7 січня миколаївці вшановують пам’ять видатного українського історика, композитора, громадсько-політичного діяча Миколи Аркаса. Син адмірала, головного командира Чорноморського флоту і портів, військового губернатора Миколаєва й Севастополя, міг би продовжувати родинні традиції й зробити війську кар’єру. Але він вирішив присвятити життя служінню Україні.
Голова Миколаївського міського осередку "Просвіта імені М. Аркаса" Владлена Руссова розповіла, що найважливішими проукраїнськими проєктами Миколи Аркаса є опера "Катерина" (1891 р.), Миколаївське товариство "Просвіта" (1907 р.) та книга "Історія України-Русі" (1908 р.).
Опера "Катерина" за однойменною поемою Т. Шевченка прославила Аркаса. Цей твір започаткував оперну шевченкіану й став першою українською ліричною народно-побутовою оперою.
Представники миколаївського товариства "Просвіта", яке Аркас створив і очолював, популяризували українську мову й культуру. Організовували патріотично-просвітницькі заходи: концерти, лекції, виставки.
Головною працею Аркаса як історика є "Історія України-Русі". Він написав її українською мовою й видав у 1908 році у Петербурзі за свої гроші, як і оперу "Катерина".
"Незважаючи на переслідування царського уряду, Аркас за власні гроші допоміг збудувати школи з викладанням української мови в селах Христофорівка (Баштанський район) і Стара Богданівка (Миколаївський район). Поки його сучасники обговорювали ідеї педагога Ушинського, який закликав навчати дітей рідною їм мовою, Аркас втілив ці ідеї в життя", – розповіла Владлена Руссова.
Читайте також: "У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину"
Директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух розповів, що в Баштанському районі також організовують просвітницькі заходи, присвячені вшануванню пом’яті Миколи Аркаса. У Баштанському краєзнавчому музеї, що розташований на вулиці М. Аркаса, відкрили виставку.
"Один із розділів експозиційної зали, присвяченої історії Баштанщини в XVIII - початку XX століття, розповідає про спадщину Миколи Аркаса в нашому краї. У Баштанці плануємо відкрити пам’ятний знак Миколі Аркасу в однойменному сквері. Це буде нова туристична локація", – сказав Олег Требух.
Він розповів, що заходи відбудуться і в селі Христофорівка. Там із 1871-го року знаходився маєток родини Аркасів. Збереглися ліс, джерело, будівлі, містки, стежки.
На фасаді Христофорівської школи, де знаходився маєток Аркасів, у 2008-му році з нагоди 155-ї річниці з дня народження Миколи Аркаса встановили меморіальну дошку. У школі діє музей "Аркасівська світлиця", де збираються шанувальники творчості Аркаса.
Із 1990-го року в Христофорівці діє Музей історії та образотворчого мистецтва. Там відкрили меморіальну залу, присвячену Аркасу. В експозиції є унікальні документи й фотографії родини Аркасів, родовід, речі з родинного маєтку тощо.
Авторка: Тетяна Бакоцька.