенціал глобального потепління якого-небудь парникового газу, кількість якого прирівнюється до кількості вуглекислого газу. Ця цифра дорівнює річним викидам чотирьох європейських країн разом узятих: Австрії, Угорщини, Чехії та Словаччини, розповіла керівниця відділу клімату громадської організації "Екодія" Василина Бельо.
Найбільші екологічні втрати Одещини
За оцінками Державної екологічної інспекції, з 2022 по 2025 рік загальні екозбитки в Одеській області сягнули понад 39 мільярдів гривень. Війна призводить до забруднення повітря, ґрунтів і вод, спричиненого вибухами, розливами нафтопродуктів і горінням будівель.
"Коли горить нафтобаза, ви ж розумієте, це одні викиди, а коли горить складське приміщення — це вже абсолютно інше", — пояснив Андрій Церна, в.о. начальника відділу держекоконтролю атмосферного повітря Одещини.
Андрій Церна розповів Суспільному, що військові атаки на Одещину спричиняють не лише людські жертви, а й масштабне екологічне забруднення. За його словами, основна шкода — це забруднення атмосферного повітря і ґрунтів внаслідок пожеж і розливів небезпечних речовин.
Оцінку шкоди проводять за трьома методиками: для горіння нафтопродуктів, рослинності і будівель. Кожна має свої розрахункові коефіцієнти, що дозволяють визначити розмір шкоди довкіллю.
Найбільша шкода довкіллю Одещини — атака на завод у Південному
Один із наймасштабніших зафіксованих випадків, розповіли в Держекоінспекції, — пожежа на підприємстві "Дельта-Вілмар" у Південному у квітні 2024 року. Унаслідок обстрілу загорілася олія, що призвело до комплексного забруднення.
"Сума збитків від атаки на підприємство — понад 308 мільйонів гривень. Серед них: засмічення землі — майже 37 мільйонів, забруднення ґрунтів — понад 20 мільйонів", — пояснив в. о. начальника відділу держекоконтролю атмосферного повітря Одещини Андрій Церна.
Це показує, як одна атака створює сумарну шкоду одразу за кількома показниками: повітря, ґрунт, а також тверді залишки.
230 мільйонів тонн в атмосферу: про що говорять цифри
За оцінками громадської організації "Екодія", загальні викиди парникових газів від війни за три роки повномасштабного вторгнення сягнули 230 мільйонів тонн CO₂-еквіваленту.
"Це еквівалент річним викидам чотирьох країн: Австрія, Угорщина, Чехія і Словаччина. Тобто, це цифра не маленька", — пояснила Василина Бельо.
Хоча ці дані не деталізуються по регіонах, Одещина також включена до загального підрахунку — через пожежі, руйнування інфраструктури, переміщення населення та непрямі впливи.
Пожежі, вибухи, відновлення: що найбільше забруднює повітря
З дослідження "Екодії", найбільші джерела забруднення повітря це воєнні дії, майбутня реконструкція зруйнованого, ландшафтні пожежі, руйнування енергетичної інфраструктури.
"Рослини є хорошими природними поглиначами парникових газів... Коли ми зберігаємо ці природні екосистеми, то більше CO₂ поглинається... Але, де йде лінія бойового зіткнення, там вища частка пожеж. І за рахунок того, що літо було спекотним і сухішим, рослинки ставали сухішими, і коли були точки загоряння, вони швидше розгоряються" — додала фахівчиня.
Через бойові дії гасіння пожеж, зазначила Василина Бельо, часто неможливе, тож екосистеми гинуть, а з ними — і здатність природи компенсувати викиди.
Ще один чинник забруднення — переміщення людей. Одещина з перших місяців війни стала прихистком для внутрішньо переміщених осіб. Але навіть цей гуманітарний аспект має екологічний наслідок.
За словами керівниці відділу клімату громадської організації "Екодія" Василини Бельо, місцеві органи влади мали б зменшувати викиди, що не пов'язані із війною, а також адаптуватися до кліматичних змін, які вже відбуваються. Адже, зауважила фахівчиня, навіть гуманітарні наслідки — наприклад, переміщення ВПО — мають свій вплив на клімат:
"Це поки не дуже поширена річ в Україні, недавно ми розробляли стратегію для Миколаївської, Івано-Франківської і Львівської областей. Потенційно Одеська теж може мати таку стратегію з адаптації до зміни клімату. Але це звісно ми знову ж таки впираємося в людський, часовий, фінансовий ресурс в умовах війни".
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області