Перейти до основного змісту

У Миколаєві триває заміна адресних табличок після перейменування понад 200 топонімів у 2024 році. Втім, станом на 20 березня 2025 року нові таблички повністю встановлені лише на одній вулиці. Зовнішній вигляд та технічні характеристики адресних покажчиків мають відповідати встановленим вимогам.

Про це кореспондентам Суспільного розповів головний архітектор міста Євген Поляков.

За його словами, заміна табличок на вулицях покладена на адміністрації районів, в скверах — на КП "Миколаївські парки", хоча власники будівель мали б це робити самі.

"Якщо казати про мирний час, то єдиним документом, який вимагав від людей вішати ці аншлаги, були рішення виконавчого комітету або Департаменту архітектури. І зараз, відповідно, міститься така вимога", — говорить Євген Поляков.

Головний архітектор міста Євген Поляков. З особистого архіву Полякова

Архітектор каже, станом на 20 березня з усіх перейменованих 200 топонімів за 2024 рік повністю замінені таблички на будівлях лише на одній вулиці.

Замість табличок "8 Березня" — "Гліба Бабіча". Це перша із перейменованих у 2024 році вулиць, таблички на якій були замінені завдяки одній з громадських організацій.

Місцева жителька Вікторія живе на одній з перейменованих вулиць. Жінка вважає, перейменування і заміну адресних табличок — потрібною справою.

"Людина повинна знати, на якій вулиці вона знаходиться, тому обов’язково потрібно замінити таблички. Ви знаєте, до всього можна звикнути. Я думаю, що правильно — усе прибирати й робити своє, щоб було наше, а те нехай іде в минуле", — розповідає Вікторія.

Місцева жителька Вікторія. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

До нових адресних табличок є вимоги, зазначає Євген Поляков. Вони мають бути вироблені з оцинкованого металу товщиною 0,5 міліметрів, з високою стійкістю до дощу, снігу і сонця.

"Є три випадки: елементи для розміщення на зелених зонах, на багатоквартирних і багатоповерхових будинках, а також на приватних садибах, будинках і невеликих об’єктах. Відрізняються вони лише розмірами та компонуванням. Це спричинено не лише зміною законодавства, а й запитом самого населення. Щотижня ми отримуємо звернення, які адміністрації розглядають щодо прибирання вивісок російською мовою з вулиць".

У Заводському районі на заміну табличок підраховують суми, говорить заступник голови адміністрації району Анатолій Яковина. Тут потрібно замінити таблички на 48 вулицях.

"Проводимо роботи з демонтажу та плануємо заміну на необхідний формат показників. Встановлено і термін виконання — до кінця року", — розповідає Анатолій Яковина.

Заступник голови адміністрації Заводського району Анатолій Яковина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

На деяких будівлях в Миколаєві ще таблички часів Радянського Союзу. Голова Адміністрації Центрального району Миколаєва Олександр Береза каже, під час повномасштабної війни замінили таблички на вулиці Маріупольській, перейменованій у 2022 році. Нині ж на заміну табличок на вулиці Марка Кропивницького з місцевого бюджету виділили 100 тисяч гривень.

"За нашими підрахунками, нам потрібно замінити 154 таблички. Щодо вартості: дешевшим варіантом є просто нова наклейка, а дорожчим — повністю нова табличка", — говорить Олександр Береза.

Зі слів посадовця, планують почати роботи найближчими тижнями. Але не всюди.

"Ми вирішили, що кожна комунальна установа та підприємство, а також структурні підрозділи міської ради мають самостійно виконувати цю роботу", — розповідає Береза.

Голова Адміністрації Центрального району Миколаєва Олександр Береза. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

В Інгульському районі планують у 2025 році замінити приблизно 500 табличок, повідомив заступник начальника адміністрації Антон Ужва. Суми підраховують. В Корабельному — попередньо на це запланували 300 тисяч гривень, каже голова адміністрації Олександр Цуканов.

З початку 2025 року, говорить уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, до нього з Миколаєва надійшло 44 звернення про ознаки порушення мовного закону, з них щодо адресних табличок — п'ять звернень.

"Вивіски, виконані недержавною мовою, переважно розміщені в Центральному районі. Тому я сподіваюся, що адміністрація Центрального району та інші адміністрації вийдуть на місце й підготують відповідні приписи суб’єктам господарювання", — розповідає Тарас Кремінь.

За його словами, за відповідні порушення передбачені штрафи.

Нині аби місцеві знали, на честь кого перейменовані вулиці, на рекламних щитах міста запустили інформаційні сюжети, розповів головний архітектор міста Євген Поляков.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня
Вибір редакції