Перейти до основного змісту

39 мільярдів збитків і отруєне повітря: яку шкоду війна завдає довкіллю Одещини

Ексклюзивно
Пожежа після обстрілу Одеси в ніч проти 21 березня 2025 року. ДСНС Одещини

Війна впливає не лише на життя людей, але й на природу. Викиди парникових газів внаслідок російського вторгнення в Україну сягнули понад 230 мільйонів тонн CO₂-еквівалентупотенціал глобального потепління якого-небудь парникового газу, кількість якого прирівнюється до кількості вуглекислого газу. Ця цифра дорівнює річним викидам чотирьох європейських країн разом узятих: Австрії, Угорщини, Чехії та Словаччини, розповіла керівниця відділу клімату громадської організації "Екодія" Василина Бельо.

Найбільші екологічні втрати Одещини

За оцінками Державної екологічної інспекції, з 2022 по 2025 рік загальні екозбитки в Одеській області сягнули понад 39 мільярдів гривень. Війна призводить до забруднення повітря, ґрунтів і вод, спричиненого вибухами, розливами нафтопродуктів і горінням будівель.

"Коли горить нафтобаза, ви ж розумієте, це одні викиди, а коли горить складське приміщення — це вже абсолютно інше", — пояснив Андрій Церна, в.о. начальника відділу держекоконтролю атмосферного повітря Одещини.
Пожежа після однієї з російських атак на Одесу. УНІАН

Андрій Церна розповів Суспільному, що військові атаки на Одещину спричиняють не лише людські жертви, а й масштабне екологічне забруднення. За його словами, основна шкода — це забруднення атмосферного повітря і ґрунтів внаслідок пожеж і розливів небезпечних речовин.

Оцінку шкоди проводять за трьома методиками: для горіння нафтопродуктів, рослинності і будівель. Кожна має свої розрахункові коефіцієнти, що дозволяють визначити розмір шкоди довкіллю.

Найбільша шкода довкіллю Одещини — атака на завод у Південному

Один із наймасштабніших зафіксованих випадків, розповіли в Держекоінспекції, — пожежа на підприємстві "Дельта-Вілмар" у Південному у квітні 2024 року. Унаслідок обстрілу загорілася олія, що призвело до комплексного забруднення.

"Сума збитків від атаки на підприємство — понад 308 мільйонів гривень. Серед них: засмічення землі — майже 37 мільйонів, забруднення ґрунтів — понад 20 мільйонів", — пояснив в. о. начальника відділу держекоконтролю атмосферного повітря Одещини Андрій Церна.
Зруйновані резурвуари у терміналі порту "Південний" на Одещині внаслідок російської атаки 19 квітня. Держекоінспекція Південно-Західного округу/Telegram

Це показує, як одна атака створює сумарну шкоду одразу за кількома показниками: повітря, ґрунт, а також тверді залишки.

230 мільйонів тонн в атмосферу: про що говорять цифри

За оцінками громадської організації "Екодія", загальні викиди парникових газів від війни за три роки повномасштабного вторгнення сягнули 230 мільйонів тонн CO₂-еквіваленту.

"Це еквівалент річним викидам чотирьох країн: Австрія, Угорщина, Чехія і Словаччина. Тобто, це цифра не маленька", — пояснила Василина Бельо.
Дим в Одесі після дронової атаки 10 березня 2025 року. Суспільне Одеса

Хоча ці дані не деталізуються по регіонах, Одещина також включена до загального підрахунку — через пожежі, руйнування інфраструктури, переміщення населення та непрямі впливи.

Пожежі, вибухи, відновлення: що найбільше забруднює повітря

З дослідження "Екодії", найбільші джерела забруднення повітря це воєнні дії, майбутня реконструкція зруйнованого, ландшафтні пожежі, руйнування енергетичної інфраструктури.

"Рослини є хорошими природними поглиначами парникових газів... Коли ми зберігаємо ці природні екосистеми, то більше CO₂ поглинається... Але, де йде лінія бойового зіткнення, там вища частка пожеж. І за рахунок того, що літо було спекотним і сухішим, рослинки ставали сухішими, і коли були точки загоряння, вони швидше розгоряються" — додала фахівчиня.
Розподіл викидів парникових газів за три роки повномасштабного вторгнення за дослідженням ГО "Екодія". ecoaction.org.ua

Через бойові дії гасіння пожеж, зазначила Василина Бельо, часто неможливе, тож екосистеми гинуть, а з ними — і здатність природи компенсувати викиди.

Ще один чинник забруднення — переміщення людей. Одещина з перших місяців війни стала прихистком для внутрішньо переміщених осіб. Але навіть цей гуманітарний аспект має екологічний наслідок.

Пожежа після однієї з російських атак на Одесу. УНІАН

За словами керівниці відділу клімату громадської організації "Екодія" Василини Бельо, місцеві органи влади мали б зменшувати викиди, що не пов'язані із війною, а також адаптуватися до кліматичних змін, які вже відбуваються. Адже, зауважила фахівчиня, навіть гуманітарні наслідки — наприклад, переміщення ВПО — мають свій вплив на клімат:

"Це поки не дуже поширена річ в Україні, недавно ми розробляли стратегію для Миколаївської, Івано-Франківської і Львівської областей. Потенційно Одеська теж може мати таку стратегію з адаптації до зміни клімату. Але це звісно ми знову ж таки впираємося в людський, часовий, фінансовий ресурс в умовах війни".

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції